Hipogliseminin Belirtileri


Çoğu durumda, baş dönmesi ile soğuk terleme durumu hipoglisemi krizinin ilk işaretidir, kan şekeri düzeyleri çok düşük olduğunda ortaya çıkar, genellikle kan şekeri 70 mg / dl altında.

168 25120558 diyabet1 1
Hipogliseminin Belirtileri 35

Zaman içinde, diğer belirtiler de görülmeye başlanır ve bu belirtiler aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

 1. Açlık ve zayıflık
 2. Mide bulantısı
 3. Uyuşukluk
 4. Dudaklarda ve dilde karıncalanma veya uyuşma
 5. Titreme
 6. Sinirlilik ve sabırsızlık
 7. Anksiyete ve sinirlilik
 8. Ruh hali değişiklikleri
 9. Zihinsel karışıklık
 10. Baş ağrısı
 11. Kalp çarpıntısı
 12. Hareketlerde koordinasyon eksikliği
 13. Nöbetler
 14. Bayılma

Bu belirtiler her yaşta ortaya çıkabilir, ancak kan şekeri düzeylerini takip etmek daha zor olduğunda şeker hastalığı olan kişilerde daha yaygındır.

Hipoglisemi olup olmadığını doğrulamak için

Hipoglisemi kan şekeri düzeyleri çok düşük olduğunda ortaya çıkar, genellikle 70 mg / dl altında değerlere ulaşır, ve aynı zamanda uyku sırasında insanları etkiler. Hipoglisemi olup olmadığını anlamak için,

kan şekeri düzeyini ölçmekten geçer. Şeker hastaları tarafından kullanılan el cihazı ile hızlı test yaparak öğrenebilirsiniz. 

Ne yapmalı?

İlk belirtileri hissedildiğinde veya hipoglisemi belirtileri olan birini tanımlarken, Kişiyi bir yere oturtup şeker veya kolay sindirimli karbonhidrat oranı yüksek gıdalar ve ya, meyve suyu 1 bardak gibi, 1 tatlı ekmek 1 yemek kaşığı ile yarım bardak su servis edilebilir.

kesme kup seker
Hipogliseminin Belirtileri 36

15 dakika sonra, kişinin kan şekeri ölçülerek kontrol edilmelidir. Sonuçlar hala 70 mg/dl’nin altındaysa veya semptomlar devam ediyorsa, acil serviste tıbbi yardım aranmalıdır.

Bu anda, kişi bayılabilir hemen ilk yardım yapılmalı bir bardak meyve suyu yada 2-3 tane küp şeker daha hızlı emilim için birkaç damla su ile yanak içinde verilebilir. Bu teknik şeker hızlı bir emilimini sağlamak için yardımcı olur ve aynı zamanda şeker ile su verirken ortaya çıkabilecek boğulma riskini önler.

Diğer olası nedenler

Hipoglisemi de baş dönmesi ile birlikte soğuk terleme en belirgin nedenler arasında olmasına rağmen, diğer hastalıkların da belirtileri bu tür neden olabilir. Bu koşullarda hastalıkların bazıları şunlardır:

 • Dehidratasyon
 • Kan basıncında hızlı düşüş
 • Çok fazla stres ve endişe

Bu hastalıklara ek olarak, bu belirtilere neden olan daha ciddi durumlar vardır, ama bu da nadirdir ve genellikle daha bünyesi zayıf insanlarda görünür, yaygın enfeksiyonlar veya beyinde azalmış oksijen gibi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir