Kabak Çekirdeğini Böyle Bilir Miydiniz Hiç?


Kabakta bulunan tohumları her zaman atarsanız, ne yazık ki vücudumuz için önemli olan bazı potansiyel besin faydalarını kaçırmış olursunuz. Kabak tohumlarının kalorileri yüksektir ve doymamış yağ da dahil olmak üzere bazı yararlı besin ögeleri açısından zengindir. Yumuşak tadı maskelemek için kabak tohumlarını baharat ekleyerek tüketebilirsiniz. Diyetinize eklediğiniz her besinin içeriklerini bilin ve dikkate alın.

Kabak Çekirdeğinin Kalori ve Besin Ögesi Değerleri

1 onsluk yani yaklaşık olarak 28 gramlık kavrulmuş kabak çekirdeği porsiyonu ortalama 85 tohum ve 126 kalori sağlar. Bu da günlük ortalama önerilen 2.000 kalori alımının yüzde 6’sından fazlasını oluşturur. Kilo almak isteyen bireyler için günlük harcanan enerjiden daha fazla kalori alınması gerekmektedir.  Kilo almaya çalışıyorsanız, kabak çekirdeğinin kalori yoğunluğu faydalıdır. Yüksek hacimli ve düşük kalorili yiyecekler mide kapasitesini hemen dolduracağından dolayı ve enerji sağlaması düşük olacağından kilo almak zor olabilir, bu nedenle kabak çekirdeği gibi kalorisi yoğun ve hacmi düşük olan yiyecekler bu durumda iyi bir seçimdir.

Her 1 onsluk (yaklaşık olarak 28 gram) porsiyon 5,5 gram yağ içerdiğinden, kabak tohumları yağda yüksektir. Bununla birlikte, bu yağlar doymamıştır ve omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinden zengindir. Kalori değeri yüksek olsa da faydalı olabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri, karbonhidratlar pahasına doymamış yağ örneğin oleik asit, linoleik asit, linolenik asit gibi ve protein alımını artırmanın kalp hastalığı riskinizi azaltmaya ve koruyucu olabileceğini açıklıyor.

1 57
Kabak Çekirdeğini Böyle Bilir Miydiniz Hiç? 36

Kabak tohumları, 1 onsluk porsiyonda 15 gram karbonhidrat içerir. Karbonhidratlar vücudunuzda temel enerji kaynağı olarak sayılsa da diyetimizde karbonhidratı fazla içeren besinleri kısıtlamak kilo kaybetmenize yardımcı olabilir. “Archives of Internal Medicine” dergisinin Şubat 2006 sayısında yayınlanan araştırma çalışmalarının gözden geçirilmesi, düşük karbonhidratlı diyetlerin daha yüksek karbonhidratlı diyetlere göre daha hızlı kilo kaybı sağladığı bulundu.

Kabak tohumları protein açısından zengindir ve her 1 onsluk porsiyonda 5,2 gram protein sağlar. Vücudunuz, vücudunuzun dokularının büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak için protein kullanır, ayrıca proteinden zengin besinler uzun süre tok tutar ve az kalori alınmasını sağladığı için kilo kaybında yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle MedlinePlus, günde yaklaşık olarak 50 ila 65 gram protein tüketmenizi önerir. Çocuk ve yetişkinlerde büyüme ve gelişme hızlı olduğundan onlarda protein ve enerji gereksinimi yetişkinlere oranla daha fazladır.  Bir porsiyon kabak çekirdeği bu miktarın yüzde 10’unu içerir.

Besin açısından yoğun bir gıda olan tohumlar, küçük bir porsiyonda yüksek miktarda temel vitamin ve mineral içerir. Bu vitamin ve mineraller insan vücudunun en temel fonksiyonlarında görev almaktadır. Eksikliklerinde önemli problemler ortaya çıkararak hayat kalitesini düşürürler. 1/4 fincan kabak çekirdeği 15mg kalsiyum, 2.5mg çinko, 2.8mg demir, 261mg potasyum, 191mg magnezyum ve 19mcg folat içerir.

2 56
Kabak Çekirdeğini Böyle Bilir Miydiniz Hiç? 37

Kabak çekirdekleri ayrıca lif bakımından yüksektir. Aslında, bütün tohumlar bağırsak hareketlerini iyileştirmeye yardımcı olmak için müshil olarak kullanılır. Ayrıca lifler iştahı düzenlemeye yardımcı olur ve  kalın bağırsaktaki yararlı mikroorganizmalar tarafından fermantasyona uğrayarak başta kısa zincirli yağ asitleri olmak üzere sağlık için faydalı olan çeşitli öğelerin oluşumunu sağlar. Yüksek su tutulumunu sağlayarak doygunluk hissini artırabilir ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bu sayede kabızlık şikâyeti varsa onun da iyileşmesini sağlar.  1/4 fincan kabak çekirdeği 3 gr karbonhidrat ve 2 gr lif içerir. Kadınların günde 21 ila 25 g lif ihtiyacı vardır ve erkeklerin günde 30 ila 38 g lif ihtiyacı vardır. Aslında her 1000 kalori alımında 14 gram diyet lifi de alınmalıdır. Diyette düzenli lif alımıyla birlikte aşırı kilo alımı ve kabızlık önlenirken, sindirim sistemi kanserleri, diyabet, kalp hastalıkları gibi hayat kalitesini olumsuz etkileyecek olan hastalıklardan da koruyucu olabilmektedir.

Kabak Çekirdeği Yemenin Potansiyel Yan Etkileri Nelerdir?

Kabak çekirdeğinin aslında belirli bir tehlikesi bulunmamakla birlikte, alerjiniz varsa veya alerjisi olduğunuz bir besine kontaminasyonu varsa ve o halde tüketirseniz, onlara kötü tepki vermeniz ya da alerjik bir reaksiyonla karşılaşmanız mümkündür.

Kabak çekirdeği yemenin potansiyel kötü etkileri;

  • Sindirim Sorunu;   Kabak çekirdeği lif açısından zengindir. Bu çok yönlü bir diyetin önemli bir parçası olsa da çok fazla tüketimi sizde bazı sindirim sorunları oluşturabilir. Örneğin gaz, şişkinlik, kabızlık, ishal, mide krampları gibi. Peki, ne kadar fazlası? Potansiyel sindirim rahatsızlığını önlemek için USDA tarafından önerilen 1 onsluk porsiyon boyutuna sadık kalın.
  • Gıda Zehirlenmesi; Cleveland Clinic’e göre filizlenmiş kabak çekirdeği diğer filizlenmiş tohumlarla birlikte gıda kaynaklı hastalık riski taşırlar. Doğaları gereği zehirli veya zehirli olmasalar da filizler, Salmonella veya E. coli gibi hastalığa neden olan bakterilerin gelişmesine izin verebilecek sıcak ve nemli koşullarda büyürler. Mayo Clinic’e göre gıda zehirlenmesi, kontamine yiyecekleri yedikten saatler veya günler sonra ortaya çıkabilir ve günlerce devam edebilir. Belirtiler, mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı ve ateş şeklinde olabilir.
  • Alerjik Reaksiyon; Nebraska-Lincoln Üniversitesi’ne göre, kabak veya kabak çekirdeği alerjisi, tohumları yedikten dakikalar veya saatler sonra rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Bu semptomlar, karıncalanma veya kaşıntılı bir ağız, kurdeşen veya egzama gibi deri döküntüleri, ağız, dudak, dil veya boğazın şişmesi şeklinde ortaya çıkabilir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir