Hamilelikte Beyaz Akıntı Nedeni ve Ne Yapmalı


Hamilelik sırasında beyaz akıntı yaygındır ve bu dönemde meydana gelen değişiklikler nedeniyle normal kabul edilir. Bununla birlikte, idrar yaparken akıntıya ağrı veya yanma, kaşıntı veya kötü koku eşlik ettiğinde, genital bölgenin enfeksiyon veya iltihaplanma belirtisi olabilir. Tanı için jinekoloğa danışmak uygun tedaviye başlamak önemlidir.

main qimg 4e270d688f59d9d60878007f65fa2555
Hamilelikte Beyaz Akıntı Nedeni ve Ne Yapmalı 35

Hamilelik sırasında bebeğin hayatını tehlikeye atabilecek komplikasyonları veya doğum sırasında bebeğin enfeksiyonunu önlemek için gerekirse beyaz akıntının nedeninin belirlenmesi ve tedavi edilmesi önemlidir, bu da bazı durumlarda gelişimine engel olabilir.

Hamilelikte beyaz akıntının ana nedenleri şunlardır:

1. Hormonal Değişiklikler

Hamilelikte beyaz akıntı genellikle bu döneme özgü hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkar ve kadın için endişe nedeni değildir. Ek olarak, uterus hamileliğin gelişimine göre bastırıldığından, kadının daha fazla miktarda akıntı fark etmesi normaldir.

Yapılması gerekenler: Hamilelikte koku olmadan hafif akıntı gebelikte normal olduğu için herhangi bir tedavi yapılmasına gerek yoktur. Bununla birlikte, kadının başka belirti veya semptomlar olup olmadığını gözlemlemesi ve ortaya çıkması durumunda tanı için doktora danışması ve uygun tedaviye başlaması önemlidir.

2. Kandidiyazis

Kandidiyazis mantarların neden olduğu bir enfeksiyondur, en sık Candida albicansBeyaz akıntıya ek olarak, yoğun kaşıntı, kızarıklık ve genital bölgede şişmeye neden olur, ayrıca idrar yaparken yanma ve ağrıya neden olabilir.

Gebelikte kandidiyazis sık görülen bir durumdur, çünkü hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler vajinanın normal mikrobiyotasının bir parçası olan bu mikroorganizmanın çoğalmasını tercih edilir.

Ne yapmalı: Gebelikte kandidiyazisin doğum anında bebeğin enfeksiyonunu önlemek için doktorun rehberliğine göre tedavi edilmesi önemlidir. Böylece vajinal kremlerin veya Mikonazol, Clotrimazole veya Nystatin gibi merhemlerin kullanımı belirtilebilir.

3. Kolpite

Kolit ayrıca, büllöz olabilen ve çok güçlü bir kokuya sahip olan süte benzer beyaz akıntının ortaya çıkmasına yol açan ve başta Trichomonas vajinalisolmak üzere mantar, bakteri veya protozoanın neden olabileceği vajina ve serviks iltihabına karşılık gelen bir durumdur.

Yapılması gerekenler: Vajina ve serviksin değerlendirilmesi ve uygun tedavinin gösterilebilmesi ve böylece bebeğin hamilelik sırasında enfekte olmasını veya komplikasyonlarını önleyebilmesi için kadının jinekoloğa gitmesi önemlidir ve Metronidazol veya Klindamycin kullanımı doktor tarafından belirtilebilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir