Hamilelikte Oluşan Göbek Çizgisi Nedir? Linea Nigra Neden Oluşur?


Hamilelik dönemi vücudunuzda heyecan verici değişimlerin meydana geldiği bir süreçtir. İçinizde yeni bir hayat büyüdükçe, bedeninizin daha önce hiç tecrübe etmediğiniz şekillerde davranmaya başlar. Bu değişikliklerden saçların ve tırnakların kalınlaşması gibi durumlar sizi şaşırtabilir ve memnun da edebilir. Ancak bazı değişiklikler sizin tedirgin olmanıza da neden olabilir. Karın bölgenizde meydana gelen göbek çizgisi bu kategoriye giren bir değişiklik olabilir, ancak bu durumdan endişelenmenize hiç gerek yok.

Göbek Çizgisinin Belirtileri Nelerdir?

Gobek cizgisi neden olur

Hamilelik süresinde karın bölgenizde meydana gelen göbek çizgisine linea nigra edil verilir. Siyah çizgi anlamına gelen Latince kökenli bir terimdir. Göbek çizgisi ilk başta hafifçe belirir ve hamilelik süresi ilerledikçe koyulaşma gözükür. Eğer cildiniz koyu bir tondaysa bu çizdi de daha koyu bir hal alabilir. Göbek çizgisi genelde göbek deliğinden aşağıya doğru çizgi ya da hemen alt kısmından başlar ve kasık bölgenize doğru iner. Bazı hamilelerde göbek çizgisi göğüs kafesine kadar uzanabilir.

Göbek Çizgisi Neden Oluşur?

Göbek çizgisi aslında zaten sahip olduğunuz çizginin daha koyu bir hal alması durumudur. Beyaz çizgi almanı taşıyan linea alba hiç fark edilmez çünkü cilt ile aynı renge sahiptir. Hamileliğin ikinci üç ayında hamilelik hormonları, vücutta daha fazla pigment ve melanin üretilmesine neden olur. Bu durum da line alba’nın koyulaşmasına sebebiyet verir. Fazla üretilen pigmentler aynı zamanda yüzünüzde geçici olarak kahverengi lekeler çıkmasına ve göğüs uçlarınızın etrafındaki kahverengi halkanın büyümesine neden olabilir.

Göbek Çizgisi Nasıl Geçer?

gobek cizgisi ne zaman cikar

Maalesef dikey bir göbek çizgisinin görünümünü ve karın bölgesini beğenmeyen kadınlar için, linea nigra’yı yok edecek hiçbir şey yok. Bu durum kabul etmeniz gereken genel bir hamilelik belirtisidir. Ancak iyi haber şu ki, göbek çizgisi kalıcı değildir ve doğumun ardından hormonların normal hale dönmesiyle kendi kendine kaybolur. Bazı durumlarda, doğum yaptıktan sonra çizgi daha az farkedilir, ancak hiçbir zaman tamamen kaybolmaz.

Bebeğinizin ne zaman doğacağını merak ediyorsanız tıklayın hesaplayın

Göbek Çizgisi Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Göbek çizgisinin daha fazla koyulaşmasını istemiyorsanız onu güneşten uzak tutmalısınız Cildiniz ne kadar koyu olursa göbek çizgisi de o kadar koyu olur. Unutmayın, artış gösteren pigment, vücudunuzun güneşin ultraviyole ışınlarına verdiği tepkilerden biridir. Bu yüzden güneşlenmek bronzlaşmaya neden olur. Ultraviyole ışınları vücudunuzda daha fazla melanin üretilmesine neden olur. Bu durumu engellemek için daha hafif tutmak için güçlü bir güneş kremi kullanın ve göbeğinizi güneşe maruz bırakmamaya çalışın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
4
confused
fail fail
5
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
10
love
lol lol
6
lol
omg omg
4
omg
win win
2
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir