Kadınlarda Baş Dönmesinin Sebepleri Nelerdir?


0

Baş dönmesi, çeşitli hastalıklar yaşayan kadınlarda sık olarak görülen bir şikayet ve belirtidir. Baş dönmesi nedenlerinin birçoğu küçük ve hafif yaşam tarzı değişiklikleri ya da ilaçlar ile yönetilebilir olsa da, derhal bir doktorun ilgilenmesini gereken daha ciddi bir durum anlamına da gelebilir. İlk kez baş dönmesi yaşıyorsanız, aniden başladıysa ve ciddi bir baş ağrısı gibi görünüyor ya da bir türlü geçmek bilmiyorsa, hemen doktorunuza danışmalısınız.

Gebelik

BabyCenter.com’a göre, hamilelik esnasında kan hacminin büyük ölçüde artması, kalp atış hızı ve kan basıncının düşük olması nedeniyle baş dönmesi yaşamak oldukça sık görülen bir durumdur. Bu tip faktörler, hamile bir kadın oturduktan ya da yattıktan sonra veya birkaç saat yiyecek ve içecek tüketmediği zaman baş dönmesine neden olabilir ya da baş dönmesine katkıda bulunabilir. Hamileyken baş dönmesinin diğer nedenleri arasında kandaki düşük demir seviyeleri, vücudun aşırı ısınması ve sırtınızın üzerinde düz bir şekilde uzanmak vardır.

Menopoz

Menopoz başlangıcında östrojen seviyeleri çarpıcı şekilde düşüşe geçer ve 34-Menopause-Symptoms.com’a göre östrojen ve progesteron seviyeleri ilaç ve diğer tedaviler ile dengelenene kadar baş dönmesine sebep olabilir. Menopoz sırasındaki baş dönmesi nadir olarak kalp hastalığı ya da kan akışının tıkanması gibi daha ciddi durumlara işaret etse de, baş dönmesi ayrıca menopoz sırasındaki diğer sorunların sonucu olarak da yaşanabilir. Menopoz sırasında anksiyete, sıcak basması, migren ve iç kulak sorunları, kadınların baş dönmesi yaşamalarına sebep olabilir.

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu

Menopoza benzer bir şekilde, Adet Öncesi Gerginlik Sendromu östrojen ve progesteron arasındaki dengede bozulmalara ve merkezi sinir sistemini etkileyen birkaç kimyasal reaksiyona neden olur. WomensHealthChannel.com’a göre, bu yaşanan bu değişiklikler baş dönmesine neden olabilir ya da katkıda bulunabilir.

Vertigo

Vertigo hastalığı kişilerde sıklıkla baş dönmesine neden olur. Benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV), Meniere Sendromu olarak bilinen iç kulak sorunları yani kulak kristallerinin oynaması durumudur. Bu tip bir durum yaşayan kadınlar baş dönmesi sorunu yaşayabilir.

Dolaşım Sorunları

Atardamarların tıkanması, kalp hastalığı, beyne giden kan akışının tıkanması hastalarda baş dönmesine neden olabilir. Dolaşım sistemi sorunları da baş dönmesine büyük etkisi bulunan iç kulağa kan akışını azaltabilir.

Enfeksiyon

İç kulak enfeksiyonları, ister virüs ister bakteri nedeniyle olsun, baş dönmesi ya da baş dönmesi hissini dengelememize sağlayan anatomik özellikleri bozabilir.

Kan Şekeri Seviyesi

Düşük kan şekeri (hipoglisemi) ve diyabet, baş dönmesi sorunlarını tetikleyebilir. Yemekler arasında uzun aralardan kaçınmak ve daha sık yemek yemek bu durumu önleyebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz