Hangi Vitamin ve Mineral Eksiklikleri Kaygıya ve Depresyona Neden Olur?


0

Anksiyete, strese verilen normal bir tepkidir. Ancak, endişe düzeyleriniz kontrolden çıktığında veya depresyon, halsizlik veya diğer semptomlarla birlikte olduğunda bu durum yetersiz beslenmeden kaynaklanabilir. Vitamin ve mineral eksiklikleri enerji seviyenizi, beyin sağlığınızı ve beyninizdeki biyokimyasal dengeyi etkileyerek endişeye yol açabilir

B-1 Vitamini ve Enerji Üretimi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı B-1-Vitamini.jpg

Diğer B vitaminleri gibi B-1 vitamini de enerji üretimi için çok önemlidir ve genellikle “stres önleyici” bir vitamin olarak adlandırılır. “Psikofarmakoloji” de yayınlanan bir araştırma, iki ay boyunca günde 50 miligram B-1 vitamini almanın, bu vitaminin yeterli seviyesine sahip olan bireylerde ruh halini ve uyuşmazlığı iyileştirmeye yardımcı olduğunu saptandı. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, yetişkinler için önerilen günlük doz sadece 1,1 miligram ile 1,4 miligram arasındadır. B-1 Vitamini hemen hemen tüm yiyeceklerde, özellikle tam tahıllarda ve baklagillerde bulunur.

B6 Vitamini ve Ruh Hali Hormonları

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı B6-Vitamini.jpg

B-6 Vitamini, ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olan iki nörotransmiter olan serotonin ve norepinefrin üretiminde önemli rol oynar. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre bu besin maddesinin eksikliği depresyon, sinirlilik, konsantre olma zorluğu ve kısa süreli hafıza kaybına yol açabilir. Yetişkinlerde kümes hayvanları, balık, süt ürünleri, baklagiller, kahverengi pirinç, tohumlar ve tam tahıllar gibi yiyeceklerden günde 1.3 ila 2.0 miligram B-6 vitamini temin etmelidirler.

D Vitamini ve Depresyon

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı D-Vitamini.jpg

D vitamini “güneş ışığı vitamini” olarak bilinir, çünkü çoğu insan cildini güneşten UV ışınlarına maruz bırakarak üretebilir. Bununla birlikte, yılın büyük bir bölümünde doğal güneş ışığının az olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. “Klinik Romatoloji” dergisinde yayınlanan araştırmada, anksiyete ve depresyonu olan kişilerin sıklıkla D vitamini seviyelerinin düşük olduğu tespit edildi.

Mineral Eksiklikleri

Vitaminler gibi mineraller de sağlıklı beyin fonksiyonu ve zihinsel sağlığı etkileyen nörotransmiterler ve hormonlar üretmek için gerekli besinlerdir. “Hint Psikiyatri Dergisi” nde yayınlanan bir inceleme, mineral çinkonun beyin hücrelerini toksik hasardan korumaya yardımcı olduğunu ve ayrıca antidepresan ilaçların etkinliğini artırabildiğini belirtiyor. Demir, kırmızı kan hücresi üretimi ve hücrelerinize oksijen vermek için önemli bir mineraldir. Dikkat eksikliği veya hiperaktivite bozukluğu olan çocukların demirde yetersiz olduğu ve düşük seviyelerin de özellikle kadınlarda depresyon ve yorgunlukla ilişkili olduğu bulunmuştur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz