Grip Aşısı Ağırlık Antrenmanlarını Etkiler mi?


Kilo vermek için çok etkili görünmese de ağırlık kaldırma antrenmanları sağlığımız için çok yararlıdır. Vücudumuzdaki kasların güçlenmesi ve kas kütlesinin artması için ağırlık antrenmanları düzenli olarak yapılmalıdır. Kış ayları yaklaşırken grip ve benzeri rahatsızlıklardan korunmak için yapılan grip aşısı da çoğu kişinin kıştan önce aldığı önlemlerden birisidir. Grip aşısının ağırlık kaldırma gibi antrenmanlara bir etkisi olmadığı kabul edilir. Ama yine de bazı kişilerde aşıdan hemen sonra bazı belirtiler ortaya çıkıyor. 

Ağırlık çalışanlar için, antrenman öncesi ısınma – SparkFit

Grip Aşısı Muhtemel Yan Etkileri

Aşıdan hemen sonra bazı kişilerin kolunda kızarıklık ya da şişkinlik oluşabilir. Bazen bu duruma bir de yanma hissi eklenebilir. Grip aşısından sonra oluşan ağrıdan endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü bu ağrı vücudunuzun bağışıklık sisteminin aşıya karşı verdiği bir tepkidir. Ama yine de günlük faaliyetlerinizin etkilenmemesi için doktorunuza aşıyı çok kullanmadığınız kolunuza yapmasını söyleyebilirsiniz. Böylece çok kullandığınız kolunuz etkilenmemiş olur. Vücudunuzda aşıdan sonra oluşan grip belirtileri de normal kabul edilir. Ama bütün bu saydığımız etkiler en çok iki gün sürer. Daha fazla sürmesi durumunda mutlaka doktorunuza başvurmanız önerilir. 

Grip Aşısı Alerjisi

Alerjik bir bünyeye sahip olan ya da aşıdan sonra yoğun bir nefes daralması hissederse ya da kalp sıkışması ve kalp atışı hızlanması yaşanırsa aşının içeriğindeki bazı maddelere alerjiniz olabilir. Böyle bir durumda gecikmeden hemen doktora gitmek en iyisidir. Alerji önlem alınmazsa tehlikeli bir sonuca yol açabilir. 

250 bin doz grip aşısı bitti

Aşıdan Sonra Ağırlık Antrenmanları

Yapılan araştırmalar aşıdan sonra ağırlık antrenmanı yapanların vücudundaki antikor sayısı çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Yani genel olarak yapılan bütün ağırlık antrenmanları vücudunuzun bağışıklığını arttırıyor. Ama yine de dikkatli olmak gerekiyor. Bu yüzden antrenmanların her zamanki yoğunlukta ya da rekor kırmaya yönelik değil de hafif egzersizler şeklinde yapılması öneriliyor. Ayrıca antrenmandan önce kolun ısınması ve antrenmana hazırlanması da çok önemlidir. Hızlı bir şekilde başlamak yerine belli bir ısınmadan sonra başlamak çok daha iyi olabilir. 

Antrenman Ne Zaman Tehlikeli Olabilir?

Eğer kolda uyuşma ya da yoğun bir ağrı varsa ağırlık kaldırma ve kolla yapılan egzersizler yerine diğerlerini yapmanız çok daha iyi olur. Kızarma, şişkinlik ve benzeri sorunlarda da bu durum geçerlidir. Grip benzeri etkiler hissediyorsanız bir kaç gün dinlenmeniz en iyisidir. Ancak bu etkilerin de iki ya da üç günden fazla sürmesi durumunda hem antrenmanların kesilmesi hem de bir kez daha doktora görünmek gerekebilir. Fazla uzun süren belirtilerin farklı nedenleri olabilir. Bu yüzden bu konuda önlem almanız şarttır.

1 9
Grip Aşısı Ağırlık Antrenmanlarını Etkiler mi? 37

Su Tüketimi 

Sıvı alımı ve su tüketiminin vücudumuza faydaları her zaman hatırlatılıyor. Su bağışıklık sistemimiz ve vücuda alınan ilaç ve aşıların etkisinin arttırılıp yan etkilerinin azaltılması için de çok önemli. Bu yüzden aşıyı yaptırdıktan sonra özellikle antrenmanlara devam etmek isteyenlerin su tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Kesinlikle bol su içilmeli ve bu şekilde egzersiz yapılmalıdır.

Ağırlık Antrenmanları

Grip aşısı ya da benzeri bir tedaviden sonra ağırlık antrenmanlarına devam etmek bazı kişilerin kafasını karıştırabilir. Ama ağırlık antrenmanları vücudumuza olan faydaları kesinlikle unutulmamalıdır. Vücudumuzdaki kas kütlesinin artması kesinlikle uzun vadede sağlığımızı korumak için çok büyük bir önem taşıyor. Bu yüzden düzenli olarak yapılmalı ve uzun süreliğine bırakılmamalıdır. Aşıdan sonra herhangi bir net belirti yoksa hafif bir şekilde antrenmanlara devam edilir. Kolda bir yorulma durumu yoksa eskisi gibi antrenman yapılabilir.  


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir