Gülüş Tasarımı Nedir? Ortalama Fiyatları Ve Bilmeniz Gerekenler


Gülüş tasarımı, genellikle bazı nedenlerden ötürü estetik görünümünde bozulmalar meydana gelmiş olan dişlerin ve diş etlerinin, gerek yüz şekilleri  gerekse hastanın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak doğal bir görünüm kazanması ve estetik bir görünüm elde edilmesi amacıyla yapılmakta olan  uygulamalardır.

Her insanın gülüşü farklı olmakla birlikte aynı zamanda kişilerin  kendilerine özgü bir gülüş şekline sahip olduğunu bir gerçektir. Kişilerin gülüşleri onların ruh halini yansıtmakla birlikte ruhsal durumlarını da olumlu veya olumsuz yönde  önemli oranda etkiler.

Önemli Faktörler

Gülüş tasarımı konusunda en önemli faktörlerden hiç şüphesiz hastanın yaşıdır. Aynı zamanda  seçilecek diş hekiminin kendi alanında uzman bireylerden oluşuyor olması büyük önem arz eden bir durumdur.  Hekimler hasta beklentilerini karşılayabilmeli ve bunun gerçekleşebilmesi adına da daima hasta ile iletişim halinde olması gerekmektedir. Zira gülüş tasarımındaki asıl amaç hastanın dişlerinin ve diş etlerinin yüzüne yakışır bir şekilde tedavi edilmesidir. Sürekli gelişmekte olan teknoloji sayesinde  gülüş tasarımıyla ilgili çalışmaların çok daha  pratik ve kolay bir uygulamayla istenilen görüntüye ulaşılabilmesini mümkün hale getirmiştir.

Gülüş tasarımı uygulamaları sonucunda estetik  gülüş açısından ilk gerçekleştirilmesi gereken adım diş yapılarının düzeltilmesi olacaktır. Zira üst üste gelmiş olan dişler estetik açıdan kirli bir görüntü sağlayacaktır. Bu işlem sonrasında ise dişlerde oluşmuş olan  lekelenmeler giderilmeli ve daha dişlerin daha canlı bir görünüme kavuşması sağlanmalıdır. Tüm bunların yanı sıra dişlerle dudak yapılarının uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Gülüş tasarımı doktor tavsiyesi veya gülüş tasarımı en iyi doktor gibi sorular tarafımıza çok gelmektedir. Fakat biz bu konularda yardımcı olamayız.

Nelere Dikkat Edilir?

Her şeyde olduğu gibi gülüş tasarımı işlemi yapılırken de  öncelikli konu kesinlikle  hasta memnuniyeti olmalıdır. Zira  hastanın yapılan işlemlerden memnun kalmaması tüm çabanın boşa gideceği anlamını taşır ve işlem hüsranla sonuçlanır. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için öncelikli olarak hastanın beklentileri ve gereksinimleri göz önüne alınmalı bu doğrultuda işleme başlanmalıdır. İşlem öncesinde mutlaka hastayla gerekli görüşmelerin yapılması gerekmektedir.

İlk  görüşme esnasında hastanın dişleri ile ilgili şikâyetlerinin tam olarak dinlenmesi ve iyi analiz yapılması gerekmektedir. Tedavi için tüm planlamalar ve yapılacak olan işlemler görüşme üzerine belirlenir. Gülüş tasarımı işlemleri için dudak yapısı, diş uzunluğu, dişeti özellikleri, dudak ile diş uyumu gibi durumlar dikkate alınacak konular arasındadır.  Bu konuların her biri aslında kendi içinde birer bütünlüğü ifade etmektedir. Bunlardan en az biri dahi göz ardı edilir ve bu şekilde işleme başlanırsa  istenilen sonuca ulaşmak mümkün olmaz.

Gülüş Tasarımında Yüz Şekli Önemli Bir Unsur Mudur?

Gülüş tasarımı tedavisinde  yüz şeklinin büyük önemi vardır. Zira yüz, dişlerle birlikte gülüş açısından bir bütünlük içerisinde adeta bir ahenk içerisindedir. Bu bütünlüğü sağlayabilmek adına diş yapısının ve yüz şeklinin birbiri ile uyum içinde olması şarttır.

Bunun yanı sıra gülüş tasarımıyla ile estetik bir gülüş elde edebilme konusunda cinsiyetin de büyük  önemi arz vardır. Çünkü kadınların diş yapıları daha narin olmakla birlikte oval bir şekildedir, erkekler diş yapısı ise genellikle köşelidir.

Gülüş Tasarımı Tedavi Süresi Ne Kadar?

Tedavi süresi genellikle hastadan hastaya farklılık gösterir. Hastanın şikâyetlerinin yoğunluğu, dişlerin yapısı, ağız yapısı tedavi süresini etkileyen en önemli unsurlardır.

Tedavi de bu süre elverişli olan bireylerde bir günde yapılabilmektedir. Fakat etkileyen unsurlardan ötürü bu süreç 15 güne kadar dahi uzayabilir.

 Hangi Tedavileri  İçerir?

Gülüş tasarımı sırasında bazen tek bir işlem yeterli olurken bazense birkaç işlem yapılması gereken durumlarla karşılaşılır. Gülüş tasarımında diş beyazlatma işlemleri,  ortodonti müdahaleleri,  zirkonyum kaplamalar, porselen kaplaması, diş eti estetiği, dişlerin eksik olması durumunda implant tedavisi veya protez uygulaması, kanal ve dolgu tedavileri gibi işlemleri kapsayan bir olgudur. Gülüş tasarımı yaptıran kişilerin dişleri estetik bir görünüme kavuşur ve bu durum sonucunda tekrar özgüvenlerine kavuşmuş olurlar.

 Gülüş Tasarımında Fiyatlandırma Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı fiyatları genellikle hastanın dişlerinin sağlık durumuna, diş yapısına ve isteğine göre değişmektedir.  Aynı zamanda işlemi yapacak olan hekimin de bu konuda etkisi büyüktür. Kişilerin şikâyetine göre değişkenlik göstermekle birlikte gülüş tasarımları uygulama fiyatları diş hekimine ve kullanılan malzeme kalitesine göre değişkenlik gösterir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir