Hamileyken Sennosid Almak Zararlı mı?


Kabızlık hamilelik sırasında oldukça yaygındır. Geçmesi zor ve zorlanma gerektiren seyrek bağırsak hareketleri veya dışkı yaşayabilirsiniz. Bu ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Uzmanlara göre, kadınların yüzde 50’si hamilelikleri sırasında bir noktada kabızlık yaşamaktadır. Müshiller etkili olabilir, ancak Senna gibi uyarıcı içeren müshillerden kaçınmalısınız. Herhangi bir müshil kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Uyarıcı Müshil

Senna tıbbi özellikleri olan bir bitkidir. Yaprakları kabızlık için kullanılır. Uyarıcı müshil olarak kabul edilir, çünkü bağırsak duvarınızı bağırsak hareketini uyarmak için tahriş eder. Sennosidler müshil etkisinden sorumlu aktif maddelerdir.

İlaç Güvenliği Kategorisi

Uzmanlar hamilelik sırasında ilaç güvenliği için kategoriler atamıştır. Senna C kategorisi olarak sınıflandırılmıştır. Bu kategori, iyi kontrol edilen insan çalışmalarından yoksun, ancak hamile hayvanların fetüsleri üzerinde olumsuz sağlık etkileri gösteren maddeler içindir. Uzmanlara göre, hamileyseniz C kategorisindeki maddelerin potansiyel faydaları göz önüne alındığında potansiyel risklere rağmen kullanabilirsiniz.

Erken Doğum

indir 16 2
Hamileyken Sennosid Almak Zararlı mı? 35

Uzmanlara göre, normal bir hamilelik yaklaşık 40 hafta sürmelidir. Hamileyken Senna almak erken doğum riskinizi artırır. Uyarıcı laksatifler, erken doğuma neden olabilecek uterus kasılmalarına neden olabilir. Uzmanlara göre, Senna her zaman erken doğuma neden olmaz. Ancak hamileliğinizi zorlaştırabilir.

Senna bir bitki olmasına rağmen, yine de yan etkilere neden olma kapasitesine sahiptir. Karın ağrısı, kramp, rahatsızlık ve ishal yaşayabilirsiniz. İshal, aşırı sıvı kaybından dolayı elektrolit dengesizliğine neden olabilir. Dehidratasyon nedeniyle susuzluğunuz artabilir.

Alternatif Müshiller

Hacim arttırıcılar ve dışkı yumuşatıcıları olarak bilinen müshiller, dışkınızı yumuşatmaya ve yığmaya yardımcı olması için bağırsaklarınıza su çeker, böylece dışkı bağırsaklarınızdan kolayca geçebilir. Müshiller bağırsak sisteminize karşı naziktir ve bağırsaklarınızı tahriş etmez. Uzmanlara göre, hamile iseniz, hacim arttırıcılar ve dışkı yumuşatıcıları uyarıcı müshillerden daha güvenlidir. Kabızlık yaşıyorsanız, sizin için en iyi seçeneğe karar vermek için doğum uzmanınıza danışın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir