Hamilelikte Spor ve Egzersiz Yapılır mı? Gebelikte Yapılacak Mekik ve Şınav Önerileri


Formda kalmak hamileliğinizi kusursuz hale getirebilir ve emeğinizi kolaylaştırabilir. Hamilelikte mekik ve şınav sizi güçlendirir, bu da doğum zamanı geldiğinde size yardımcı olur. Ancak bu egzersizler hamilelik döneminde bazı riskler oluşturabilir. Bu yüzden bebek beklediğinizi öğrenir öğrenmez doktorunuza hangi egzersizlerin sizin için uygun olduğunu danışmanız en doğrusu olacaktır.

Genel olarak konuşursak, ilk üç aylık dönemde ve muhtemelen doktorunuz sizin için uygun görürse ikinci üç aylık dönemin başında mekik ve şınav oldukça güvenlidir. Geçmiş hamilelikler sırasında komplikasyonlar yaşadıysanız veya mevcut hamileliğiniz sırasında kanama gibi herhangi bir komplikasyon yaşadıysanız yorucu egzersizlerden kaçınmak daha doğru olacaktır. Birden fazla bebek taşıyorsanız bu egzersizleri hamileliğinde tek bebek taşıyan bir kadından daha erken bırakmanız gerekebilir.

hamilelikte mekik cekmek
Hamilelikte Spor ve Egzersiz Yapılır mı? Gebelikte Yapılacak Mekik ve Şınav Önerileri 36

Hamilelikte Mekik ve Şınav Tehlikeli mi?

Hamileliğinizin ikinci üç aylık dönemine girdiğinizde, hamilelikte mekik ve şınav sadece zorlayıcı değil aynı zamanda potansiyel olarak tehlikelidir. Mekik veya sırtüstü yatmayı gerektiren herhangi bir aktivite tehlikeli olabilir çünkü bu pozisyonda kalmak bebeğinize giden oksijen akışını azaltır. Şınav çekerken ise asıl tehlike düşme olasılığıdır. Elleriniz kayarsa, kollarınız dışa çıkarsa ve karnınızın üstüne düşerseniz bebeğiniz travma yaşayıp zarar görebilir.

Önlemler

Üç haftalık veya üç aylık hamile olsanız da bazı basit önlemleri almak kendinize ve bebeğinize zarar verme riskini azaltabilir. Mekik çekerken kendinizi bir seferde 10 veya 15 ile sınırlayın, sonra vücudunuzdaki kan dolaşımı düzenini sağlamak için ayağa kalkıp hareket edin. Dilerseniz birkaç dakika sonra başka bir set yapabilirsiniz. Halı kaplı bir yüzeyde şınav çekerseniz elinizin kaymasını önlemiş olursunuz. Duvardan şınav çekmek ellerinizin ve dizlerinizin üstüne çökmekten daha kolay olabilir. Ellerinizi duvara bastırarak bir duvardan birkaç metre uzakta durun, dirseklerinizi çeneniz duvarın yanına gelene kadar bükün ardından kollarınızı kullanarak kendinizi ayakta durma pozisyonuna geri getirin.

gebelikte mekik sinav cekmek
Hamilelikte Spor ve Egzersiz Yapılır mı? Gebelikte Yapılacak Mekik ve Şınav Önerileri 37

Alternatifler

Doktorunuz hamilelikte mekik ve şınav çekmeyi yasaklıyorsa veya üçüncü üç aylık döneminiz boyunca formda kalmaya devam etmek istiyorsanız bünyenizi güçlü tutmak için yapabileceğiniz başka basit egzersizler de var. Ellerinize ve dizlerinize binerek sırayla bir bacağınızı tam arkanızda kaldırarak bacak kaldırma yapabilirsiniz. Bir direnç bandı ile egzersiz yapmak hem kollarınızı hem de sırtınızı çalıştırabilir. Direnç bandının ortası ayaklarınızın altında olacak şekilde bir sandalyeye veya egzersiz topuna oturun. Bandı uçlarından tutarken, dirseklerinizi yanlarınızda olacak şekilde geri çekin veya pazı bukleleri yapın. Yüzme ve yürüyüş de hamileliğiniz boyunca formda kalmanıza yardımcı olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir