Kadında Yumurta Kalitesini Artıran Besinler


0

Hem erkek hem de kadınlarda üreme sağlığı, hormonların dengeli seviyelerde korunmasını gerektirir. Folikül uyarıcı hormon (FSH), beyindeki hipofiz bezi tarafından salgılanır. Kadınlarda bu hormon yumurtlamayı ve adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur. Yumurtlama, yumurtalıklar tarafından bir yumurta (ova) salındığında oluşur ve doğurganlıkta önemlidir. Bazı yiyecekler FSH üretimini desteklemeye yardımcı olabilir ve yumurta geliştirici yiyecekler olarak anılırlar.

Esansiyel Yağlar

Hipotalamus, beynin hipofiz bezini kontrol eden kısmıdır; Hipotalamus’un sağlıklı çalışması için esansiyel yağ asitleri gereklidir. Ayrıca, vücut FSH ve diğer hormonları yağlardan ürettiğinden, beslenmenizde yeterli miktarda almak önemlidir. “Üreme Biyolojisi” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, vücut yağları kadınlarda yumurtlamanın düzenlenmesine yardımcı olur. Esansiyel yağ asitlerinin sağlıklı beslenme kaynakları balık, zeytinyağı, aspir yağı, keten tohumu ve keten tohumu yağı içerir. Çuha çiçeği yağı, bir başka iyi yağ asidi kaynağıdır ve ek olarak kullanılabilir.

Yeşil sebzeler

Kadın doğum uzmanı Dr. Marilyn Glenville, vücudun folikül uyarıcı hormon üretmek için kullandığı antioksidanları, vitaminleri ve besinleri içeren renkli yeşil sebzeleri yemenizi önerir. Diyetinize ekleyebileceğiniz zengin besinler içeren yeşil sebzeler arasında lahana, ıspanak, buğday çimi ve brokoli sayılabilir.

Deniz yosunu

Yumurta geliştirici yiyecek olarak suşi yemek, vücut tarafından folikül uyarıcı hormon üretimini artırmaya yardım edebilir. Bunun nedeni suşinin, endokrin sağlığı için gerekli olan mineraller bakımından zengin olan nori adındaki bir deniz yosununa sarılı olmasıdır. Diğer deniz yosunu yiyecekleri arasında, genellikle salata veya çorbaya ekleyebileceğiniz kurutulmuş parçalar olarak satılan kelp ve wakame bulunur. Spirulina, içeceklere ve yiyeceklere de eklenebilen küçük bir mavi-yeşil yosundur.

Arı sütü

Arı sütü, arılar tarafından üretilir ve en zengin besleyici gıdalardan biri olarak bilinir. Arı sütü, kraliçe arıyı verimli kılan şeydir ve insanlar için de çok faydalıdır. Arı sütü bir gıda olarak veya takviye şeklinde bir formda satın alınabilir.

Antioksidan Gıdalar

Antioksidanlar, vücuttaki ve karaciğerdeki toksinleri temizleyerek ve onları vücuttan atarak endokrin (hormonal) sistemin dengeli çalışmasını sağlar. Karaciğer hormonları metabolize etmeye yardımcı olduğundan, sağlıklı FSH üretiminde tüm vücut sağlığı için önemlidir. Dr. Glenville, yaban mersini, çilek, üzüm, narenciye, yeşil çay, siyah çay ve koyu renkli sebzeler gibi antioksidanlar bakımından zengin yiyecekleri tüketmemizi önerir. Tarçın ve zerdeçal gibi baharatlar da antioksidanlar bakımından zengin olan gıdalardandır.

Doğurganlığı Olumsuz Etkileyen Yiyecekler

“Amerikan Klinik Beslenme Dergisi”nde yayınlanan bir araştırma, bazı yiyeceklerin vücuttaki folikül uyarıcı hormon üretimini azaltabileceğini söylüyor. Bu araştırmaya göre soya sütü, soya proteini ve diğer soya ürünleri gibi yiyeceklerden kaçınmalısınız. Soya, vücutta östrojen hormonlarına dönüştürülen izoflavon adı verilen östrojeni taklit eden bileşikler içerir. Bu hormonlar vücutta FSH üretimini azaltır ve engeller.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz