Hamilelik Sırasında Hormonların Yükselme Nedenleri


Hamilelik, kadın vücudunda hormonların değişime uğramasına neden olan bir süreçtir. Östrojen, hCG ve progesteron hormonları gebeliğin bazı dönemlerinde artış gösterir. Düşük riski, ikiz doğum ve doğum tarihinin yanlış hesaplanması gibi durumları gösterebileceği için, doktorunuz gerektiği zaman hormon seviyelerini izlemelidir.

Doğal hCG Seviyesinde Artış

Hamilelik Sirasinda Hormonlarin Yukselme Nedenleri
Hamilelik Sırasında Hormonların Yükselme Nedenleri 36

Uzmanlar göre, hCG hormonu düzeyleri neredeyse bütün gebeliklerde artış gösterir. Gebeliklerin tamamına yakınında bu hormon her 2-3 günde bir artış gösterir. Ayrıca 4 günde bir de katlanarak artış gözlenebilir.

hCG hormonunun seviyesinin bu hızla yükselmesi, döllenmenin ardından yumurtayı besler ve yumurtanın rahim duvarına tutunmasına yardım eder. hCG hormonu seviyeleri, hamilelik başladıktan 8 ila 11 hafta sonra zirveye çıkar ve daha sonra yeniden gerilemeye başlar. hCG hormonu bazen bebeğin doğacağı günü tahmin etmek amacıyla da kullanılabilir. hCG hormonu seviyeleri aynı zaman çoklu doğumun da habercisi olabilir.

Doğurganlık İlaçlarının Kullanımı

Doğurganlık düzeyini arttırmak amacıyla kullanılan hCG ilaçları, genelde vücuttaki hCG seviyelerini artırır. Genelde gebelikten önce yumurtalama sorunları ve kısırlığı tedavi etmek için kullanılırlar. Erkeklerde de sperm sayılarını arttırmak için hCG ilaçları kullanılabilir.

Antibiyotik ilaçlar, doğum kontrol hapları ve diğer ilaçların hamile kadınlarda hCG seviyelerini etkilemesi beklenmez. Bir kadının hCG seviyeleri yükselmişse, bu durum molar gebelik gibi ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir.

Molar Gebelikte HCG Düzeyleri

Hamilelikte hormonlar ne zaman duzelir
Hamilelik Sırasında Hormonların Yükselme Nedenleri 37

Molar gebelik, rahimde içinde sağlıklı bir fetus yerine anormal hücre yumrularının büyümesidir. Her 1000 gebelikte 1 gebelik, molar gebelik ile sonuçlanabilir. Molar gebelikte bebek oluşumu olmaz. Bu tip bir gebelikte hCG hormonu üretilse bile, ultrason ile bakıldığı zaman sadece plesanta görüntüsü görülecektir.

Doğal Östrojen Artışı

Hamilelik sırasında östrojen seviyelerinin yükselmesi yaygın olarak görülür. Bu hormon artışı bağ ağrına, göğüslerde hassasiyete neden olabilir. Bu yan etkiler sıklıkla menopoz ya da menopoz öncesi kadınlarda oluşur.

Progesteron Seviyelerinin Yükselmesi

Hamilelik esnasında progesteron seviyelerinin artması iyi olarak kabul edilir. Çünkü progesteron seviyesinin az olması düşük olduğu anlamına gelebilir. Bunun sebebi progesteron hormonunun yumurtanın rahim duvarına tutunmasını desteklemesidir.

Gebeliğin ilk üç ayında progesteron hormonunun hızlı bir şekilde yükselmesi beklenir.  Doktorunuz, hamileliğin erken döneminde progesteron seviyenizi kontrol edecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir