Hedef Belirleyerek Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?


Hedef belirleme, spor performansında güçlü bir motivasyondur. Hedefler, bireysel oyunculara ve spor takımlarına hedeflemek için hedefler ve sayılar verir ve ilerlemeyi izlemek için bir ölçüm çubuğu olarak da kullanılabilirler. Hedefler bir antrenör ve oyuncu arasında kararlaştırılmalı ve rekabetçi sezon ilerledikçe tekrar gözden geçirilmelidir.

Akıllı Hedef Belirleme Modeli

Maine Community College’dan profesörler akıllı hedef belirleme modelini destekliyor. Akıllı hedef belirleme modeli, hedeflerin belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamanında kriterlere uyduğunu göstermektedir. Hedef belirlemenin spesifik ve ölçülebilir örnekleri, ortalama 10’dan fazla puan almayı veya oyun başına ortalama 10’dan fazla asist vermeyi amaçlayan bir basketbol oyuncusu olacaktır. Bu hedeflerde belirlenen rakam spesifiktir ve sezon ilerledikçe oyun puanlarını izleyerek ilerlemeyi ölçmek kolaydır. Ulaşılabilir ve gerçekçi hedefler hem oyuncu hem de antrenör tarafından tartışılmalı ve kararlaştırılmalıdır. Bu hedefleri belirlerken geçmiş performans ve algılanan potansiyel dikkate alınmalıdır. Gol belirlemenin zamanında bir örneği, sezon sonundan önce 20 gol atmayı amaçlayan bir futbolcudur.

Akilli Hedef Belirleme Modeli
Hedef Belirleyerek Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir? 36

Görev Odaklı Hedefler

Dr. Mary Walling ve Dr. Joan Duda, “performans kenarı: performans Psikolojisi mektubu” başlıklı bir makalede görev odaklı ve ego odaklı hedefler kavramını açıklar. “Görev odaklı hedefler, nihai sonuçtan ziyade tutarlı bir şekilde öğrenmeye ve geliştirmeye odaklanır. Görev odaklı bir hedefin bir örneği, bir futbolcunun iki ay içinde bir savunucuyu yenmek için beş farklı hamleye hakim olma hedefini belirlemesi olacaktır.

Ego Odaklı Hedefler

Performans odaklı hedefler olarak da adlandırılan ego odaklı bir hedef, atılan gol sayısı veya kazanılan oyunlar gibi elde edilen sonuçlara odaklanacaktır. Ego odaklı bir hedefin bir örneği, bir beysbol oyuncusunun 10 ev koşusuna girme ve bir sezonda 30 Rbı’ye ulaşma hedefini belirlemesi olacaktır.

Bireysel Odaklı Hedefler

Tenis ve atletizm gibi bireysel sporlar, bir bireyin bir dizi görev ve ego odaklı hedefle kendilerini motive etmesini gerektirir. Takım sporlarında, bireylerin kendi kişisel hedefleri ile kendilerini motive etmeleri ve onları takım hedeflerine dahil etmeleri de önemlidir. Bunun bir örneği, bir oyunda 10 tasarruf yapmak veya bir sezonda 10 kapanışa ulaşmak için bir hedef belirleyen bir hokey kalecisidir.

Bireysel Odakli Hedefler
Hedef Belirleyerek Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir? 37

Takım Odaklı Hedefler

Spor takımları, spor performanslarına yardımcı olmak için hem görev hem de ego odaklı bir dizi hedef belirlemelidir. Bir spor takımı sadece galibiyet ve kayıplara yakalanmazsa faydalıdır. Hava durumu ve hakemlik gibi dış faktörler zaman zaman sonuçları etkileyebilir, bu nedenle genel performansa odaklanmak tercih edilir. Sonuçlar da dahil olmak üzere, bir sezon için bir dizi hedef belirlemek faydalıdır. Bir örnek, bir sezonda 10 maç kazanma hedefleri belirleyen bir Amerikan Futbolu takımı olacaktır. Buna ek olarak, takım bir oyunda 20 ilk çıkışa ulaşmayı, 20 ilk çıkıştan daha azını kabul etmeyi ve geçişlerinin yüzde 50’sinden fazlasını tamamlamayı hedefleyecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir