İyi Kolesterolü Yükseltip Kötü Kolesterolü Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?


Kolesterol ikiye ayrılır. İyi kolesterol vücudumuzun işlevleri için gerekli bir faktörken kötü kolesterolün büyük tehlikeleri vardır. Kötü kolesterolün yol açtığı en büyük sorunlardan birisi arterlerde kan birikmesine yol açması ve bunun da kalp krizi ve kalp sıkışmasına yol açmasıdır. Bunun sonucu çok ciddi bir felce kadar gidebilir. O yüzden kolesterol hakkında daha fazla şey öğrenip kötü kolesterolün düşürülme yolları hakkında bilgi edinmek gereklidir. 

Yüksek LDL Seviyelerini Düşürmek İçin Öneriler

Hemen her doktor hastanın yüksek kolesterolü varsa yani kötü kolesterol olarak açıklanan LDL seviyesi yüksekse bazı önerilerde bulunur. Öncelikle hastanın kötü alışkanlıkları varsa bunlardan vazgeçmesi gereklidir. Alkol ve sigara alışkanlıklarını bırakması şarttır. Doymamış yağ oranı yüksek, aşırı yağlı ve işlenmiş gıdalardan uzak durması ve daha çok lifli besinlere yönelmesi önerilir. Ayrıca stresten uzak kalma ve düzenli olarak yürüyüş yapma da kolesterol için yapılan önerilerden bazılarıdır. 

İyi Kolesterol Değerlerinin Düşük Olması

Eğer bir hastanın vücudunda iyi kolesterol olarak adlandırılan HDL istenen seviyenin altına ise bundan en çok kötü kolesterol olan LDL etkilenir. İyi kolesterolün en temel işlevi kötü kolesterolü kontrol altında tutmak ve onun etkilerini azaltmaktır. Ayrıca iyi kolesterol böbrek fonksiyonlarını da olumlu bir şekilde etkiler. Ama iyi kolesterol değeriniz minimumun altında ise büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Özellikle de kötü kolesterolün yol açtığı kalp sorunlarına daha açık hale gelirsiniz. Ama bundan iyi kolesterolün çok yüksek olması gerektiği gibi bir sonuç da çıkaramayız. İyi kolesterol yani HDL’nin sadece minimum olması gereken değerin biraz üzerinde olması yeterlidir. Bunun üzerine çıkar ve de çok yükselirse tıpkı kötü kolesterol gibi çok ciddi sorunlara yol açabilir. 

Kolestrol ve Beslenme - Suay Akıska

İyi Kolesterol Nasıl Yükselir?

İyi kolesterolü minimum seviyenin altında olan birisine de yapılabilecek en iyi önerilerden birisi egzersiz ve sağlıklı beslenmedir. Aslında herkes bunları bir yaşam tarzı haline getirmelidir. Yürüyüş yapmak dışında aerobik ve daha çok kardiyo egzersizleri de vücudunuz için gerekli ve faydalıdır. Bunları zamanla arttırarak bir antrenman programı uygularsanız kendiniz için çok iyi bir şey yapmış olursunuz. Hem kilo verir hem de çok daha sağlıklı bir hale gelirsiniz. Kardiyo, yürüyüş ve hafif tempolu koşma dışında iyi kolesterol için en faydalı şeylerden birisi de ağırlık antrenmanlarıdır. Son zamanlarda bunların ne kadar önemli olduğu çoğu kişi tarafından kabul edilmektedir. 

Kolesterol nedir, kolestrol tedavisi nasıl olur? - SonHaberler

Beslenmeye ve Yağ Tüketimine Dikkat

Tereyağı ve diğer sindirimi zor yağların kötü kolesterolü arttırdığı biliniyor. Ama bunun yanında sınırlı da olsa tamamen organik yalar tüketmek de gerekiyor. Mesela avokado gibi bir meyvenin yağı vücudumuz için oldukça faydalıdır. Ayrıca organik zeytinyağı, az miktarda tamamen organik tereyağı ve somon gibi yağlı balıklar da vücudumuz için gereklidir. Ne kadar sağlıklı ve iyi beslenirseniz kolesterol seviyeleriniz o kadar sağlıklı olur. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir