Güneşin Sivilcelere Etkisi Nasıl Olur? Güneş Sivilcelere Zararlı mı?


0

Güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan sivilce ve sivilce tipi döküntüler basit güneş duyarlılığına bağlı olabilir ya da tedavi gerektiren ciddi bir tıbbi durumun olduğunun işareti de olabilir. Bazen ışığa duyarlılık olarak da isimlendirilen güneşe duyarlılık, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinin bir parçası olan “Genetics Home Reference” tarafından “güneş ışığına karşı anormal bir tepki” olarak tanımlanmaktadır. Akne döküntüleri, cilt şişkinlikleri ve sivilce cilt hassasiyetinin bir sonucu olarak oluşabilir. Kesin nedeni belirlemek için bir cildiye uzmanı tarafından değerlendirme yapılması gerekir.

Güneş ve Sivilce Arasındaki İlişki

Güneşe karşı duyarlılık ve sivilce oluşumu, genetik yapıdan ya da reçeteli ve reçetesiz ilaçlar kullanırken kişinin güneşe maruz kalmasından kaynaklanır. Sivilce şeklindeki oluşumların çoğu sınırlıdır. Güneşe maruz kalmanın en aza indirilmesinden ya da sona ermesinden sonra iz bırakmadan kaybolur. Ancak bazı sivilcelerin iyileşmesi birkaç gün kadar sürebilir. Nadir olarak, güneş duyarlılığının yarattığı cilt problemleri, hasarı onarmak için dermatolojik tıbbi tedavi ya da plastik cerrahi gerektirir.

Sivilce İlaçları ve Güneş Hassasiyeti

Tretinoin içeren ilaçlar dahil bütün sivilce ilaçları güneşe karşı hassasiyeti artırabilir. Tretinoin, Acnelyse, Aknetrent, Tretin, Roaccutane, Retino Fort gibi ilaçlarda bulunan aktif bileşendir ve hem reçeteli hem de reçetesiz satılan ilaçlar bulunmaktadır. Güneş duyarlılığını artıran topikal olarak uygulanan diğer sivilce ilaçları arasında Retino, Etrexin Jel, Palexil jel ve Munderm Jel bulunur. TeensHealth sivilce tedavisi için uygulanan antibiyotiklerin de güneşe duyarlılığı artırabildiğini söylüyor. Sivilce tedavisi olarak tetrasiklin ve doksisiklin içeren ilaçları içen kişiler artan hassasiyet nedeni ile güneş ışığından kaçınmalıdır.

Güneş Alerjileri ve Sivilce

Bazen güneş alerjileri olarak da adlandırılan güneş hassasiyeti sivilce benzeri cilt bozulmalarına sebep olur. Güneşe maruz kalma sonucu küçük şişlikler ya da papüller ve plak denilen düz şişlikler ortaya çıkabilir. Bu tip güneş alerjisi, güneşe maruz kalma sona erdiğinde kaybolur. Sivilce tipi şişlikler şiddetine göre birkaç gün içinde iyileşir. Güneş Işığı ile Kaşıntılı Cilt Döküntüsü, parlak güneş ışığına maruz kaldıktan sonra, güneş ışığına maruz kalmayan cilt bölgesinde bile kırmızı lekeler oluşmasına neden olur. Güneş duyarlılığının neden olduğu bir başka sivilce türü olan güneş ürtikeri, hızla gelişen kabarcıklar ve cilt kovanları oluşturur. Bu durum genelde cilt güneşten korunduğu zaman kaybolur.

Sivilce Oluşumu Önleme

Güneşe duyarlılık sonucu oluşan sivilcelerden korunmak istiyorsanız, saat 10:00 ile öğleden sonra saat 16:00 arasında güneş ışığına çıkmayın. Bu saatler arasında güneş ışığı en yüksek seviyesindedir. Bu saatler arasında güneş ışığından korunarak, kolaylıkla güneş duyarlılığı ve güneşten kaynaklanan cilt sorunlarından korunabilirsiniz.

Uyarı

Arthritis Foundation  (Artrit Vakfı) güneş ışığına maruz kaldıktan sonra sivilce tipi döküntülerin ortaya çıkmasının, Lupus olarak da bilinen Sistemik Lupus Eritematozus belirtisi olabileceği konusunda uarıyor. Birkaç kırmızı döküntü türü, tıbbi olarak malar döküntü adıyla bilinen bir kelebek döküntüsü, disk şeklindeki kırmızı döküntü ve deriye zarar vermeyen yüzeysel döküntüler de dahil olmak üzere bu oluşumlar hastalığın belirtisidir. Lupus döküntüleri doğrudan güneşe duyarlılıkla ilişkili olarak yüz ve göğüs dahil vücudun herhangi bir yerinde görünür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz