İyi ve Kaliteli Uyku ile Daha mı Sağlıklı Oluruz?


İş hayatı, özel hayat, aile, yapılacak işler, egzersi ve diğer aktiviteler… Bütün gün hızlı bir koşuşturmaca şeklinde geçiyor olabilir. Bu karışıklığın içerisinde ihmal etmemeniz gereken en önemli durumlardan biri ise düzenli uyku. Her gece iyi bir uyku uyumak salında sanılandan daha önemlidir. Öyleki sağlık otoriteleri yetersiz uykunun ciddi bir halk sağlığı problemi olduğunu vurgulamaktadır.

Her an teknolojik aletlerle alakadar olduğumuz, aynı anda birçok aktivite ile ilgilenmek durumunda kaldığımız telaşlı bir hayat sürdürüyoruz. Gün boyunca uyanık kalmak, işlerinize odaklanmak ve zinde hissetmek için yüksek kafein içerikli içecekler mi tüketiyorsunuz? Gün boyu zinde ve uyanık olmanın daha sağlıklı bir yolu var: Kaliteli ve yeterli miktarda uyku. Uyku kalitenizi yükseltin. Daha iyi ve uzun bir uyku için şartları uygun hale getirin.

uyku
İyi ve Kaliteli Uyku ile Daha mı Sağlıklı Oluruz? 36

Uyku alışkanlığınız günlük hayatınızı doğrudan etkiler. Uykusuz geçmiş bir gece bütün gün ruh halinizi olumsuz etkileyebilir ve odaklanma sorunlarına yol açar. İş veya okul hayatında çevrenizdekilerle yaşadığınız sorun da uyku bozukluğu ile ilgili olması kuvvetli muhtemeldir. Uyku eksikliği vücutta benzersiz bir strese yol açar.

Uyku sorunları yeme alışkanlıklarını ve doğrudan sağlığınızı olumsuz etkilemektedir. 2018 yılında yapılan bir çalışmada az uyuyan ve yorgun beyinlerin enerji gereksiniminden dolayı basit şeker ve karbonhidratlara ihtiyaç duyduğu görülmüştür. Bu durum temel besinlerden uzaklaşmaya ve basit karbonhidratlarla kan şekerini yükseltmeye sebep olur. Yüksek bir kan şekeri ise kilo artışı ve diğer birçok hastalığın habercisidir.

Az Uyku Sağlığı Nasıl Etkiler?

Yapılan araştırmalar uyku eksikliğinin sağlığa zararlı olabilecek fizyolojik etkilerini ortaya koymuştur. Az uyuduğunuzda

  • Yağ depoları artar
  • Stres hormonu (kortizol) seviyesi artar
  • Açlık hissi ve sağlıksız besinlere yönelim artar.

Ayrıca uyku düzeninin bozulması fizyolojik ritimle salgılanan hormonların dengesini bozar. Bunlardan en önemlisi büyüme hormonudur. Büyüme hormonu yaşlanmayla savaşır, yağ yakımını artırırken kas oluşumunu uyarır. Bütün bunlardan çıkarılabilecek en iyi sonuç kaliteli ve yeteri miktarda uykunun inkar edilemez önemidir.

uykusuzluk
İyi ve Kaliteli Uyku ile Daha mı Sağlıklı Oluruz? 37

Uykuya Kolay Dalmak İçin 5 Kural

  1. Sakinleşmek. Uyku bütün bir sakinlik halidir. Kan basıncı düşer, hareketler azalır. Uyanıklık durumundan uykuya dalarken bu sakinliğin sağlanması gerekir. Ayrıca düşük oda sıcaklığı kolay uykuya dalmaya yardımcıdır. Yatak odanızın fazla sıcak olmasından kaçının.
  2. Karanlık ortam. Işık uykuyu engelleyebilir. Ayrıca karanlık ortam melatonin salgılanması açısından da faydalıdır. Odanızı mümkün olduğunca karanlık hale getirin
  3. Sessizlik. Odanızın mümkün olduğunca sessiz olması gerekir. Kişisel zevklere göre bazı ritmik sesler ve müzik uykuya dalmadan önce dinlenebilir.
  4. Zamanlama. Farklı saatlerde uykuya dalmak zordur ve uyku kalitesini düşürür. Her gün yaklaşık olarak aynı saatlerde yatağa geçtiğinizde vücudunuzun uyku deseni oluşacaktır. Çok kolay bir şekilde uykuya geçiş yapacak ve sabahları zinde uyandığınızı fark edeceksiniz. 
  5. Fişi çek. Yatmadan önce cep telefonunu, tableti, bilgisayarı uyku alanınızdan çıkarın. Bunlar dikkatinizi ve uykunuzu kolayca dağıtabilir. Ayrıca uyumadan en azından bir süre önce bu teknolojik ilgi makinelerinden uzaklaşmak uyku kalitenizi artıracaktır. Yatmadan önce yapılabilecek en iyi etkinlik ise kitap okumaktır. Kitap okumaya başlandığında zihin uykuya meyletmeye başlar.

Uyku konusunda kendinizi eğitin ve vücudunuzun diline kulak verin. Kaç saat uyku sizin için yeterli? Kaçta uykunuz geliyor? Yatmadan önce ne yerseniz uykunuz kaçıyor? Daha birçok sorunun cevabını kendinizde bularak en kaliteli uyku için şartları oluşturabilirsiniz


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir