Jinekoloğa Gitmek İçin 5 İşaret


Rahimde ki değişiklikler doğru ve zamanında tedavi edilmezse kanserin başlamasına yol açabilir, smear testi (pap smear) gibi önleyici tanı testlerini yılda 1 kez jinekoloğa gidilerek yapılmalıdır.

jinekolojik muayene 1200x900 1
Jinekoloğa Gitmek İçin 5 İşaret 37

Ek olarak, frengi veya bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları tanımlamak veya örneğin bir hamileliği değerlendirmek için jinekolojik ultrason yapmak için jinekoloğa gitmek de önemlidir.

Ek olarak, kadının jinekoloğa gitmesi gerektiğini gösteren bazı işaretler şunlardır:

1. Gecikmiş Adet

Adet en az 2 ay geciktiğinde ve eczane gebelik testi negatif olduğunda jinekoloğa gitmek gerekir, çünkü adet gecikmesi, kadın üreme sisteminde polikistik yumurtalıklara veya endometriozis gibi problemler geliştirdiğinde veya örneğin tiroidin arızalanması nedeniyle ortaya çıkabilir.

Missed Periods 2
Jinekoloğa Gitmek İçin 5 İşaret 38

Bununla birlikte, kadın gebeliği önleyici hapı (kontraseptifi) kullanmayı bıraktığında, doğum kontrol yöntemlerini değiştirdiğinde veya birkaç gün boyunca çok stresli olduğunda döngü de değiştirilebilir.

2. Sarı veya Kokulu Akıntı

Sarı, yeşilimsi veya güçlü kokulu akıntıya sahip olmak vajinozis, bel soğukluğu, klamidya veya trichomoniasis gibi enfeksiyon belirtileridir. Bu belirtilere ek olarak, genellikle vajinada kaşıntı ve idrar yaparken ağrı olmasıdır.

Bu durumlarda, genellikle jinekolog uterusun analiz edilmesi ve doğru tanının konması için pap smear testi veya jinekolojik ultrason gibi bir muayene yapar. Tedavisi tabletler veya merhemlerde kullanılabilen Metronidazol, Seftriaxone veya Azitromisin gibi antibiyotiklerle yapılır. 

Vaginal discharge fb 2x e1600896347270 1280x720 1
Jinekoloğa Gitmek İçin 5 İşaret 39

3. Cinsel İlişki Sırasında Ağrı

Çoğu durumda, dispareunia olarak da bilinen cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinanın yağlanmaması veya aşırı stres, antidepresanlar gibi bazı ilaçların kullanılması veya çiftin ilişkisindeki çatışmalardan kaynaklanabilecek libido azalması ile ilgilidir.

Bununla birlikte, kadın vajinismus veya vajinal enfeksiyonlar olduğunda ve menopozda ve doğum sonrası dönemde daha sık olduğunda ağrı da ortaya çıkabilir. Yakın temas sırasında ağrıyı tedavi etmek için, doktor nedene bağlı olarak, antibiyotik kullanımını önerebilir. Kegel egzersizlerini vajina kaslarını güçlendirmek için önerebilir veya kayganlaştırıcı ürünler kullanılmasını teşvik eder.

4. Adet Kanaması

Genellikle, adet döneminden kanama ciddi bir sağlık sorununa işaret etmez ve pap smear testi gibi jinekolojik bir muayeneden sonra yaygındır. Ek olarak, kadın doğum kontrol yöntemini değiştirirse, ilk 2 ay boyunca da olabilir.

Ek olarak, rahimde poliplerin varlığını gösterebilir veya yakın temastan 2 ila 3 gün sonra ortaya çıkması durumunda gebeliğe işaret edebilir ve bu nedenle jinekoloğa gitmek gerekir. 

5. İdrar Yaparken Ağrı

İdrar yaparken ağrı idrar enfeksiyonunun ana belirtilerinden biridir ve idrar rengi, idrar yapma sıklığının artması veya karında ağrı gibi diğer semptomlara neden olur.

İdrar yaparken ağrı tedavisi genellikle örneğin sülfametoksazol, norfloksasin veya sifloksasin gibi doktor tarafından belirtilen antibiyotiklerin kullanımı ile yapılır.

Jinekoloğa İlk Kez Ne Zaman Gidilecek

Jinekoloğa ilk muayene, 9 ila 15 yaş arasında değişebilen ilk adetten kısa bir süre sonra yapılmalıdır. Doktor, adet döneminde kişinin nasıl hissettiğini, kolik hissettiğini, göğüslerde ağrı hissettiğini ve şüpheleri açıklığa kavuşturabileceğini ve adetin ne olduğunu ve adet döngüsünün nasıl çalıştığını açıklayabilir.

Genellikle anne, teyze veya başka bir kadının kızı eşlik etmesi için jinekoloğa götürür, ancak bu rahatsız edici olabilir ve onu bir şey sormaktan utandırabilir. İlk konsültasyonda nadiren jinekolog özel kısımları görmek ister, sadece kızın akıntı gösterdiği durumlar veya ağrı gibi bazı şikayetler ortaya çıktığında.

Jinekolog, sadece herhangi bir akıntı olup olmadığını onaylamak için iç çamaşırı görmek isteyebilir ve ayın bazı günlerinde küçük bir şeffaf veya beyazımsı salgı bırakmanın normal olduğunu açıklayabilir. Bu sadece renk yeşil, sarımsı veya pembemsi değiştiğinde ve güçlü ve hoş olmayan bir koku olduğunda endişeye neden olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir