Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Nedenleri! Bunlar Varsa Dikkat Edin


Partnerler arasında yaşanan cinsellikle ilgili deneyimlerde zaman zaman kadınlarda da isteksizlik durumları görülebiliyor. Hatta kimi zaman işler boşanmalara kadar gidebiliyor. Kadın ve erkekte meydana gelen cinsel isteksizlik kesinlikle birlikte tedavi edilmesi gereken bir problemdir.

 Genelde çocukluk yaşlarında yaşanan cinsel travmalar kadınlarda cinsel isteksizliğin en büyük sebebidir. Bununla birlikte erkekler tarafından kadına dayatılan cinsel performans baskısının kadına cinsellikten soğuttuğu söyleniyor. Bu konuda eşlerin birbirlerine baskı yöntemi uygulaması birleştiricilikten çok uzaklaşma ile sonuçlanmasına sebep olur.

Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Nelerdir?

Cinsel isteğinin olması hem kadında hem erkekte bazı faktörlere bağlı olur. Kişinin kendini çekici bulması önemli bir olgudur. Ayrıca fazla benlik saygısı, partnerle cinsellik haricindeki alanlarda da iyi olan ilişkilere örnektir. Cinsel isteksizliğin bireye göre değişen çeşitli sebepleri bulunur. Kişi eşini görsel bakımdan etkileyici bulmuyorsa veya duygusal yönden ilgisi azalmışsa ona karşı herhangi bir cinsel arzu isteği gerçekleşmez.

Cinsellik önce uyarılma sürecinde erkeğin erken boşalma gibi bir durumla karşılaşması kadınları başarısızlık konusunda olumsuz olarak etkiler. Bu gibi problemde cinsel isteğim bastırılması ile biter. Kadın erkeğe göre geç boşalma yaşadığı için erken biten bir beraberlikte karşılıklı olarak haz yaşanmaz. Bu şekilde sonuçlanan beraberlik  kadında tekrar istek gerçekleşmez.

1 23
Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Nedenleri! Bunlar Varsa Dikkat Edin 36

Dış Etkenler de Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

Kadınlarda organik nedene bağlı ostrojen eksikliği menopoz vajinal enfeksiyon gibi ağrılı beraberlikte kadının eşinden uzaklaşmasına sebep olabiliyor. Çocukluk döneminde yaşamış travmalar kötü deneyimler veya aile tarafından aşılanmış cinsellik karşı tutum da cinsel isteksizliğe hatta bu sorun ilerleyip vajinismusa kadar gidebiliyor. Bunların haricinde istek azlığı kronik stres anksiyete ve depresyona bağlı gelişebilir. Depresyon halinde olan bir kadın cinsel beraberliği anlamsız bulur ve eşine yaklaşmaz.

Uzun Süre Birliktelik Yaşanmaması Cinsel Dürtüyü Azaltır Mı?

Günümüzde çoğunlukla çalışma hayatındaki şartlardan dolayı kronik strese ve yorgunluğa yol açan bir yaşam tarzı devam ediyor. Bu da cinsel isteğin gitmesinde önemli bir etkendir. Uzun dönem birlikte olmaktan uzak kalmak da kesinlikle cinsel dürtüyü ciddi oranda azaltabiliyor.

Depresyon Libido Kaybına Neden Oluyor Mu?

Depresyonda libido kaybı çağımızın hastalığı olarak en sık görülen bulgulardan biridir. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçları da bazı hastalarda yan etki göstererek cinsel isteksizliğe sebep olabiliyor. Kişinin yaşamış olduğu cinsel işlev bozukluğunu çözmek için ilk olarak yapması gereken cinsel problemi olduğunu kabullenmesidir. Partnerle karşılıklı olarak konuşabilme suçlayıcı yargılayıcı olmaktan kaçınılması bu durum için olumlu bir adımdır. Cinsel problem bir kişiye bağlı olabilir fakat bu sorun iki kişiyi aynı anda etkiler. Bu nedenle ortak bir sorun olarak ele alınması gerekir.

2 24
Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Nedenleri! Bunlar Varsa Dikkat Edin 37

Tedavi Süreci Nasıl Gelişir?

Çiftin tedaviye beraber katılması oldukça önemli bir ayrıntıdır. Onunla beraber çocukluk döneminde hatta daha sonrasında yaşanmış bir travma taciz veya istismar varsa tedavinin sağlıklı sürdürülebilmesi için ilk önce bireysel tedavi uygulanması gerekir. İlaç kullanılmasına bağlı olarak cinsel problem varsa bunun derhal bırakılması ya da dozunun ayarlanması veya ilaç değişikliğine gidilebilir. Her üç kadından bir tanesi hayatları boyunca bir dönem cinsel isteksizlik yaşadıkları zaman dilimi bulunur.

Vajinismus Eşleri Ne Yapmalı?

Kadınlarda cinsel isteksizlik var ise eşlere çok iş düşüyor. Eşinin niçin böyle davrandığı ne olduğu yaşantısında bir problem mi var? Eşlerin bu konuda çaba sarf etmesi gerekir. Eşiyle beraber olmak ve eşine zaman ayırması gerekir. Cinsellik için eşine yakın davranmamalı cinselliğin haricinde beraber daha çok zaman geçirmesi gerekir. Cinsellik haricinde ilişkileri iyi ise o zaman her şey daha güzel yol alacaktır.

Kadınlar mutlu olmadıklarını da cinselliğe son derece olumsuz yaklaşır. Eşiyle aynı ortamda bile bulunmak istemez. Evlilikten önce cinsel yaşam başlamış ise travmalar, cinsel taciz, tecavüz gibi olumsuz bir durumla karşılaşılmış ise bu gibi geçmiş sorunlar cinsel isteksizliğe neden olan faktörler arasında yer alır. Vajinismus kadında cinsel isteksizliğe sebep olan çok önemli bir sorundur. Bunun beraberinde vajinal enfeksiyonlar akıntı hali kadınlarda eşlerine karşı soğukluk sebebidir.

Kadınlar gözüken ve vajinada bulunan kasların kişinin kendi istemi dışında kasılması nedeni ile oluşan soruna vajinismus denir. Böyle bir durumda cinsel birliktelik gerçekleşmez. Bu durum ilk gece görülebildiği gibi hayatın herhangi bir zaman diliminde herhangi bir nedene bağlı olmadan da ortaya çıkabilen bir rahatsızlık durumudur.

 Genellikle fizyolojik sebeplere bağlı olarak gelişir. Bayanın kendini koruma refleksidir ve psikolojik kökenleri bağlı gelişmiş sorundur. Bu durumda eşlerin anlayışlı davranması ve gereken tedavi için eşini desteklemesi gerekir.

Kadın Eşini Ne İçin Cinsellik ile Cezalandırır?

Bazen bu problemlerin yanı sıra eşine karşı öfkesi olan kadın eşini cinsellikle cezalandırılabilir. Eşine karşı öfkesi fazla olan kadın eşine kendini yeteri kadar ifade edemediği zamanlarda bu yola başvurabilir. Kadın eşine olan nefretini kırgınlığını tam anlamıyla dile getiremez. Bazen korkusundan bazen de gururundan söylemeye yanaşmaz.

Bunun nedeni geçmiş zamanlarda yaşanan bir aldatma sorunu da olabilir. Bunların haricinde eşinin bilmediği bir sorunla kadın baş başa kalmış olabilir. İç dünyasını eşine rahat bir şekilde açamayan kadın eşini cinsellik ile cezalandırır. Cinsellik hem erkek hem de kadınların hayatlarını daha sağlıklı bir şekilde devam etmeleri adına oldukça önemli bir unsurdur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir