Hemoroid Tedavisinde Betametazon Krem Kullanımı


Hemoroid makatın dışa yakın veya iç kısımlarında meydana gelen damar genişlemesi problemidir. Yalnızca kaşıntı gibi hafif belirtiler verebileceği gibi en tipik bulgusu kanama ve anüs çevresinde ağrıdır. Özellikle sosyal hayatı oldukça olumsuz etkileyebilir. Genellikle hastalar mahrem karşıladıkları problemler için doktora başvurmayı ikinci plana atabilirler. Ancak sorunun başlangıcında müdahale etmek daha etkili sonuçlar verecektir. Bundan dolayı özellikle ağrı ve kanama görülmesi durumunda en kısa sürede doktora başvurunuz.

hemoroid 1
Hemoroid Tedavisinde Betametazon Krem Kullanımı 37

Hemoroid tedavisinde ameliyatsız yöntemler olumlu sonuçlar vermekte olup yalnızca küçük bir grup hastada ameliyat gerekebilir. Düşük ve orta şiddetli hemoroidlerde dışkı yumuşatıcılar, betametazon ve çeşitli kortikosteroid kremler kullanılmaktadır. Gözardı edilmiş, şiddetli hemoroidlerin ameliyat edilmesi gerekir.

Hemoroid iç veya dış, büyük veya küçük olabilir. Dış hemoroid makata daha yakındır ve bazen dışarıdan hissedilebilir. İç hemoroid ise makattan daha yüksek yerleşimlidir ve daha çok kanamaya sebep olur. Ayrıca hafif bir akıntıya sebep olduklarından dolayı kaşıntı sık görülür. Hemoroidler açısından boyut önemli değildir. Büyük hemoroidler sorun çıkarmazken küçük hemoroidler çeşitli riskleri beraberinde getirebilir. Önemli olan hemoroidin sebep olduğu durumlardır.

Hemoroidler bazen makattan dışarı çıkabilir. Özellikle dış hemoroidlerde görülmesi muhtemel bir durumdur. Bu durum prolaps olarak adlandırılır. Prolaps yapan hemoroidlerde ağrı görülmesi sıktır. Ancak bazen kendiliğinde çekilebilirler. Genişlemiş ve pıhtı oluşturmuş hemoroidler ise trombotik hemoroid adı verilir. Trombotik hemoroidler genellikle şiddetli ağrıya ve kanamalara sebep olur. Ancak trombotik olmayan hemoroidlerin de ağrıya, kaşıntıya sebep olabileceği unutulmamalıdır.

hemorosd
Hemoroid Tedavisinde Betametazon Krem Kullanımı 38

Hemoroid tedavisinin ilk adımı dışkı atılımını kolaylaştırıcı tedavilerdir. Sert dışkı sıkışmalara sebep olacağından dolayı hemoroide zarar verir ve kanamalara sebep olabilir. Bu amaçla çeşitli ilaçlar, besin takviyeleri reçeteli veya reçetesiz olarak satılmaktadır. Ayrıca meyve, sebze, tahıl gibi lifli gıdaları beslenmeye özen göstermek sindirimi doğal yollardan kolaylaştıracaktır.

Tedavinin bir sonraki adımında ise “Betametazon” ve diğer kortikosteroid ilaçlar yer almaktadır. Kortikosteroid ilaçlar iltihap kurutucu etkiye sahiptir. Bu ilaçların ihtiyaca göre krem veya tablet formları kullanılabilir. Ancak kortizon olarak da bilinen bu ilaç grubunun özellikle tablet şekilde vücuda alınması çeşitli riskleri beraberinde getirir. Doktor kontrolü olmadan, reçetesiz olarak kullanılmamalıdır. 

betnovate 1
Hemoroid Tedavisinde Betametazon Krem Kullanımı 39

Kortikosteroid kremler kullanım kolaylığı ve yan etkilerinin azlığından dolayı ilk reçete edilen ilaçlardır. Doğrudan sorunlu bölgeye uygulandığında dolayı hızlı bir rahatlama sağlarlar. Fakat güçlü kremlerin uzun süre aynı bölgeye uygulanması ciltte tahrişe sebep olabilir.

Hafif olarak nitelendirilebilecek tedavi yöntemleri yetersiz kaldığında daha agresif yöntemler kullanılır. Hemoroidektomi yani hemoroid dokusunun ameliyatla çıkarılması az bir hasta grubunda tedavinin bir parçası halini almaktadır. Ayrıca cerrahi olarak adlandırılan yöntemler aslında çok çeşitlidir. Bantlama olarak adlandırılan yöntem bunlardan biridir. Hemoroid dokusunun kan akımı özel yöntemlerle kesilir. Bu sayede hemoroidler kurutulur. Skleroterapi, kızılötesi pıhtılaştırma ve zımbalama diğer tedavi teknikleri arasında yer alır.

Hemoroidin türüne, belirtilerine göre çok çeşitli tedaviler mevcuttur. Ancak unutulmamalıdır ki özellikle anal bölgede ağrı hemoroid dışı sorunların habercisi olabilir. Tedavi aşamasına geçmeden önce hemoroid ile benzer belirtiler veren anal kanser gibi durumlar ekarte edilmesi gerekir. Ayrıca anal fissür benzer semptomlara sebep olsa da tedavisi çok farklıdır. Makat ve genital problemler genellikle çekingeden dolayı göz ardı edilmektedir. Ancak unutulmamalıdır her sorun erken tespit edildiğinde daha kolay tedavi edilir. Geçmesini beklemek yerine uzman bir hekime başvurmayı ihmal etmeyin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir