Her Gün Yarım Litre Süt İçmenin Faydaları


0

Süt ürünleri sağlıklı bir beslenmenin önemli bir kısmını oluşturur. ABD Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanan diyet kuralları günlük 3 bardak süt içilmesini tavsiye eder. Yaklaşık 500 ml süt, günlük süt alımının üçte ikisi karşılar  ve ayrıca sağlığınıza fayda sağlayan temel besinleri içerir. Bununla birlikte, tam yağlı sütün de yağ oranı yüksektir; bu nedenle kalorinizi ve yağ alımınızı sınırlamak istiyorsanız, yağsız veya az yağlı süt tercih etmeniz daha iyi seçenekler olabilir.

Protein, Karbonhidrat ve Enerji

500 ml sütte bulunan 298 kalori, günlük olarak 2.000 kalori alınan beslenmede günlük kalori alımınızın yüzde 15’ini karşılar. 500 ml tam yağlı süt tüketmek, dokularınız ve hücreleriniz için bir yakıt kaynağı olan yaklaşık 24 gram karbonhidrat ve sağlıklı ve güçlü dokular oluşturmanıza yardımcı olacak 15 gram protein sağlar. Bu protein oranı günlük protein ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde yirmisini oluşturur.

Kalsiyum ve Potasyum

500 ml tam yağlı süt içmek, günlük mineral alımınıza, özellikle de kalsiyum ve potasyum minerallerine önemli miktarda katkıda bulunur. Her iki mineral de sinir sistemi işlevinde önemli rol oynar ve kalbinizin çalışmasını destekler. Kalsiyum ayrıca sağlıklı kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olurken, potasyum kas fonksiyonuna katkıda bulunur. Sütün her 500 ml’lik kısmı 644 miligram potasyum, 551 miligram kalsiyum içerir.

B-12 ve D Vitaminleri

Tam yağlı süt aynı zamanda D ve B-12 de dahil olmak üzere temel vitamin almanıza da katkı sağlar. Her porsiyon size 249 D vitamini ünitesi (önerilen günlük alımınızın yüzde 42’sini) ve 2.2 mikrogram B-12 vitaminini (önerilen günlük alımın yüzde 92’sini) sağlar.  D vitamini vücudunuzun besinler ile almış olduğu kalsiyumu işleyip kullanmasını sağlar ve sonuç olarak sinir sistemini ve kemik sağlığını destekler. B-12 vitamini ayrıca sinir sistemini destekler ve yeni kan hücrelerinin üretilmesinde rol oynar.

Doymuş Yağ (Sağlıklı Yağ)

Her 500 ml süt, 9.1 gramı doymuş yağ olmak üzere toplam 16 gram yağ içerir. Bu oran, Amerikan Kalp Birliği’ne göre günlük 2.000 kalori olan bir beslenmede günlük doymuş yağ alım limitinizin neredeyse yüzde 60’ını oluşturur. Doymuş yağın kan kolesterolünüz üzerinde zararlı bir etkisi vardır. Doymuş yağın kan dolaşımınızda “kardiyovasküler hastalığa katkıda bulunan” kötü “kolesterol seviyelerini yükseltir. Eğer tam yağlı sütün tadını gerçekten seviyorsanız, ara sıra içebilirsiniz ancak çoğu zaman az yağlı sütü tercih etmeniz daha iyi olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz