Hamilelik Sırasında Yaşanan Ağrılar Neden Olur?


Hamilelik bir kadının hayatında birçok değişiklik getirir. Bu dokuz ay boyunca vücudundan ilişkilerine kadar her şey değişecektir. Her ay beraberinde yeni duygular ve biraz rahatsızlık getirmektedir. Bu küçük ağrıların ve rahatsızlıkların nasıl gerçekleştiğini anlamak, rahatsızlığı azaltmak için hangi seçeneklerin mevcut olabileceğini veya ağrıların gitmeden önce ne kadar süreceğini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Baş dönmesi

Uzmanlara göre, gebeliğin 12. haftası yeni bir semptomun ilk ortaya çıktığı zamandır. Bebeğe kan akışını arttırmak ve annenin kendi kan damarlarını gevşetmek için daha büyük miktarlarda progesteron salgılanmaktadır. Bu, durduk yere aniden artan bir baş dönmesine neden olur. Otururken, ayakta dururken veya sabah yataktan ilk kalktığında ortaya çıkabilir. Hamile kadınlar düzenli olarak yemek yemeli, yeterli dinlenmeli ve yavaşça ayağa kalkmalıdır.

Göğüste ağrılı yanma hissi

12. haftada, hamile kadınlar asit reflü olarak da adlandırılan mide ekşimesi yaşamaya başlayabilirler. Uzmanlar, ağrının göğüs kemiğinin altından alt boğazına kadar uzanabileceğini not etmektedir. Hamilelikte bir kadın ilk kez mide ekşimesi yaşıyor olabilir. Daha önce mide ekşimesi geçiren kadınlar için, semptomlar hamilelik sırasında aslında daha da kötüleşebilmektedir. Progesteron da bu rahatsızlıktaki suçludur. Kan damarlarını gevşetme sürecinde, mideyi ve yemek borusunu ayıran valf de gevşer ve mide asidinin yemek borusunu akmasına izin verir. Mide ekşimesi, yemekten hemen sonra uzanırken daha kötü olabilir.

Göğüslerde hassasiyet

Uzmanlar, göğüslerin 12. haftada hala genişlediğini ve hassas olduğunu bildirdi. Hamileliğin başlangıcında, göğüsler yeni doğan bebeğe süt vermeye hazırlanmakta, bu nedenle yağ dokusunda bir birikme ve bölgedeki kan akışında bir artış olmaktadır. Göğüsler büyümeye devam etse de bir veya iki hafta içinde hassasiyet azalır.

Baş ağrısı

Vücut bebeği beslemeye devam ettiği için birçok kadının hamilelikleri sırasında kan şekeri seviyelerinde düşme olabilir. Kan şekerindeki bu azalma, özellikle bebek ve plasentanın hızla büyüdüğü ilk trimesterde ara ara baş ağrısına yol açabilir. Uzmanlar, gün boyunca düzenli yemenin kan şekerinin çok yükselmesini ve çok fazla düşmesini azaltmaya yardımcı olabileceğini ve bu nedenle bu baş ağrılarının bir kısmını önleyebileceğini söylemektedir. Doğum uzmanı tavsiye etmedikçe baş ağrılarını tedavi etmek için reçetesiz satılan herhangi bir ilacı almayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir