Hamilelik Döneminde Levrek Tüketmek Zararlı mı?


Amerikan Kap Derneği’nin kalp sağlığına önem verenlerin ya da sağlıklı bir kalbi uzun süre kullanmak isteyenlerin omega-3 içeren yağ asitlerini temin edebilmek için haftada en az iki kez balık tüketilmesini önerdiği bilinmektedir. Fakat hamilelik dönemi yenecek olan balık türlerine de dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Çünkü balıkların taşıdıkları cıva oranı aynı değildir. Hamileyken beslenmeye dikkat edilmemesi halinde gelişmekte olan fetüsler hatalı balık tercihlerinden ötürü farklı risklerle karşı karşıya kalabilmektedir.  

Cıva Nedir?

Cıva, havanın yanı sıra hem toprakta hem de suda yer alan elementlerden biridir. Özellikle beyin ve böbrek hasarına neden olması ile tanınmaktadır. Cıvanın suya yerleşmesinden sonra balıklarda ve kabuklu olan deniz canlılarında da görülme olasılığı artmıştır. Hamileyken beslenme önemli olduğu için tüketilen cıvanın bebeklere geçmemesi açısından sayılacak olan balıklardan uzak kalınması önerilmektedir. Kılıç balığı, köpekbalığı, kral uskumru ve kiremit balığı ilk akla gelen türlerdendir.

Hamilelik Doneminde Levrek
Hamilelik Döneminde Levrek Tüketmek Zararlı mı? 36

Cıva Derecelendirmeleri Hakkında

Uzmanlar balıklardaki cıva miktarını en yüksek, yüksek ve düşük olmak üzere farklı başlıklarda değerlendirmektedir. ABD İlaç ve Gıda Dairesi hamilelerin, hamile kalmak için çalışanların ve çocukların cıva miktarı 340 gramdan yüksek olan balıkların tüketimini onaylamamaktadır. Bu alanda yayın balığı, pisi balığı gibi balıklar cıva açısından en düşük miktarlara sahiplerdir. Hamilelik döneminde levrek tüketimi ise aylık olarak 170 gramı geçmemelidir. Tatlı su levreği düşük cıva miktarı bulundurduğu için verilen rakamlar bu tür için geçerlidir. Kadınların sadece kontaminasyon ile alakalı olan tedirginlikleri yüzünden hamilelik dönemlerinde levrek tüketimini sıfıra indirmelerine gerek bulunmamaktadır. Bu alanda sadece güvenli şekilde tüketim kurallarına uyulması lazımdır. Üstelik balıkta yer alan omega-3 yağ asitleri sayesinde bebeklerin beyinlerinin gelişimlerinin destekleneceğine yönelik açıklamalar da bulunmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileyken beslenme ya da levrek tüketimi konusunda uyulması gerekli olan birkaç kural bulunmaktadır. Öncelikle zararlı olan bakteriler ve virüslere ev sahipliği yapabileceği için çiğ olan balıklardan ve kabuklu deniz ürünlerinden uzak kalınması gerekmektedir. Aynı şekilde kirli olan sulardan yakalanmış olan balıklar da tüketilmemelidir. Yerel balıkçıların tavsiyelerine uyulması da önerilmektedir. Yerel balıkçılar bulunamıyorsa ya da tavsiyelerine güven duyulmuyorsa o hafta içerisindeki balık tüketim miktarı 150 gram civarında sınırlandırılmalıdır. Levrek ya da başka bir balık fark edilmeksizin uygun bir şekilde pişirilmeli ve pişme işlemi sonrasında hem lapa hem de opak görünmelidir.

Hamilelik Doneminde Levrek 1
Hamilelik Döneminde Levrek Tüketmek Zararlı mı? 37


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir