Hangi Bitkiler Safra Kanalı Tıkanıklığını Çözüyor


-1
12 Paylaşım, -1 Beğeni

Karaciğerde üretilmiş olan sindirim sıvısı, safra kanalları ile safra kesesine taşınır. Bu sindirim sıvısı, yağların ince bağırsakta parçalanması için gereklidir. Safra kanalları tıkandığı zaman, karaciğerde safra birikmesi meydana gelir ve sarılık hastalığı oluşur.

Safra taşı, pankreas tümörleri ya da enfeksiyon gibi bazı durumlar, safta kanalının tıkanmasına yol açabilir. Bazı bitkiler, safra kanalı tıkanıklığını önlemek ve mevcut olan tıkanıklığı gidermek için kullanılabilir. Bu bitkiler safra akışının uyararak çalışır. Bunun yanında bitkisel yöntemler, safra kesesinin ya da safra tümörlerin yapısal olarak bozulmasını gidermek için tıbbi tedavilerin yerine geçemez. Ayrıca safra akışının artması bazen durumun daha kötü olmasına neden olabilir.

Deve Dikeni

Safra kanali tikanikligi devedikeni
Hangi Bitkiler Safra Kanalı Tıkanıklığını Çözüyor 37

Deve dikeninin birçok adı vardır. Bunlar silybum marianum, mübarek süt dikeni, süt deve dikeni olarak sıralanabilir. Deve dikeni, safra kesesi sorunları tedavi etmek için yüzyılardan beri kullanılmaktadır. Deve dikeninde silimarin isimli bir antioksidan vardır. Bu etken madde karaciğer sağlığı için oldukça önemlidir. Devedikeni bu özelliği ile kolesterolü düşürür ve safra akışını arttırır.

Kan sulandırıcı ve kolesterol ilaçları gibi bazı ilaçlar ile deve dikeni bitkisi etkileşime girebilir. Bu yüzden deve dikeni kullanmadan önce bir doktora danışarak bilgi almanız gerekir.

Enginar

Safra kanali tikanikligi enginar
Hangi Bitkiler Safra Kanalı Tıkanıklığını Çözüyor 38

Enginar bitkisi, safra akışını arttırmak ve safra kanalı tıkanmasına neden olan safra taşı oluşumunu önlemek için halk arasında kullanılan bir bitkidir. Hatta bu bitkinin safra kesesi hastalığının tedavisinde kullanılmasına, Almanya’da bir sağlık kuruluşu tarafından onay verildi.

Yapılan araştırmalar, enginar yaprağı ekstresinin ağız ile alınmasının, farelerde safra akışını büyük ölçüde arttığını buldu. Ancak bunun yanında bazı uzmanlar, safra kanalındaki tıkanmanın bu bitki ile giderilmesinin başka sorunlara yol açabileceğini söylüyor.

Semizotu

Safra kanali tikanikligi semizotu
Hangi Bitkiler Safra Kanalı Tıkanıklığını Çözüyor 39

Semizotu, sindirim sorunlarını tedavi etmek için yüzyıllardan beri kullanılan bir bitkidir. Yapılan araştırmalar, semizotundaki biyoflavonoid içeriği ve omega-3 yağ asidinin, farelerde oluşan karaciğer hastalığının üzerindeki etkisini inceledi. Bilim adamları bu çalışma sonucunda semizotu ekstresinin,  karaciğerdeki hasara ve safra kanalı tıkanıklığına iyi geldiğini buldu.

Semizotu, bu hastalıkların yol açtığı olumsuz etkileri tersine çeviriyor. Bunun yanında araştırmayı yapan uzmanlar, semizotunun etkisinin iyileştirici olmasından daha çok önleyici bir etkisinin olduğunu söylüyor.

Bilinmesi Gerekenler

Safra kanalı tıkanıklığının tedavisinde ilk amaç, tıkanıklığı giderme ve sonrasında daha fazla tıkanıklığı önlemek için safra akışının normal devam etmesini sağlamaktır.

Bitkisel tedaviler, safra kanalı tıkanıklığının giderilmesine yardım edebilir. Ancak tıkanıklığın tamamen ortadan kalkması için bazen cerrahi bir işlem gerekebilir.

Safra kanalı tıkanıklığı tedavi edilmediği zaman ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu yüzden hemen bir doktora görünmeniz gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
12 Paylaşım, -1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir