Hamilelikte Alt Karında Ağrı Neden Olur?


Hamilelik esnasında yaşanan tüm değişikliklerde, kadınlar hissettiklerinin normal olup olmadığını ya da bu değişimlerin kötü bir şeyin işareti olup olmadığını merak ederler. Özellikle de acı verici bir değişim meydana geldiğinde merakın yanında endişe de meydana gelir.

Hamilelik sürecinde, pelvis ve karın bölgesinde önemli değişiklikler meydana gelir. Hamilelikte yaşanan ağrıların çoğu bu bölgede gerçekleşir.  Bazı ağrılar normalken bazı ağrılar normal değildir ve bazı problemlerin belirtisi olabilir. Karnın sağ tarafında kısmi olan bir ağrının, birkaç sebebi olabilir.

hamilelikte karin agrisi neden olur
Hamilelikte Alt Karında Ağrı Neden Olur? 36

Korpus Luteum Kisti

Yumurtalıklar hamile kalma sırasında döllenen yumurtayı üretip yumurtlarken, bu organlar da plasenta oluşana kadar erken hamileliğin bütünlüğünü korumaktan sorumludur. Yumurtlamadan sonra yumurtalıklar, döllenmiş yumurtanın yerleştiği rahmin astarını korumak için birlikte çalışan yüksek konsantrasyonlarda östrojen ve progesteron hormonu salgılar.

Yumurtalıklar, hamileliğin dördüncü ayına kadar, bu hormonları salgılanmaya devam eder. Daha sonra plasentanın kontrolü başlar. Bu süre boyunca, söz konusu hamileliği üretmek için döllenen yumurtayı yumurtlayan yumurtalıkta, bir kistin oluşması yaygın olarak görülür. Bu kistler, zararsız olmakla birlikte rahatsız edici olabilir.

Hamilelikte Sag Alt Karinda Agri Neden Olur
Hamilelikte Alt Karında Ağrı Neden Olur? 37

Dış Gebelik

Normal şartlarda, döllenmiş olan bir yumurta fallop tüpünden uterusa doğru ilerler ve burada yerleşir. Ancak bazı durumlarda hasarlı olan fallop tüpleri, yumurtaların fallop tüpleri içerisinde yerleşmesine neden olur. Bu duruma dış gebelik denir.

Bu durum sol yumurtalık meydana gelebildiği gibi, sağ yumurtalıkta da meydana gelebilir. Böyle bir durumda gebelik, ağrı ve diğer belirtiler olmadan başlayacaktır. Ancak ilerleyen zamanlarda fallop tüplerinin tahriş olması ve gerilmeye başlamasıyla birlikte, sağ alt karında ağrı ve hassaslık meydana gelmeye başlar.

Bu durumda genelde gebeliğin altıncı haftasında oluşur. Tedavi gerçekleşmediği zaman, ağrılar zamanla artar ve bıçak saplanır gibi bir hale gelir.

dis gebelik
Hamilelikte Alt Karında Ağrı Neden Olur? 38

Bağ Dokusu Ağrısı

Rahim, onu karın duvarına bağlayan bağ dokusu tarafından desteklenir. Hamilelik ilerledikçe uterus büyür ve gerilmeye başlar. Bu durumda, ligamnetlerde de gerilme yaşanır. Ağrı genelde karnın alt bölgesinin bir tarafında meydana gelir. Genelde tüm karın bölgesinde meydana gelmez.

Hamile bir kadın hamileliğin dördüncü ayını geçtiyse ve sağ alt karında ağrı hissediyorsa bu ağrı, dış gebelikten ya da yumurtalık kistlerinden kaynaklanmıyorsa, genellikle bağ dokusunun gerilmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Ağrı özellikle aniden ortaya çıkar, ayaktayken ya da hapşırma esnasında bir anda ortaya çıkar ve yok olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir