Hamilelikten Sonra Karın Yırtıkları İçin Egzersizler


Hamilelik, tüm kadınların hayatında çok özel anların yaşandığı harika bir dönemdir, ancak bu dönemin bir takım dezavantajları da vardır. Dokuz ay boyunca bebeği karnında taşımak vücutta bir takım olumsuzluklar meydana getirebilir. Buna en önemli örnek karın yırtıklarıdır ancak dünyaya gelecek bebek için buna kesinlikle değer. Karın bölgesinde meydana gelebilecek olan yırtıklar çoğu hamile kadını rahatsız eden yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bazı basit ama düzenli yapılan egzersizler, özellikle çekirdek kaslara odaklanan egzersizler bu sorunun düzeltilmesine yardımcı olabilir. Doğum öncesinde ve doğum sonrasında yaşanması muhtemel olan söz konusu bu sporunlar için size iyi bir egzersiz önerilir.

Karın Yırtılması Nedir?

Hamileyken, rahim bebeğinizin gelişimine bağlı olarak elbette genişleyecektir. Zamanla bebek anne karnında büyüyecek ve buna bağlı olarak rahim de genişleyecek. Bu durum da karın kaslarının gerilmesine ve karın kaslarının yırtılmasına neden olacaktır. Bu konuda Mayo Clinic’in belirttiği de gibi 30 yaşının üstündeki kadınlarda doğuma bağlı olarak bu tür yırtılmalar daha sık görülür. 30 yaşın üzerindeki kadınlarda ve tosun bebek dünyaya getirenler ile çoklu gebelik yaşayanlarda bu karın yırtılmaları çok daha fazla görülen bir durumdur.

Aslında bu sorun sadece kadınlara özgü değildir. Yeni doğan bebekler, gelişmekte olan gençler ve hatta erkekler de bu sorunla karşılaşılabilir. Uygun olmayan kaldırma teknikleri, obezite ve çoğul gebelikler yaygın nedenlerdir. Bir anda kilo alınması, obezite ve çoklu gebelik bunun en belirgin nedenleri arasındadır. Doğum sonrasında iyi bir perhiz ve beslenme alışkanlığı ile aşırı kilo almadan da kaçınmalısınız.

1 54
Hamilelikten Sonra Karın Yırtıkları İçin Egzersizler 36

Karın yırtılması acil önlem alınması gereken bir sağlık sorunu değildir. Ancak sırt ağrısı ve vücut normalinin bozulmasından mesane ve barsak tıkanıklığın ve hatta göbek fıtığına kadar bir takım sorunların yaşanmasına da neden olabilir. Bu konularla ilgili araştırmalar yapan güncel kadın sağlığı dergilerinde yer alan bilgilere göre, bu durum hamilelik sırasında tüm kadınları olumsuz etkiler ve doğumdan sonra bu vakaların yüzde 60’ı kadarı sonraki yaşamada da devam eder. Yani doğum sonrası yaşanan bu sıkıntıların bir kısmı tamamen iyileşerek yok olur ancak büyük bir kısmı için bunu söylemek mümkün değildir.

Karın yırtılması ağırı yapar mı sorusu önemlidir. Karın kaslarının gerilmesi nedeni ile oluşabilecek mide kabarıklığı ve karın yırtılması zaman zaman ağrılı bir süreç de olabilir. Yaşanması muhtemel olan aşırı şişkinlik, çok az beslenmede ve hatta su tüketiminde bile yaşanabilir. Hamile iken doğum yapan annenin karnında büyük bir boşluk oluşur. Bu boşluk ve buna bağlı sarkmalar da karın yırtılmasına neden oluyor. Neredeyse her üç anneden biri mutlaka doğumdan 12 ay sonra bile bununla mücadele ediyor. Kabızlık, ağırlık kaldırma ve karında aşırı egzersiz sadece durumu daha da kötüleştirir. Amerikan Fizik Tedavi Derneği’ne göre, diyastaz da denilen bu durum, seks sırasında da rahimde, belde ve kalçada ağrıya neden olabilir. Öte yandan, 2015 yılında manuel terapide yayınlanan bir çalışma, bu durum ile bel ağrısı arasında bir bağlantı olmadığını göstermektedir. Belirtileri bir kadından diğerine göre değişir, bu yüzden ne olacağını söylemek daha zor. Her kadının aynı rahatsızlığı aynı derecede ve aynı etkide yaşaması mümkün değildir. Bu kişiden kişiye mutlaka farklılık gösterir.

Genel olarak karın boşluğunun yırtılması, karnın zayıflamasına ve karın duvarının şişmesine yol açarak günlük aktivitelerinizi etkileyebilir. İyi haber şu ki, düzenli egzersizle diyastazı bir miktar düzeltebilirsiniz. Sorun yaşayan karın kaslarının doğum sonrasında eski gücüne ve görünümüne kavuşması yaklaşık olarak 6 aylık bir zamanınızı alabilir. İşinin uzmanı olan bir fizyoterapist desteği ile kendi durumunuzun analizini yapmalısınız. Bu analiz sonucunda size uygun bir egzersiz programı yapılabilir.

Diyastaz Rect Nasıl Tespit Edilir?

Söz konusu bu rahatsızlık nasıl tespit edilir ve nasıl belirlenir. Bu konuda araştırma yapmalısınız. Her şeyden önce, sizin bir diyastaz rahatsızlığına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Böyle bir durumu tespit etmek aslında  çok kolaydır. Bunu belirlemek için sırt üstü yatın, dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı yerde düz tutun. Bu durumda iken baş ve boynu kaldırın ve parmak uçlarını hafifçe göbeğe bastırın. Karın ortasında bir boşluk veya küçük bir ayrılma hissediyorsanız, bu diyastaz olduğunuzu doğrular. Bu durum bilgisayarlı tomografi, ultrason veya geniş kapsamlı muayene ile de tespit edilebilir. Son iki ölçüm yöntemi en etkili gibi görünmektedir. Eğer bu sorunu kendi basit yöntemlerinizle tespit edemediyseniz doktorunuza başvuru yaparak söz konusu ultrason ya da tomografi yapılmasını isteyebilirsiniz.

2 53
Hamilelikten Sonra Karın Yırtıkları İçin Egzersizler 37

Diastasis Recti İçin egzersiz yapılma şekli şöyledir. Karın boşluğunun ayrılması cerrahi olarak tedavi edilebilir; Ancak bu seçenek yalnızca ciddi durumlarda önerilir. Çok ciddi durumunuz yoksa ya da yaşamınızı çok büyük oranda olumsuz etkilemiyorsa cerrahi müdahale tavsiye edilmez. Genellikle diyastaz egzersizle azaltılabilir. İyi bir fizyoterapist tarafından önerilecek egzersizlerle bu rahatsızlığın olumsuz etkilerini en aza indirmek aslında mümkün. Doğum sonrası egzersize kademeli olarak devam ettiğinizden emin olun; Vücudunuzu iyi şekilde dinleyin ve hem bedeninizi hem de zihninizi çok fazla yormayın.

Doğum sonrası bile vücudunuz hala hamilelik sırasında meydana gelen değişiklikleri yaşıyor. Olabilir bunun için de etkili bir egzersiz mutlaka olumlu fayda verecektir. Her yaştan annenin doğum sonrası yapabileceği egzersizler mutlaka vardır. Öncelikle bedeninizi çok fazla zorlamadan bu egzersizlere başlamalı ve uzmanların da yardımı ve destekleri ile düzenli bir şekilde devam etmelisiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir