Günde Ne Kadar Likopen Tüketilmeli?


Likopen çok sayıda sağlık yararı sunabilse de, bu bitki pigmenti için önerilen bir alım kurulmamıştır. Göre MayoClinic web sitesi bununla birlikte, çoğu klinik çalışma, katılımcıların tükettikleri belirli likopen miktarlarından ziyade yedikleri likopen içeren gıdaların miktarına odaklanmıştır. Amerikan Kanser Derneği, her gün çeşitli parlak renkli meyve ve sebzeleri yemenin, kronik hastalığı önlemenin ek formda likopen almaktan daha etkili bir yolu olabileceğini belirtti.

Likopen Sağlığa Faydaları

Likopen domates, pembe greyfurt, karpuz, kayısı ve diğer kırmızı, pembe veya turuncu meyve ve sebzelere canlı renkler verir. Bu pigment, kalp hastalığına, kansere, maküler dejenerasyona ve diğer hastalıklara yol açabilecek hücresel hasarı önleyen antioksidan bileşikler olan karotenoid sınıfına aittir. Likopen sağlığa faydaları bu kadarla da sınırlı değildir. Domates, greyfurt ve likopen bakımından yüksek diğer yiyecekler bakımından zengin bir diyet yemek sizi bazı kronik hastalık formlarına karşı koruyabilir, MayoClinic.com notlar. Bununla birlikte, araştırmalar likopenin potasyum, C vitamini veya bu gıdalarda bulunan diğer besinlerden daha fazla önleyici fayda sağladığını doğrulamamıştır.

likopen faydalari
Günde Ne Kadar Likopen Tüketilmeli? 36

Öneriler

2000 yılında, Tıp Enstitüsü’nün Gıda ve beslenme Kurulu, klinik kanıtların önerilen bir diyet ödeneği veya likopen veya diğer karotenoidler için yeterli bir alım ihtiyacını haklı çıkarmadığını belirlemiştir. Likopenin hastalığın önlenmesinde spesifik rolü belirlenmediğinden, Amerikan Kanser Derneği, likopen ve diğer antioksidanların sağlık yararlarını almak için her gün en az beş porsiyon derin renkli meyve ve sebze yemenizi önerir.

Diyet Kaynakları

Linus Pauling Enstitüsü’ne göre, domates bazlı gıdalar en yüksek likopen konsantrasyonlarını sunar. Karotenoidler yağda çözünen besinler olduğundan, domatesleri yağla pişirmek veya az miktarda yağ içeren pişmiş domatesleri yemek, vücudunuzun emebileceği likopen miktarını arttırır. Domates sosları, makarnalar, çorbalar ve meyve suları taze sebzeden daha fazla likopen içerir. Linus Pauling Enstitüsü, bir fincan konserve domates salçasının bir fincan çiğ domateste 75 mg’a kıyasla 5 mg likopen sağladığını belirtti. Karpuz, pembe, greyfurt, guava, kayısı ve papaya likopen içerir. Bu besleyici gıdalar ayrıca C vitamini, potasyum, folat ve diğer antioksidan pigmentleri de sağlar.

likopen yararlari
Günde Ne Kadar Likopen Tüketilmeli? 37

Supplementler (Takviyeler)

Klinik araştırmalar, ek formda likopen almanın kanser veya kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini doğrulamamıştır. Göre MayoClinic.com, önerilen likopen dozları genellikle altı aya kadar günde 2 ila 30 mg arasında değişir. Medlineplus, diyet likopeninin akciğer, meme, mesane, mide, ağız veya prostat kanserine karşı koruma sağlayabilmesine rağmen, ek likopen, zaten hastalığı olan erkeklerde prostat kanserinin etkilerini kötüleştirebilir. Likopen takviyeleri, yüksek dozlarda alındığında bilinmeyen yan etkilere veya ilaç etkileşimlerine sahip olabilir. Ek formda likopen almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir