Hamilelik Dönemi Nasıl Hesaplanır? Doğru Gebelik Hesaplama Yöntemi


Hamilelik dönemini hesaplamak için, yumurtlamanın her zaman döngünün ortasında, yani 28 günlük düzenli bir döngünün 14. günü civarında gerçekleştiğini dikkate almak gerekir.

Hamilelik dönemini belirlemek için, 28 günlük düzenli bir döngüye sahip kadın, son adetin geldiği tarihten itibaren 14 gün saymalıdır, çünkü yumurtlama, bu tarihten 3 gün önce ve 3 gün sonra gerçekleşirse bu kadının hamilelik dönemi olarak kabul edilir.

hamilelik donemi
Hamilelik Dönemi Nasıl Hesaplanır? Doğru Gebelik Hesaplama Yöntemi 36

Düzensiz Bir Döngüde Doğurgan Dönem Nasıl Hesaplanır

Düzensiz döngüde hamilelik dönemini hesaplamak, gebe kalmaya çalışanlar ya da gebe kalmak istemeyenler için güvenli değildir, çünkü adet kanaması her zaman aynı dönemde görünmediği için hesaplar yanlış olabilir.

Bununla birlikte, düzensiz döngü durumunda hamilelik döneminin ne zaman olduğunu bilmenin bir yolu, her adet döngüsünün süresini bir yıl boyunca yazmak ve ardından en kısa döngüden 18 gün ve en uzun döngüden 11 gün çıkarmaktır.

gebelik donemi hesaplama
Hamilelik Dönemi Nasıl Hesaplanır? Doğru Gebelik Hesaplama Yöntemi 37

Örneğin: 

En kısa döngünüz 22 günse ve en uzun döngünüz 28 günse, o zaman: 22 – 18 = 4 ve

28 – 11 = 17, yani hamilelik dönemi 4. ve 17. günler arasında olacaktır.

Gebe kalmak isteyen kadınlar için düzensiz döngü durumunda hamilelik dönemi bilmenin daha kesin bir yolu, eczaneden satın alınan gebelik testini yapmak veya yumurta akına benzer akıntı hamilelik dönemi belirtilerini gösterir.

Gebe kalmak istemeyen kadınlar için prezervatif veya doğum kontrol hapı gibi güvenli doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir