Hangi Meyveler İshal Yapar?


Midenizden garip sesler geliyor ve en kısa sürede lavaboya gitme ihtiyacı duyuyorsanız bu durumun yediğiniz besinlerden kaynaklanması kuvvetli muhtemeldir. Günde 3 veya daha fazla kez yumuşak kıvamlı ve sulu dışkı yapmaya ishal denir. Yiyeceklerin ve içeceklerin bağırsaklardan hızlı bir şekilde geçmesi sonucu bu durum oluşur. Bazı meyvelerin fazla tüketilmesi de bu duruma sebep olabilir. Ancak ishale sebep olması meyvelerden uzak duracağınız anlamına gelmez. Meyve ve sebzeler vücudun ihtiyacı olan maddeleri karşılamada en önemli kaynaklardır. Sofranızdan meyveyi eksik etmeyin. Ayrıca meyvenin sebep olduğu ishal kişiden kişiye hatta aynı kişide farklı zaman dilimlerinde farklılık gösterebilir. Sizde sorun olmayan meyveler eşiniz de ishale sebep olabilir.

ishal
Hangi Meyveler İshal Yapar? 37

Lifli Meyveler

Yapılan araştırmalar yüksek lifli besinlerin ishale sebep olabileceğini ortaya koymuştur. Birçok meyve yüksek lifli yapısından dolayı ishale sebep olabilir. Örneğin bir fincan dolusu ahududu 8 gram lif içermektedir. Bu değer yetişkin bir bireyin günlük lif ihtiyacının 3’te birine denk gelmektedir. Kadın ve erkekte farklılık göstermekle birlikte aşırı ahududu tüketimi veya kurutulmuş, konsantre ahududu ishal oluşumuna sebep olabilir. Lif açısından zengin ve ishale sebep olabilecek diğer meyveler ise elma, mango, kayısı, incir, portakal, armut, erik ve çilektir.

Likopen İçeren Meyveler

Likopen birçok kırmızı maddeye rengini veren karotenoid maddedir. Karpuz, papaya, greyfurt ve mango gibi meyveler likopen açısından zengindir. Yapılan araştırmalar günde 30 mg’dan fazla likopen tüketmenin hazımsızlık, şişkinlik ve ishale sebep olabileceğini ortaya koymuştur. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi karpuzun sebep olduğu ishallerin likopenden kaynaklandığı düşünülmektedir.  Ayrıca sade ve fazla miktarda tüketilen karpuz mide ağrısı gibi sorunlarla da ilişkilendirilmektedir. Fakat bu durumlar karpuzun sağlıklı bir atıştırmalık olduğu gerçeğini değiştirmez.

ishal yapan besinler
Hangi Meyveler İshal Yapar? 38

Meyvelerdeki Bakterilerden Kaynaklanan İshal

Salmonella bakterisi vücuda girdiğinde ishal ve mide kramplarına yol açabilir. Salmonella bakterileri hijyene dikkat edilmediğinde besinler üzerinde hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Bugüne kadar salmonella bakterisinin kavun ve karpuzdan bulaşabildiğine dair örnekler görülmüştür. Ancak bu hastalığın kaynağı meyve değildir. Temas yoluyla meyve üzerine gelen bakterilerin tüketilmesi enfeksiyona sebep olur. Özellikle kesilmiş olarak satılan veya salatalarda yer alan kavunların 60 salmonella vakasına sebep olduğu ortaya konmuştur. Bakteriyi vücuduna alan kişide 12-72 saat içerisinde ishal ve kramp ortaya çıkar. Çoğu kişi tedaviye ihtiyaç duymadan bir hafta içerisinde iyileşir.

Meyve Kaynaklı İshaller Nasıl Önlenir?

Yukarıda bahsedildiği üzere meyveye bağlı ishalin en önemli sebebi yüksek lif oranıdır. Eğer bir meyvenin sizde ishale sebep olduğunu fark ettiyseniz daha küçük porsiyonlarla, daha az tüketmeye özen gösterin. Yarım fincanında 1.5 gramdan fazla lif içeren elma, avakao, yaban mersini, armut, portakal gibi meyvelerin tüketimini kısıtlayın.

ishal yapan meyveler
Hangi Meyveler İshal Yapar? 39

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer meyve yedikten sonra şişkinlik ve hazımsızlık hissediyorsanız her seferinde doktora başvurmanıza gerek yok. Ancak şüpheli bir besin tükettiyseniz bu durumun sebebi enfeksiyon olabilir. Son kullanma tarihinden emin olmadığınız, açıkta kalmış besinleri tükettiyseniz veya güvenmediğiniz restoranlardan yemek yediyseniz doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin. Özellikle çiğ yenen meyve ve sebzeleri iyice yıkamadan yemeyiniz. Yediğiniz bir besinin her seferinde ishale sebep olduğunu fark ettiyseniz bu besini ishaliniz hafifleyene kadar tüketmemeye özen gösterin. İshal vücutta fazla miktarda su atılmasına sebep olur. Susuz kalmayı engellemek için bolca sıvı tüketin. İshali hafifletecek, düşük lifli gıdalar tüketebilirsiniz. Beyaz pirinç, muz, elma püresi, ekmek, kraker ishali rahatlatmada etkili yöntemlerdir. 5 günden uzun süren ishaliniz varsa doktorunuza başvurunuz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir