Kadınlara Yapılan Özel Testler Hangileridir? Üreme Sistemi Testleri Ne Zaman Yapılır?


Jinekologlar, kadınların üreme sistemine dair ortaya çıkan bazı testleri yılda bir kez olmak üzere gerçekleştirmektedir. Genel olarak testler ihtiyaç durumunda gerçekleştirilse de yılda muhakkak bir kere yapılması gerekenler de mevcuttur. Muayene sonrasında yapılacak olan testler birçok rahatsızlığı açığa çıkarabilmektedir. Bu aşamada genital bölgeden çok az sayıdaki hücrelerin alınarak test yapılması uygulanabilmektedir.

PAP Smear Testi

PAP Smear testi, rahim ağzında oluşacak olan rahatsızlıkların bulunması adına yapılmaktadır. Rahim ağzının üst kısmındaki tabakada var olan dokuları incelemek adına gerçekleştirilmektedir. İltihap, enfeksiyon ve kanser gibi durumları kontrol etmede etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda da bu test hakkında tavsiye edilen ana durum kadınların regl dönemlerinde bu testi olamayacaklarına dairdir. Aynı zamanda da testten önceki günde seks yapılmaması ve test öncesi 3 gün içerisinde de banyo yapılmaması gerektiği de ifade edilmektedir.

Jinekoloji Alaninda Hangi Testler Yapilirr
Kadınlara Yapılan Özel Testler Hangileridir? Üreme Sistemi Testleri Ne Zaman Yapılır? 36

Hücrelerin teste hazır hale getirilmesiyle beraber laboratuara gönderilmektedir. Bu testler rutin olarak 2 ile 3 yıllık süre zarflarında gerçekleştirilmektedir. 65 yaş üstünde olan kadınlara da uygulanmamaktadır.

Cinsel Beraberliklerle Bulaşan Hastalıklar

Cinsel beraberliklerle bulaşan çok sayıda hastalık bulunmaktadır. Bu konuda muayene evresinde jinekologlar gerekli gördüklerinde test uygulayabileceklerdir. Bu süreçte vajinal sıvıların alınması ve sonrasında da laboratuara gönderilmesi işlemi uygulanacaktır. Öte yandan bel soğukluğu, klamidya, herpes ya da trikomomiyazi gibi hastalıkları tespit etmek adına da mikroskop ile incelenmesi durumu yaşanabilecektir.

Servikal Biyopsi Testi

PAP Smear testi esnasında kötü niyetli hücrelerin bulunması durumunda servikal biyopsi işlemleri uygulanmaktadır. Aynı zamanda da rahim ağzındaki hücreleri çıkarmak adına da punch biyopsi işlemleri uygulanmaktadır. Bu işlemler esnasında da lokal anestezi yapılmaktadır.

Test işlemleri esnasında kanamaların oluşması muhtemel olarak görülmektedir. Ancak ateş oluşumu ya da kötü kokulu akıntıların ortaya çıkması enfeksiyon göstergesi olacağından ötürü doktora yönelmek gerekmektedir.

Jinekoloji Alaninda Hangi Testler Yapilirrr 1
Kadınlara Yapılan Özel Testler Hangileridir? Üreme Sistemi Testleri Ne Zaman Yapılır? 37

Endometrial Biyopsi

İnfertilite olarak bilinen vakalar içerisinde normal olmayan kanamaların nedenini bulmak adına testler yapılmaktadır. Endometrial biyopsi adı verilen bu test ile beraber kanamaların nedenlerini ele almak ve uterus bölgesini değerlendirmek mümkün olabilmektedir. Bu testler içerisinde rahim zarında var olan küçük bir parçanın alınması durumu söz konusu olabilmektedir. Birkaç dakika içerisinde gerçekleşecek olan bu eylemde lokal anesteziye de gerek duyulmamaktadır. Ancak işlem sonrasında birkaç gün sürecek olan kanamalar ve kramplar da normal olarak karşılanmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir