Hangi Vitaminler Çocukların İştahını Açar


0

Yeni yürümeye başlayan çocuklar genellikle yiyecekler konusunda seçici olurlar ve öngörülemeyen yeme davranışlarına sahiptirler. 1 ila 4 yaş arası çocuklar, iştahlarını etkileyebilecek gıdaları tercih ediyorlar. Vitamin ve mineral eksiklikleri de iştahsızlığa katkıda bulunabilir. Bu durum, çocuklarına iştahlarını arttırmak için sıklıkla vitamin takviyesi veren ebeveynlerle ilgilidir. İştahsızlığı olan çocukların, iştahları yerinde olan çocuklardan daha fazla vitamin takviyesi almaları daha muhtemeldir. Vitaminler ve mineraller açısından zengin bir beslenme, çocuğunuzun iştahını artırmaya yardımcı olabilir.

B 12 vitamini

Kobalamin olarak da bilinen B-12 vitamini vücuda gıdaları enerjiye dönüştürmede, yağları ve proteinleri metabolize etmede ve karaciğer, saç, gözler ve cildinizin sağlığını korumada yardımcı olur. B-12 vitamini eksikliği, emen çocuklarda yaygın olarak görülür. Bebeklik ve bebeklik döneminin sonlarında bu yetersizlik, bir bebeğin gelişmesinde gecikmeler, merkezi sinir sistemi bozukluğu, yemeğin reddedilmesi, beslenme güçlüğü ve beslenme yetersizliği olduğu zaman ortaya çıkar.

B 12 vitamini eksikliği olan bir çocuk takviye olarak B 12 vitamini almaya başladığı zaman iştahında bir artış gözlenir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan öneriye göre, B 12 vitamini için önerilen günlük doz, 1 ila 3 yaş arası çocuklar için 0,9 mikrogram ve 4 ila 8 yaş arası çocuklar için 1,2 mikrogramdır.

Çinko

Çinko eksikliğinin en önemli belirtisi iştah kaybıdır. Küçük çocuklarda bu mineralin eksikliği bodur bir büyüme, tat veya koku eksikliği, cilt sorunları ve yetersiz yara iyileşmesi ile sonuçlanabilir. Çinko eksikliği ergenlik döneminde devam ederse cinsel olgunlaşma engellenebilir. Çinko eksikliği, sütten kesim sırasında ortaya çıkan ya da emzirilmeyen çocuklar arasında daha önce nadir görülen bir kalıtsal hastalık, akrodermatit enteropatika ile bağlantılıdır. Çinko, vücudun pH seviyelerinin dengelenmesinde, protein ve karbonhidratların sindirilmesinde ve hücre zarlarının yapısına katkıda bulunmasında işlev sağlar. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, 1 ila 3 yaş arası çocuklar için günlük önerilen çinko dozu 3 miligram iken, 4 ila 8 yaş arası çocuklar günlük 5 miligram çinko tüketmelidir. Güçlü çinko kaynakları arasında börülce, peynir, kümes hayvanları, lima fasulyesi, yeşil fasulye, kırmızı et ve tam tahıllar bulunur.

D vitamini

D vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor ve A vitamini gibi diğer vitamin ve minerallerin yanı sıra çinko emilimine yardımcı olur. Vücut yeterince çinko, demir ve magnezyum emmediği zaman yorgunluk ve iştahsızlıklara neden olabilir. D vitamini eksikliği vücudun bu mineralleri emmesini engelleyebilir. D vitamini eksikliği laktoz intoleransı olan küçük çocuklar için sorun olabilir. Güçlendirilmiş süt D vitamini için birincil bir kaynaktır. Çocuğunuzda laktoz intoleransı varsa D vitamini almanın diğer yolları güneş ışığı almak, D vitamini takviyesi almak ve balık, yumurta yemek veya portakal suyu içmektir. D vitamini böbrek işleyişini düzenlemeye yardımcı olur ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Çocuklar için günde en az 600 IU D vitamini tavsiye edilir.

Çoçuklarda İştah Açmak İçin Ne Yapılmalı

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre yemek yemekte seçici olma, yürümeye başlayan çocuklar için normaldir. Çocuklar birkaç günden birkaç haftaya kadar sınırlı sayıda yiyeceği tercih edebilirler. İyi bir kahvaltı yapmak günün geri kalanında yiyeceklere olan ilgisini azaltabilir. Çocuğunuza gün boyunca vitamin ve mineral bakımından zengin sağlıklı yiyecek seçenekleri sunun. Yeni yürümeye başlayan çocuklar günden güne kendi iştah ve kendi gıda seçimleri, tercihlerini değiştireceklerdir. Zamanla, çocuğunuzun yeme alışkanlıkları daha öngörülebilir bir hale gelecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz