İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?


İdrar yolu enfeksiyonunun tedavi edilmesi için kullanılması gerekli olan ilaçların türleri antibiyotiktir. Bu tür medikallerin ise uzmanlar tarafından reçete edilmesi lazımdır. Fosfomisin ve Trimetoprim antibiyotiklere örnek olarak verilebilmektedir. İyileşmenin daha kısa süre içerisinde tamamlanabilmesi açısından antibiyotiklerin yanı sıra antiseptikler, bitkisel ilaçlar ve analjezikler de tedavi esnasında kullanılabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında idrar sırasında ağrı ve yanma, kökü koku bulunmaktadır ve bu belirtiler bağırsaklardan idrar yoluna geçen bakteriler yüzünden görülmektedir. Kadın bedeninde anüs ve üretra arasında mesafe az olduğu için hastalık genellikle kadınlarda teşhis edilmektedir. Hastalığın tedavisi için kullanılan yöntemler arasında;

1.     Antibiyotikler

İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisi sırasında kullanılması mümkün olan antibiyotikler ancak doktor tarafından yazılan reçetelerle birlikte eczanelerden temin edilmektedir. Bahsedilen antibiyotikler arasında;

  • Fosfosmisin, aç karna gece yatmadan bir kez alınarak iki gün boyunca uygulanır.
  • Trimetoprim, her 12 saatte bir kez beş günlük süre ile kullanılır.
  • Florokinolonlar, bu tür ilaçlarda dozaj kontrolü muhakkak uzmanların önerdiği şekilde yapılmalıdır.
  • Penisilinler de hastalığın tedavisinde kullanılan önemli ilaç türlerindendir.
antibiyotikler
İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer? 36

İdrar yolunda görülen iltihaplanmanın şiddetinin yüksek olması durumunda ise damardan antibiyotik uygulamaları yapılarak hastalığın tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca antibiyotikler alınmaya başladıktan iki gün sonra semptomlar ortadan kalkmaktadır. Buna karşın hastaların uzmanların önerdiği süre boyunca antibiyotik alımını sürdürmeleri önerilmektedir.

2.     Antispazmodikler ve Analjeziklerle Tedavi

İdrar sırasında ağrı oluşması ve yanma hissedilmesi idrar yolu enfeksiyonu semptomlarındandır. Bu belirtiler karnın alt bölümlerinde ağırlık ve şişmeye de neden olabilmektedir. Uzmanlar belirtilerin azaltılabilmesi açısından Buscopan benzeri ilaçları reçete edebilmektedir. Reçete edilen ilaçlar aynı zamanda enfeksiyonlar yüzünden hissedilen ağrının giderilmesinde de etkili olmaktadır.

3.     Antiseptiklerle Tedavi

İdrar sırasında yaşanan ağrı hissinin yok edilmesi için matenamin türevindeki destekleyiciler kullanılabilmektedir. Bu tür tedaviler aynı zamanda idrar yolunda yer alan bakterilerin temizlenesi ve yanma durumunun giderilmesinde de yardımcı olmaktadır.

antidepresan
İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer? 37

4.     Bitkisel Takviyeler

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavisinde kızılcık gibi takviyeler alınabilmektedir. Bu tür takviyeler sayesinde bakterilerin idrar yolunda konaklanmasının önüne geçilebilmektedir. Ayrıca düzenli kullanımlarla birlikte bağırsak florası yeniden oluşabilmektedir. Son olarak ana tedaviyi tamamlayan kullanımlar sayesinde üriner enfeksiyonların meydana gelebileceği ortam yok edilmiş olmaktadır.

5.     Aşı ile Korunma Sağlama

Kişiler idrar yollarında kendini tekrar eden enfeksiyonlardan aşı ile koruma sağlayabilmektedir. Bu tür aşılar genellikle akut olarak nitelendirilen enfeksiyonlara karşı ciddi etkilerde bulunmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Doğal Çareler

İdrar yollarında görülen enfeksiyonlar ağrılı semptomlar göstermektedir. Bu semptomların derecelerinin hafifletilebilmesi açısından özellikle kızılcık suyunun kullanılması önerilmektedir. Aynı şekilde altın çubuk çayı ve yabanmersini şurubu da semptomların azaltılmasında yardımcı olmaktadır. Bunlara ek olarak soğan ve maydanoz suyu, portakal, havuç veyahut salatalık gibi idrar söktürücü özelliği olduğu bilinen besinlerden de istifade edilmesi mümkündür.

Hamilelerde ve Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelerde ve çocuklarda görülen idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarında kullanılacak olan ilaçların dozları ve türleri değişim gösterebilmektedir.

Bebeklerde ve çocuklarda tedavi sürecinde genel manada aynı tip antibiyotikler kullanılmaktadır. Fakat kullanılan antibiyotiklerin şurup olmasına özen gösterilmektedir. Tedavilerin belirlenebilmesi için ise bir çocuk doktorundan destek alınmaktadır. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tedavisinin dozu ise enfeksiyon şiddetine göre ayarlanmaktadır.

Gebelik sırasında kendini gösteren idrar yolu enfeksiyonları için bir kadın doğum uzmanına gidilmesi lazımdır. Çünkü reçete edilecek olan ilaçların bebeğe zarar vermemesi lazımdır. Ampisilin ana maddesini içeren ilaçlar gebelik esnasında en çok kullanılan antibiyotikler arasında yer almaktadır.

Enfeksiyonların Tekrar Etmesi Nasıl Engellenir?

Kadınların bir kısmı yılda bir ya da iki kez idrar yolu enfeksiyonu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda uzmanlar günlük düşük doz antibiyotik kullanımını tavsiye ederek tekrarların önüne geçmeye çalışabilmektedir. Ancak enfeksiyonların nedeni cinsel aktivitelerden ileri geliyorsa altı ay kadar cinsel aktiviteden uzak kalınmasının yanına farklı antibiyotikler kullanılmaktadır. Bireylerin enfeksiyonların tekrarlanmasını engelleyebilmek için doğal ilaçları düzenli şekilde almaları da önerilebilmektedir. Son olarak uzmanlar tarafından sürdürülen ana tedavi sırasında doktorların bilgisi haricinde ek bitkisel sistemlerin kullanılmaması önerilmektedir. Tedavi sırasında ortalama olarak 1,5 ya da 2 litre su içmek ise tedavinin seyrini olumlu olarak etkileyecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir