Güneşte Kaşınan Ciltler Nasıl Tedavi Edilir? (Güneş Alerjisi)


Güneşten gelen ultraviyole ışınları, özellikle de ışığa duyarlı kişilerde ciltte kaşınmaya neden olabilir. Işığa duyarlılıktan kaynaklanan kaşıntı genellikle kollarda, yüzde ve göğsün üst kısmında meydana gelir.

Bazı uzmanlar güneş ışığından kaynaklanan kaşınmayı, güneş yanığından sonra en önemli cilt problemi olarak kabul ediliyor. Cilde krem ya da parfümler aracılığı ile uygulanan bazı kimyasallar, güneş ışığı ile karşılaştığı zaman fotoalerjik bir reaksiyon gelişmesine neden olabilir.

Kurdeşen, güneşe maruz kalınması sonrası ortaya çıkan alerjik bir reaksiyondur. Güneşe maruz kalmak cildi kurutarak kaşıntı oluşmasına da neden olur.

Gunes alerjisi kasinti
Güneşte Kaşınan Ciltler Nasıl Tedavi Edilir? (Güneş Alerjisi) 36

Risk Faktörleri ve Nedenleri

Güneş kremi, bazı kokular, antibiyotik merhemler, kozmetik ürünler ya da bazı ilaçlarda bulunan kimyasallar, güneş ışığı ile reaksiyona girer ve fotoalerjik kontakt dermatit meydana gelebilir.

Antibiyotikler, idrar söktürücüler, doğum kontrol hapları, bazı psikiyatrik haplar ve bazı ağrı kesiciler fotoalerjik kontakt dermatite neden olabilir.

Kurdeşen, 30 yaşının altındaki kadınlarda daha sık görülen bir durumdur.

Belirtileri Nelerdir?

Güneş ışığına bağlı olarak cilt döküntüsü, güneş ışığına maruz kaldıktan saatler sonra ortaya çıkar ve bir hafta ya da daha fazla sürebilir. Ciltte kaşıntının yanında kızarıklıklar, şişlikler, yanma ve kabarma da olabilir. Bunun yanında baş ağrısı ve bulantı da hissedilebilir.

Fotoalerjik kontakt dermatit kaşıntılı olan kırmızı renkli döküntülere ya da küçük kabarcıklara sebep olabilir. Bu kontakt dermatiti güneş ışığına maruz kaldıktan sonra bir ya da iki gün boyunca ortaya çıkmayabilir. Aynı zamanda vücudun güneşe maruz kalmamış olan bölgelerine de yayılabilir.

Guneste Kasinan Ciltler Nasil Tedavi Edilir
Güneşte Kaşınan Ciltler Nasıl Tedavi Edilir? (Güneş Alerjisi) 37

Nasıl Tedavi Edilir?

Reçetesiz olarak satılan anti-enflamatuar kremler cildin rahatlamasını sağlayabilir. Güneş ışığına maruz kalmaktan kaynaklanan kaşıntı hissini ve rahatsızlığı azaltabilirler. Bazı ağrı kesici ilaçlar da kızarıklık ve ağrının azalmasını sağlayabilir.

Banyo havlusunu soğuk su ile ıslatarak cilde uygulayın ya da soğuk bir banyo yapın. Ciltte oluşan kabarcıkları patlatmayın. Kabarcıkların üstünü gazlı bezle hafif bir şekilde örtün. Güneşe ışığından sonra oluşan kaşıntılı kuru cildi nazik bir biçimde kurulayın ve duştan sonra nemlendirici krem sürün. Kurdeşenler oral antihistaminikler ile tedavi edilebilir.

Nasıl Önlenir?

15 SPF ya da daha büyük güneş kremleri, cildi UV-A ve UV-B ışınlarından korur. Dudak ve yüz için SPF 20 ya da daha büyük olan ve özellikle cildin bu kısımları için üretilmiş olan güneş kremleri kullanın.

Güneşte kalma süresini olabildiğince düşük tutarak kurdeşen oluşmasını ve kaşıntı oluşmasını önleyebilirsiniz. Özellikle de sabah 10:00 ile akşamüstü 15:00 arasında güneşe maruz kalmaktan kaçının. Ayrıca güneşe çıkacağınız zaman cildinizi kıyafetler ile örterek koruyabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir