İç Kulak Sorunları İçin Basit Çözümler


İç kulak sorunları görme yeteneği ve denge dahil olmak üzere bir çok vücut fonksiyonunu etkiler. Kafa travması yaşadıktan, soğuk algınlığı geçirdikten, felç geçirdikten ya da başka bir yıpratıcı tıbbi durum yaşadıktan sonra iç kulak sorunlarımeydana gelebilir.

Doktora gittiğiniz zaman size baş dönmesini durdurmak, denge sorunları çözmek ve iç kulak sorunlarından kaynaklanan bulantıyı geçirmek için bir takım egzersizler önerebilir.

Ic kulak sorunlari
İç Kulak Sorunları İçin Basit Çözümler 36

Göz Egzersizleri

İç kulak bölgesi, vücudun dengesini kontrol eden vestibüler sistemin bir parçasıdır. Gözler de vestibüler sisteminin bir bileşenidir. Gözler ve iç kulak, yürüme sırasında ya da hareket esnasında görül alanını sabit tutmak için bir arada çalışır.

İç kulakta yaşanan sorunlar görüş alanını ve görüş yeteneğini etkiler. Bulanık görebilir ya da hareket ederken gözlerinizi bir bölgeye sabit tutmakta zorlanabilirsiniz.

Bazı egzersiz hareketleri ile bu sorunlar ile baş etmek mümkündür.

Gözlerinizi karşınızda bulunan bir cisme sabitleyin. Bu cisim saat, top ya da sandalye olabilir. Başınızı yavaş bir şekilde sağa, sola, yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin. Bu hareket esnasında karşınızdaki cisimden gözlerinizi ayırmayın ve takip edin. Her hareket setini 20 kere tekrar ederin.

İlk başlarda baş dönmesi hissedebilirsiniz. Ancak egzersiz yaptıkça denge sorunlarınız ve mide bulantısı azalır. Uzmanlar göz egzersizlerine yavaş bir şekilde başlamayı ve her tekrarda giderek hızlanmayı öneriyor.

Denge Alıştırmaları

Vertigo bir denge bozukluğudur. Vertigo baş dönmesine benzese bile, her zaman normal baş dönmesinde hissedilenler hissedilmez. Uzmanlara göre vertigo ve denge sorunları çoğunlukta iç kulak bozukluklarının bir belirtisidir. Denge egzersizleri yapmak, baş dönmesi gibi sallanma ve düşme hislerinin azalmasına yardımcı olur.

Denge egzersizlerinin amacı baş dönmesini azaltarak dengenin korunması sağlamaktır. Denge egzersizlerinin en temeli, kolları yanlara açarak 30 saniye boyunca hareketsiz bir şekilde dümdüz beklemektir.

ic kulak hastaliklari ve bas donmesi
İç Kulak Sorunları İçin Basit Çözümler 37

Bu hareket esnasında baş dönmesi yaşarsanız ilk denemede 30 saniye beklemeniz zor olabilir. Ancak pozisyonu dayanabildiğiniz kadar uzun tutmanız gerekir.

İyileşme sağladıkça bu duruş esnasında başınızı hareket ettirerek ya da gözleriniz açıp kapatarak hareketi şekillendirebilirsiniz.

Yürüyüş Egzersizleri

İç kulak bozukluğu ya da iç kulak iltihabı varken yürümek, vertigo yaşanabileceği için zor olabilir. Yürümek ve sonra zamanlı durmak şeklimde yapılacak bir yürüyüş egzersizi denge sistemini güçlendirebilir. Bu şekilde bir risk oluşmadan yürüyebilirsiniz.

Uzmanlar iç kulak ile alakalı denge sorunu yaşayan kişilerin bu sorunları iyileştirmek için yürüyüş yapmasını öneriyor. Bu yürüyüşü yapacak olan kişilerde denge sorunları yaşanacağı için yürüyüş esnasında yanlarında yardımcı olacak birisi ya da bir yürüyüş destek aleti olması gerekir.

Birkaç adım atım atın ve hızlı bir biçimde durun. Dümdüz durun ve en az 10 saniye hareketsiz bekleyin. Baş dönmesi yaşarsanız, dönme geçene kadar bekleyin. Yürüdüğünüz oda bitene kadar, baş dönmeniz ya da mide bulantınız geçene kadar yürümeye devam edin. Her gün ne kadar atım attığınızı not edin ve ilerlemek için plan oluşturun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir