İnme Rahatsızlığı İçin Bitkisel Çözümler


0

İnme, beyin hücrelerinin ölümüyle sonuçlanan beyninize giden kan akışının kesilmesidir. Yürüme ve konuşma zorluğu, vücudunuzun bir tarafında uyuşma, baş ağrısı ve bulanık görme gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bir inme geçici veya kalıcı bir sakatlığa neden olabilir, bu nedenle inme sonrası bakım iyileşme için kritiktir. Bitkiler ciddi inme hasarını önleyebilir ve inmeden iyileşmenize yardımcı olabilir. İnme geçirmişseniz, bitkisel tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışın.

Aslan Kuyruğu

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı aslan-kuyrugu.jpg

Aslan Kuyruğu (Leonurus cardiaca), Asya’ya özgü bir bitkidir. Geleneksel Çin tıbbındaki uygulayıcılar inme, kalp krizi, menopoz ve adet öncesi sorunları tedavi etmek için kullanır. Bitki kalp, karaciğer ve böbreklere etki eder. Aktif bileşenler, hepsi güçlü antioksidanlar olan stachidrine, quercetin, kaempferol, leonurine ve apigenin’i içerir. K. P. Loh ve meslektaşları tarafından yayınlanan “Ethnopharmacology Journal” dergisinin Eylül 2009 sayısında yayınlanan bir çalışmada, inme hasarına neden olan hayvanlar üzerinde test edilmiştir.

Çalışma, inmeden kaynaklanan nörolojik hasarı iyileştirdiğini ve beyin hücreleri üzerinde koruyucu bir etkisinin olduğunu buldu. Araştırmacılar bu etkileri, beyindeki oksijen kaybını takiben nöronlar üzerindeki oksidatif stresi önleyen antioksidanlara bağlıyor.

Çin Takkesi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı cin-takkesi.jpg

Çin tıbbındaki temel bitkilerden biridir. Akciğer, kalp, mide, safra kesesine iyi gelir ve alerji, iltihaplanma, arteriyoskleroz, cilt enfeksiyonları ve yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır. Kök dört güçlü flavonoid içerir: baicalin, norwogonoside, oroxyloside ve wogonoside. Skullcap özü, serebral tromboz ve felçten kaynaklanan felçleri tedavi ederek inme iyileşmesine yardımcı olabilir.

W. Tang ve 2004’te “Phytomedicine” dergisinde yayınlanan bir çalışma, inme sonrası nörodejeneratif süreçleri bloke eden reseptörlere bağlanabileceğini buldu. Bu çalışma kafatasının özü ile inme ile ilişkili beyin hasarını önleme ve inme iyileşmesine yardımcı olma etkinliğini göstermektedir. Bu bitkiyi kullanmadan veya diğer inme ilaçları veya kan incelticilerle birleştirmeden önce doktorunuza danışın.

Ginseng

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Ginseng.jpg

Ginseng veya Panax ginseng, Çin, Rusya, Kore ve Japonya’ya özgü küçük bir bitkidir. Kökü vücudunuzun hastalık ve strese karşı kendi savunmasını teşvik etmek için kullanılan bir bitki olan bir adaptojen olarak kullanır. Geleneksel Asya tıbbı uygulayıcıları ayrıca, nörodejenerasyona karşı koruma, dolaşımı iyileştirme, kan damarlarını genişletme, belleği arttırma ve kaygı ve depresyonu hafifletme yeteneği için ginseng kullanır.

Aktif bileşenler, yaklaşık 30 steroid glikozit grubunu ve ginsenosidler olarak bilinen triterpen saponinlerini içerir. X. Q. Gao ve “Ethnopharmacology Journal” dergisinin Kasım 2010 sayısında yayınlanan bir çalışma, nöral davranışların iyileşmesini desteklediğini ve yeni beyin nöronlarının üretimini teşvik ettiğini buldu. Bu çalışma inme iyileşmesi için ginseng kökü ekstresi kullanımını desteklemektedir. Antidepresan kullanıyorsanız ginseng kullanmayın ve kalp veya tansiyon problemleriniz varsa kullanmadan önce doktorunuza danışın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz