İdrar Ph Değeri Kaçtır? Değişmesinin Nedenleri Nelerdir?


Vücudun atıkların olan idrar vücuttaki sıvılar gibi asit ya da baz seviyesinde olabilir. Asidik olan maddelerin Ph değeri 7 ‘ den küçüktür. Bazik olan maddelerin Ph değeri ise 7’den daha büyük değerlere sahiptir. İdrar da normal koşullarda asidik ve Ph derecesi 6 dan küçüktür. Fakat bazı durumlarda Ph derecesi 4 ve 8 arasında değişkenlik gösterebilir. İdrarın vücuttan atılması vücudunuzdaki asit ve baz dengesinin korunmasını sağlar. İdrarınızın Ph derecesinin değişmesinin nedenleri arasına birçok sebep girebilir. Bu sebepler arasında geçirdiğiniz hastalıklar, yediğiniz besinler, kullandığınız ilaçlar gibi birçok sebep neden olabilir. Bu durumda ortaya çıkan belirtiler ile doktorunuza başvurabilirsiniz. 

1 15
İdrar Ph Değeri Kaçtır? Değişmesinin Nedenleri Nelerdir? 36

Diyet Yapıyorsanız İdrarınızın Ph Derecesi Değişebilir

Tükettiğiniz yiyecek ve içecekler kanınızın Ph derecesinde farklılıklar meydana getirmese da idrarınızın Ph derecesinde değişiklikler meydana getirebilir. Et tüketmeyen bireylerin idrar Ph derecesi et tüketenlere oranla daha alkali olur.

Et ve et ürünleri genellikle daha asidik idrar üretimini sağladığından dolayı meyve ve sebzeler de daha alkali bir idrar üretmeye yardımcı olur. Meyve ve sebzeyi bir kez tükettiğiniz de bile idrar Ph dereceniz alkalik olacaktır. Sık görülen idrar yolları enfeksiyonları idrar Ph derecelerine göre rastlanma durumunda değişiklik gösterir. Alkalik idrara sahip bireylerde bakteriler mesane duvarına tutunmalarını ve üremelerini engellenerek daha az enfeksiyona rastlayabilme durumundadırlar.

2 10
İdrar Ph Değeri Kaçtır? Değişmesinin Nedenleri Nelerdir? 37

Yaşadığınız Hastalık Durumları İdrar Ph Derecenizi Değiştiriyor

Geçirdiniz bir hastalık nedeni ile kanınızda asidoz oranı yükseldiği gibi idrarınızın da asidik bir idrar olmasına neden olur. Alkolaza neden olan hastalıklar olduğu gibi asidoza neden olan durumlar da vardır. Bu durumlardan en önemli olanı da hava değişimine engel olan solunum problemidir. Diğer önemli rahatsızlıklar arasında ishal, su kaybı, diyabet hastalığı, açlık, asidik ilaçların kullanımı gibi durumlar gösterilir. İdrarınızın alkalik olmasına neden olan rahatsızlıklar arasında ise böbrek hastalığı, bulantı ve kusmalar, kan transfüzyonu, idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlar ise daha alkalik bir idrarın dışarıya atılmasına neden olur.

Kullandığınız İlaçlar İdrar Ph Derecenizi Değiştirir

Yaşadığınız rahatsızlıklara karşı kullandığınız ilaçlar idrarınızın Ph derecesinin asidik ya da alkalik olmasına neden olur. İdrarı asidik ya alkalik olduğu ise yapılan idrar testleri sonucu anlaşılır. Kullandığınız ilaçlardan idrarın alkali olmasına neden olanlar arasında kalp yetmezliği durumunda kullanılan ilaçlar, sodyum bikarbonat ilaçların kullanımı, potasyum nitrat içeren ilaçların kullanımı, idrar söktürücü olarak bilinen diüretikler yer alır.

Vücuttan atılan idrarın daha asidik yapıda olmasına neden olan ilaçlar arasında da idrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçmek için kullanılan antibiyotikler, kandaki alkalik durumun tedavisi için kullanılan amonyum klorür, tiyazid diüretikler, metenamin mandelat ilaçlarının kullanımı yer alır. İdrarınızdaki bakteriler de daha alkalik bir idrarın atılmasına neden olur. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
2
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir