Kabak Çekirdeği Faydaları ve Nasıl Tüketilir


Kabak çekirdeği omega-3s, lifler, iyi yağlar, antioksidanlar ve demir ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin olduğundan, bilimsel adı Cucurbita maxima dır, çeşitli sağlık yararları vardır.

Pumpkin Seeds
Kabak Çekirdeği Faydaları ve Nasıl Tüketilir 35

Bu nedenle, kabak çekirdeği beyin ve kalp işleyişini geliştirmek için günlük beslenmeye dahil edilebilir, hem de bağırsak sağlığı lehinedir. Vücutta çeşitli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilecek iltihabı azaltır.

Kabak çekirdeğinin başlıca sağlığa faydaları şunlardır:

1. Rahatlamayı ve refahı teşvik eder

Bu çekirdeklerde magnezyum ve triptofan yüksek miktarda var, beyinin hareket düzeyinde maddelerdir, aşırı stres ile mücadeleye yardımcı, yorgunluğu azaltır ve belleği uyarır.

2. Kilo kaybı

Kabak çekirdeği lif açısından zengin, tokluk hissi yoğundur günlük yaşamda tüketilen gıda miktarını azaltır, tokluk hissi yoğundur, böylelikle daha az kalori alarak kilo kaybı lehinezir.

3. Kas kütlesini artırmaya yardımcı olur

Kabak çekirdeği mükemmel bir protein kaynaktır, bu yüzden amaç kas kütlesi kazanmak için gıdalara dahil edilebilir, salata, yoğurt, tahıllar.

4. Vücudun hücrelerini korur

Karotenoidler ve E vitamini gibi antioksidanların yüksek içeriği nedeniyle, kabak çekirdeği serbest radikallerin etkisinden vücut hücrelerini korumaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı, bunun yanı sıra mide gibi bazı kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı, prostat, kolon ve meme gibi.

5. İltihabı azaltır

Kabak çekirdeği mükemmel bir omega-3 kaynaktır, stres süreçleri veya vücudun iltihabı olması durumunda hastalıklara karşı bir anti-inflamatuar eylem uygular, kardiyovasküler ve beyin hastalıklarından vücudu korumak için yardımcı bellektir.

6. Prostat ve tiroid sağlığını geliştirir

Kabak çekirdeği çinko açısından zengin, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için önemli olan ve tiroid işleyişini düzenlemeye yardımcı olan bir mineraldir. Bazı çalışmalar, bu tohumların günlük tüketimi beyin prostat hiperplazisi belirtilerini azaltmak ve yaşam kalitesini artırmak için yardımcı olduğunu göstermiştir.

7. Bağırsak parazitleri ile mücadeleye yardımcı olur

Bu tohumlar bağırsak parazitleri için mücadele de ev ilaç olarak kullanılmıştır, çekirdek anti-parazitik ve anthelmintic eylem, hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından tüketilebilir.

8. Anemi ile mücadele

Kabak çekirdeği mükemmel bir demir sebze kaynağı ve bu nedenle anemi ile mücadeleye yardımcı, ve aynı zamanda vücuttaki demir miktarını artırmak için vegan veya vejetaryen insanlar tarafından tüketilebilir.

Bu nedenle bağırsak emilimi lehine mümkün olduğu gibi, kabak çekirdeği ile birlikte de C vitamini bazı besin kaynağı tüketilmesi önemlidir. C vitamini açısından zengin bazı gıdalara örnek: portakal, mandalina, papaya, çilek ve kivi.

9. Karın ağrısı giderir

Kabak çekirdeği karın ağrısı ve adet krampları hafifletmeye yardımcı, magnezyum içerir, kas kasılması ve sinir işleyişini azaltarak hareket eden bir mineraldir ve sonuç olarak, adet ağrısını hafifletmeye yardımcı.

10. Kalp sağlığı için bakımları

Bu tohumlar fitoesterols, magnezyum, çinko gibi iyi yağ asitleri ve omega-3s var. Kabak çekirdeği kan basıncı kontrolüne yardımcı olarak bir kardiyoprotektif etki uygular, kalp sağlığını korumaya yardımcı, kardiyovasküler riski azaltmak, düşük kolesterol düzeyleri ve kan şekeri düzeylerini kontrol eder.

11. Kan şekeri düzeylerini düzenler

Büyük miktarda lif ve magnezyum olduğu için, kabak çekirdeği kan şekeri düzeylerini düzenlemeye yardımcı olur, diyabetik insanlar için çok önemlidir. İnsülin direnci veya hiperinsülinizm ile obezite olanlar için önemli bir gıdadır.

Kabak çekirdeği nasıl hazırlanır

Kabak çekirdeğini tüketmek için doğrudan balkabağından çekirdekleri çıkarıp yıkamalı, bir tabağa koymalı ve güneşe maruz bırakmalısınız. Kuruduktan sonra, tüketilebilirler.

Kabak çekirdeği ni hazırlamanın bir başka yolu da fırın kağıdı ile tepsiye koyup 75ºC’de fırına koyup altın rengi olana kadar bekletmektir, bu da yaklaşık 30 dakika sürer. Tohumların yanmasını önlemek için tepsiyi zaman zaman karıştırmak önemlidir. Ayrıca bir tavada veya mikrodalga fırında da kızartılabilir.

Eğer kabak çekirdeğine farklı bir lezzet vermek istiyorsanız, bu tohumlara biraz zeytinyağı, tarçın, zencefil veya hindistan cevizi bir tutam tuz koyulabilir.

Kabak çekirdeği nasıl tüketilir

1. Kurutulmuş çekirdekler

Düzgün kurutulmuş kabak çekirdekleri salata veya çorba da bütün olarak kullanılabilir, örneğin biraz tuz ve zencefil tozu serpilip aperatif olarak da tüketilebilir.

Ancak, hipertansiyondan muzdaripler için çok tuz eklemek doğru değil. 1 hafta boyunca her gün yaklaşık 10-15 gram tohum tüketmek bağırsak versajını ortadan kaldırmak için iyidir.

2. Yer çekirdeği

Tahıllara, yoğurta veya meyve suyuna eklenebilir. Öğütmek için, sadece bir mikser, blender yeterli olacaktır.

3. Kabak Çekirdeği Yağı

Bazı süpermarketlerde bulunabilir veya internet üzerinden sipariş verilebilir. Bu yağ ısıtılırken besin değerini kaybeder, çünkü mevsim salatalarına veya çorbaya eklemek için kullanılmalıdır, ve bu yüzden her zaman soğuk kullanılmalıdır.

Bağırsak da parazit oluşması durumunda, 2 hafta boyunca günde 2 yemek kaşığı kabak çekirdeği yağı alımı tavsiye edilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir