Histoplazmoz Nedir ana Belirtileri ve Tedavisi


Histoplazmoz, histoplazma kapulatum mantarına bağlı bulaşıcı bir hastalıktır ve bu hastalık çoğunlukla güvercinler ve yarasalar tarafından bulaşabilir. Bu hastalık daha yaygın olarak bağışıklık sistemi azalmış, AIDS olan kişiler, ya da bir organ nakli kişilerde daha şiddetlidir.

Histoplasmosis capsulatum
Histoplazmoz Nedir ana Belirtileri ve Tedavisi 35

Mantar tarafından kontaminasyon, ortamda bulunan mantarları teneffüs ettiğinde olur ve semptomlar nefes alma (inhale) sporları miktarına göre değişir ateş, titreme, kuru öksürük ve nefes almada güçlük. Bazı durumlarda da diğer organlara mantar yayılması olabilir, özellikle karaciğer de.

Tedavi doktorun tavsiyesine göre yapılmalıdır ve doktor genellikle Örneğin Itrakonazol ve Ampthtericin B gibi antifungal ilaçlar kullanılmasını tavsiye eder.

Histoplazmoz belirtileri

Histoplazmoz belirtileri genellikle mantar ile temas tan sonra 1 ila 3 hafta arasında ortaya çıkar ve aşılanan mantar miktarına ve kişinin bağışıklık sistemine göre değişir. Aşılanan mantar miktarı arttıkça bağışıklık sistemi de o kadar tehlikeye girer, semptomlar o kadar şiddetli olur.

Histoplazmozun başlıca belirtileri şunlardır:

  • Ateş
  • Titreme
  • Baş ağrısı
  • Nefes almada güçlük
  • Kuru öksürük
  • Göğüs ağrısı
  • Aşırı yorgunluk

Genellikle, belirtiler bağışıklık sistemi zayıflamış ve hafif kişinin, histoplazmoz belirtileri birkaç hafta sonra kaybolur, ancak küçük kireçlenmeler için akciğerlerde görünmesi yaygındır.

Kişi zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olduğunda, belirtiler daha kronik, ve esas olarak ciddi solunum değişiklikleri olabilir. AIDS olan kişilerde daha sık olan, bir organ nakli veya immünsupresif ilaçlar kullanılmalıdır.

Buna ek olarak, tedavi veya doğru tanı eksikliği yokluğunda, mantar diğer organlara yayılabilir, ölümcül olabilir hastalığın yaygın formuna yol açabilir.

Tedavi nasıl yapılır?

Histoplazmoz tedavisi enfeksiyonun şiddetine göre değişir. Hafif enfeksiyonlar durumunda, belirtiler herhangi bir tedavi gerektirmeden kaybolabilir, ancak Itraconazol veya Ketokonazol kullanılması tavsiye edilebilir, örneğin, doktor rehberliğine göre ilaçlar 6 ile12 hafta kullanılabilir.

Daha ciddi enfeksiyonlar durumunda, pratisyen hekim veya enfektolog doğrudan Ampththemisin B kullanımı gösterebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir