Hipoglisemi Nedir?


Hipoglisemi kişinin kan şekerinin normal değerinden daha düşük olması olarak adlandırılır. Kan şekerinin düştüğü hipoglisemide kişiye acil bir şekilde müdahale edilmesi gerekir. Yaklaşık olarak desilitre başına yetmiş miligram veya litre başına 3.9 milimol seviyesinin altında olan bir açlık kan şekeri sonucu bir hipoglisemi uyarısı olarak görülmelidir. Fakat bu sayılar kişiden kişiye göre değişebiliyor.

Hipoglisemi durumunda birey içerisinde fazla şeker bulunan yiyecekler, içecekler ya da ilaçlar ile kan şekeri hızlı bir biçimde normal  düzeye getirebilir. Fakat uzun sürede ve kalıcı bir tedavi için ilk önce hipogliseminin altında yatan neden belirlenmeli ve bu nedenin tedavisine başlanmalıdır.

Hipoglisemi Belirtileri Nelerdir?

Dudak, dil veya yanakta karıncalanma ya da uyuşma, düzensiz ve hızlı kalp atışı, kaygı ve sinirlilik durumu, soluk ten, terlemek,  titremek ve yorgunluk kan şekeri seviyesi düşüklüğünün belirtileri arasındadır.

Bazen hipoglisemi durumu ağırlaştığında, akıl karışıklığı yaşanabilir. Akıl karışıklığına bağlı olarak normal görevleri yerine getirememe gibi normal dışı davranışlar, bilinç kaybı, görmede bulanıklık gibi görsel rahatsızlıklar ve nöbetler gibi belirtiler ve semptomlar görülebilir.

Şiddetli bir şekilde hipoglisemi semptomlarını gösteren veya bilinç kaybı yaşayan bireylerin acilen doktora başvurması gerekir. Onlara acil bir müdahale söz konusu olmalıdır.

Hipoglisemi İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Tedavi edilmeyen hipoglisemi bilinç kaybına ve titreme nöbetlerine neden olabilir. Hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Hipoglisemi bu komplikasyonların dışında baş dönmesi, düşme ya da halsizlik nedeniyle trafik kazalarına, yaralanma ve yaşlı kişilerde demans riskini ortaya çıkarabilir.

Hipoglisemi ataklarının tekrarlamasıyla kişi süreç içinde vücudunun hipoglisemi farkındalığını kaybedebilir. Bu aşamadan sonra vücut ve beyinde titreme ve düzensiz kalp atışları gibi kan şekeri düşüklüğünün belirtileri görülmez. Daha ciddi ve hayati tehlikeye işaret eden hipoglisemi atakları artar. Böyle durumlarda doktor tedavi yönteminde değişikliğe giderek kan şekeri seviyesini yükseltebilir. Bunun yanında bireye kan şekeri farkındalık eğitimi tavsiye edebilir.

1 11
Hipoglisemi Nedir? 36

Hipoglisemi Nasıl Tedavi Edilir?

Hipoglisemi semptomları görülen bireylerin öncelikle acil tedavi olarak on beş ile yirmi gram kadar çabuk etki edebilecek karbonhidrat içeren besinleri tüketmeleri gerekir. Çünkü karbonhidratlı gıdalar vücutta kolayca şekere dönüştürülebilir.

Aynı zamanda bu noktada glikoz tabletleri, glikoz jeli, meyve suyu, normal alkolsüz içecekler ile bal ve şekerli tatlılar da etkilidir. Bu tedavi uygulandıktan on beş dakika sonra kan şekeri seviyesine bakılması gerekir. Eğer kan şekeri yetmiş miligramın altında ise on beş ile yirmi gram kadar daha karbonhidrat alınmalıdır.

Kan şekeri yetmiş miligramın üzerinde oluncaya kadar şekerli gıda alımları ve kontrolü, on beş dakikada bir yapılmalıdır. Kişinin kan şekeri değeri normal seviyeye ulaştıktan sonra yemek yemek bu değeri dengelemeyi kolaylaştırır.

2 11
Hipoglisemi Nedir? 37

Hipoglisemi İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri ve Evde Bakım

Hipoglisemi genellikle iyileşmek için başkasına gereksinim duyan veya kendiliğinden yemek yiyemeyen, glikoz ihtiyacı bulunan bireylerde görülür. Bu bireylerde hipoglisemi şiddetli bir şekilde yaşanır.

İnsülin tedavisi gören şeker hastalarının acil durumlar için bir glukagon kitine ihtiyaçları vardır. Yakınları bireylere bu kiti nerede bulacaklarını ve nasıl kullanacağını öğretmeliler. Bunları bilmiyorsa acil tıbbi yardım uygulanmalıdır.

Tekrarlılık gösteren hipoglisemi durumlarını engellemek için altta yatan nedenin belirlenmesi ve bu nedenin tedavi edilmesi gerekir. Hipoglisemi kullanılan bir ilaçtan kaynaklanıyorsa doktor büyük ihtimalle ilaç değişikliğine, kullanımının bitmesine ya da dozunun değişimine karar verecektir.

Eğer hipoglisemi pankreastaki bir tümör sebebiyle görülüyorsa bu tümör ameliyatla çıkarılması gerekebilir. Hipoglisemi atakları yaşayan kişi bu durumda ne yapması gerektiğini doktora başvurarak öğrenmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir