Hamileliğin İlk Haftalarında Sigara İçmek Zararlı mı?


Hamileliğin ilk haftalarında sigara içmek hatta ilk üç aylık dönemde sigara kullanmak, istenmeyen komplikasyonlara neden olabilir. Hem anneyi hem de doğmamış bebeği olumsuz yönde etkileyebilir. Hamileliğin ilk üç aylık dönemi bebeğin büyümesi ve gelişmesi için önemlidir ve özellikle bu dönemde sigara içmek fetüs için ciddi bir riskler oluşturur. Hatta geri dönüşü ve tedavisi komplikasyonlara neden olabilir. Hem anne hem de bebek açısından güvenli ve sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci geçirebilmek için, hamilelik süreci boyunca sigarayı bırakmak, sigara içilen ortamlardan kaçınmak ve doğum öncesi kontrolleri aksatmamak çok önemlidir.

Gebelik Oluşabilecek Komplikasyonlar

Anne adayı, hamileliğinin ilk haftalarında sigara içerse, devam eden gebelik dönemlerinde çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. Bunlar genellikle plasental problemlerdir. Plasenta previa, bebeğin etrafını saran, plasentanın normale göre daha düşük olduğu ve uterusu kapladığı yerdir. Plasenta previanın bozulması halinde, plasentanın doğumdan önce dağıldığı ve yok edildiği yerdir. Söz konusu durumlar annede iç kanamaya neden olabilir, bu iç kanamalar nedeniyle de anne adayının düşük yapabilir ya da doğum esnasında annenin hayatı tehlikeye girebilir.

gebeligin ilk donmlerinde sigara imek
Hamileliğin İlk Haftalarında Sigara İçmek Zararlı mı? 36

Erken Doğum

Gebeliğin ilk haftalarında sigara içmek erken doğum ya da düşüğe neden olabilmektedir. Hamile kalındıktan sonra içilen sigara nedeniyle fetüs tam olarak gelişemeyebilir, vücut bu gelişmemiş fetüsü reddedebilir ve anne ilk birkaç hafta içinde erken doğum yapabilir. Veya bebek rahim içinde ölebilir ve düşük olabilir. Bu durumda acil olarak ölen fetüsün çıkarılması gerekir. Bebek normal olarak gelişmeye devam etse bile, annenin gebeliğin ilerleyen dönemde sigara kullanması etkilenebilir. Bebeğin beklenen zamandan daha erken (6 ila 8. aylar arasında ) doğması riski oluşabilir. Bunun nedeni bebeğin içinde bulunduğu kese veya zarların erken yırtılmasından kaynaklanır. Zarların veya kesenin yırtılması sonucu içerde bebeği korumak için artık sıvı kalmaz ve bebeğin ve annenin sağlığı için doğum hemen – genellikle birkaç saat içinde – gerçekleşmelidir. Ultrason ve fetal kalp monitörü kullanılarak bebeğin sağlığı kontrol edildikten sonra hızlı ve güvenli bir şekilde doğum eylemi başlatılır veya sezaryen yapılır.

Düşük Doğum Ağırlığı

Bebeğin erken doğması doğum ağırlığının düşük olmasına neden olur. Düşük doğum ağırlığı ise muhtemelen ilk haftalarda ve daha sonra hamilelik sırasında bebeğin anne karnında yeterli oksijen alamamasından kaynaklanır.  Hamileliğin ilk haflarında sigara kullanmak veya aşırı derece sigara dumanına maruz kalan annelerin bebeklerinin doğum ağırlıkları normalden çok daha düşük olabilir. Bu bebeklerde, doğum sonrası gelişimlerde gecikmeler, gelişememe problemleri, enfeksiyon, hastalık ve yetersiz büyüme gibi yüksek riskler vardır. Birçoğu neo-natal yoğun bakım ünitesine nakledilerek bu risklerin bertaraf edilebilmesi için tıbbi tedaviler görmesi gerekebilir.

dusuk dogum agirligi
Hamileliğin İlk Haftalarında Sigara İçmek Zararlı mı? 37

SIDS

Ani bebek ölümü sendromu anlamına gelir. Gebeliğinin ilk birkaç haftasında sigara içen bir annenin bebeği, doğumdan sonra bir yaşına kadar olan süreçte SIDS açısından yüksek risk altındadır. SIDS genellikle bebek uyurken ortaya çıkar ve çoğu zaman bebekte hastalık veya huzursuzluk belirtileri yoktur. Amerikan SIDS Enstitüsüne göre, genellikle ani bebek ölümleri için tıbbi bir açıklama yoktur ancak hamileliği sürecinde sigara içen kadınların bebeklerinin bu sendroma yakalanma oranları oldukça yüksektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir