Histerektomi (Rahim Alma Ameliyatı) Sonrası Kilo Nasıl Verilir?


Hormonlardaki değişim ve histerektomiden sonra ve menopoz sırasında meydana gelen metabolizmadaki değişiklik nedeniyle, birçok kadın istenmeyen kilo alımı yaşar. Duke Üniversitesi Tıp Merkezi’nde toplum ve Aile Hekimliği Bölümü tarafından yapılan bir 2009 çalışmasına göre, rahim alma ameliyatı histerektomi geçiren kadınlar, olmayanlardan daha ağırdı. Bir histerektomiden sonra kilo vermenin yolu, diğerleriyle aynı kilo kaybı kavramıdır ve yağ kaybetmeyi ve kas kazanmayı içerir. Bununla birlikte, histerektomi geçiren kadınların sonuç elde etmek için daha fazla çalışması gerekebilir.

Adım 1

Tiroid problemi gibi ani kilo alımının diğer nedenlerini anlamak için doktorunuz tarafından yapılan tıbbi bir muayene yapın. Kilo alımının altında yatan başka bir neden varsa, tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilir ve kilo verme girişimleri bir fark yaratmayabilir.

Adım 2

Kalori alımınızı azaltmak için diyet değişiklikleri yapın. Kümes hayvanları, yumurta ve tohum gibi gıdalarda bulunan proteini düzenli olarak yiyin. Taze meyve ve sebze alımınızı da artırın.

histerektom
Histerektomi (Rahim Alma Ameliyatı) Sonrası Kilo Nasıl Verilir? 35

Adım 3

Haftada üç ila dört kez en az 60 dakika kardiyovasküler egzersiz yapın. Örnekler arasında koşma, ip atlama ve bisiklet sürme sayılabilir. Eklem ağrısı yaşarsanız yüzme de bir seçenektir, çünkü suyun yüzdürme kuvveti kaslarınızı destekler ve hareketleri kolaylaştırır.

Adım 4

Haftada üç ila dört kez kuvvet antrenmanı yapın, kaslarınızı aralarında dinlenmek için bir gün verin. Daha fazla kas inşa etmek için ağırlık kaldırın ve şınav çekin. Kaslar kalorileri yağdan daha etkili bir şekilde yakar, bu nedenle kuvvet antrenmanı zayıflamak için etkili bir yoldur.

Adım 5

Bir beslenme uzmanına danışın. Beslenme ihtiyaçlarınız ve diyet uygulamalarınız başka bir kadından farklı olabilir ve kişisel bir danışma size kilo kaybınızı en üst düzeye çıkaracak değişiklikler yapabileceğinizi gösterebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir