Hangi Vitaminler Çocukları Hastalıklara Karşı Koruyor


0

Yetişkinler gibi çocuklar da vücutlarını sağlıklı tutmak ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için yeterli miktarda vitamine ihtiyaç duyarlar. Besin değerleri açısından zengin meyve ve sebzelerden bol miktarlarda içeren dengeli bir diyet uygulamaya başlamak çocuğunuz için önemlidir. Ayrıca çocuğunuzun doktoru ile gıda takviyeleri vermek konusunda konuşabilir ve önerile alabilirsiniz.

C vitamini

Çocuklar okul ortamında veya kreş ortamında, mikroplara maruz kalma ihtimalinin daha yüksek olduğu durumlarda, soğuk algınlığı hastalığı için yüksek riskli bir grup olarak kabul edilir. Düzenli olarak alındığında, C vitamini soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olabilir ve çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlü tutar. Ek olarak, soğuk algınlığı belirtileri göstermeye başlar başlamaz C vitamini almak, hastalığın ciddiyetini ve süresini azaltmaya yardımcı olabilir. 6 yaşın altındaki çocuklar günde 250 mg C vitamini almalıdır. 6 yaşından büyükler günde 500 mg C vitamini alabilir. Çocuğunuz için doğru dozu belirlemek için doktora başvurun.

E vitamini

E Vitamini, çocuğunuzun hücrelerini çevresel ve serbest radikallerden koruyacak bir antioksidandır. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için de önemlidir. Çoğu insan bu vitamini bitkisel yağlar, fındık, tohumlar ve yeşil yapraklı sebzeler gibi yiyeceklerden yeterli miktarda alır. Ancak çocuğunuz yeterli miktarda yemezse, doktordan ona ek olarak E vitamini vermesini isteyin. 1-3 yaş arası çocuklar günde 9 IU’ye (uluslararası birimler) ihtiyaç duyar; 4 ila 8 arasında olanlar için 10,5 IU, 9 ila 13 arasında olanlar için 16,5 IU E vitamini gerekir.

A vitamini

Çocuğunuzun hücrelerinin sağlığını ve göz sağlığını korumak için A vitaminine ihtiyacı vardır. A vitamini aynı zamanda bağışıklık sisteminin işleyişinde de rol oynar. A vitamini eksikliği göz kurluğu, ishal ve cilt problemlerine ve ayrıca iltihaplanma olasılığının artmasına neden olabilir. 1-3 yaş arası çocuklar günde 300 mikrogram, 4-8 yaşları arasında 400 mikrogram, 9-13 yaşları arasındaki çocuklar için 600 mikrogram A vitamini gerekir. Bununla birlikte, A vitamini fazla doz alındığı zaman zehirleyici olabileceğinden, çocuğunuza doktorunuzla konuşmadan A vitamini takviyesi vermeyin.

Çocuğunuzun Sağlığı İçin Öneriler

Çocuğunuzu sağlıklı tutmak için bol su içtiğinden ve dengeli bir beslenme yaptığından emin olun. Ona özellikle yemekten önce ellerini sık sık yıkamayı öğretin. Soğuk algınlığı yaşarsa, istirahat etmesini sağlayın ve bol sıvı verin. Soğuk algınlığı belirtileri ev tedavisinden bir hafta sonra azalmazsa bir doktora danışın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz