Günde Üç Öğün Yemek, Yemek Sağlıklı mıdır?


Günde üç öğün yemek yemek, enerji seviyelerinin artmasına ve açlığın uzak kalmasına yardımcı olur.

Günde üç öğün yemek, yemek mantıklı görünüyor, ama sağlıklı mı? Kendinizi en iyi şekilde hissetmek ve güzel görünmek istediğinizde, öğün atlamanın hedeflerinize ulaşmanın en iyi yolu olduğunu düşünmek doğru mudur. Bu geleneğe bağlı kalmak sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Öğünleri takip etmeniz bu durumu kolaylaştıracaktır. Günde üç öğün yemek yemek, enerji seviyelerinin yükselmesine ve açlığın uzak kalmasına yardımcı olur.

sporcu beslenmesi 11
Günde Üç Öğün Yemek, Yemek Sağlıklı mıdır? 37

Yemek Aralığı ve Sıklığı

Ortalama bir insan yaklaşık günde üç öğün yemek yiyor ve bu düzen çok sayıda sanayileşmiş ülkelerde kural olarak benimsenmiştir. Diğer yemek sıklığının daha iyi olduğuna dair net ve tutarlı bir kanıt yoktur. Kalorileri üçten fazla öğüne yaymanın tüm vücudu olumlu yönde değiştirmediği görüldü. Sadece sağlıklı atıştırmalıklar olmadan, günde 3 öğün yemek yemenin yararları, iştahı kontrol etmek ve gıda alımını yönetmek için en uygunu olabilir.

Elverişli Kalori Hedefleyip Dağılımını Yapmak

Günde 3 kez yemenin bir avantajı, kalorilerinizi güne yaymanızdır, böylece öğünler arasında çok acıkmazsınız. Bir diğeri, kalorilerinizi çok ince yaymamanızdır, bu nedenle her yemekten sonra memnun hissetme olasılığınız daha yüksektir. Tüm günün içinde öğün atlatmaya çalışıp, özellikle yüksek kalorili atıştırmalıklar seçerseniz, günde üçten az öğün yemek sizi o kadar aç ve kalorisiz bırakabilir ki, bu neden ile sağlıklı yiyecek seçimleri yapmak zor olabilir.

saglikli yemek1
Günde Üç Öğün Yemek, Yemek Sağlıklı mıdır? 38

Yemek Kalitesi Miktarı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yedikleriniz muhtemelen ne sıklıkta yediğinize göre daha fazla fark yaratır. Öğün atlamak, iyi bir sağlık için ihtiyacınız olan çeşitli yiyecekleri ve besinleri almayı zorlayabilir. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği yerken, her öğünde genel çeşitlilik sağlayarak farklı yiyecekler seçmeniz muhtemeldir. Atıştırmalık, diyetinize ekstra porsiyon meyve, sebze, kepekli tahıl ve sağlıklı protein eklemenin iyi bir yolu olabileceği gibi patates cipsi ve şeker yemek için de bir bahane olabilir.

Günlük Üç Öğünümüz Nasıl Olmalı?

Fıstık ezmesi ve kuru üzüm içeren yulaf ezmesi kahvaltısı, güne başlamak için ihtiyacınız olan proteini, kepekli tahılları ve meyveyi sağlar. Öğle yemeği için, ton balığı-salatalık sarma, bol miktarda kalsiyum içeren yoğurt eşliğinde protein ve sebzelere ihtiyaç duymuştur. Ballı limonlu tavuk, kahverengi pirinç pilavı, bezelye ve mısırdan oluşan bir akşam yemeği de protein ve sebze sağlar. Havuç çubukları, humus ve tam tahıl krakerlerinden oluşan bir atıştırmalıkla desteklenen bu, besinlerinizin çoğunu aç kalmadan üç öğünde ve sağlıklı bir atıştırmalıkta almanın tipik bir yoludur.

shutterstock 6097396461
Günde Üç Öğün Yemek, Yemek Sağlıklı mıdır? 39

Atıştırmalık veya Az Atıştırmalık Yok

Günde üç öğün yemeğin sizin için sağlıklı bir sistem olup olmadığını belirlemek biraz zamanla anlaşılabilir. Amacınız, vücudunuza gün boyunca sabit bir enerji sağlamak ve yemeye hazır hissettiğiniz ancak yemek saatinde hala rasyonel seçimler yapabildiğiniz öğünler arasında yeterince acıkmaktır. Öğünler arasında çok acıktığınızda, ideal kalori aralığınızda kalırken bir veya iki atıştırmalık eklemek sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir