Göz Renkleri Neye Göre Oluşur?


Göz renkleri neye göre oluşur sorusunu çevremizde sık sık duyarız. Bilindiği üzere gözün esas görevi çevremizdeki her şeyi fark etmemizi sağlar. Çok önemli bir organımızdır. Önemli bir organ olmasının yanı sıra, estetik açıdan da göz çok önemlidir. Bu daha çok renk konusunda öne çıkan bir faktördür. Göz renkleri neye göre oluşur, öğrenmek isterseniz bu yazı size yardımcı olacaktır.

Bazı göz renkleri çoğu kişi de rastladığımız renkler olsa da bazı göz renkleri ise nadir görülür. Bu genlerle alakalı bir durumdur. Göz renkleri arasında bir gruplaşma yapmak gerekirse, en sık rastlanan göz renkleri, dominant, daha nadir rastlanan göz renkleri ise çekinik olarak adlandırılır. Göz renkleri neye göre oluşur araştırması, günümüzde de hala devam eden bir çalışmadır. Bu konuyla ilgili her geçen gün, yeni bilgiler ortaya atılır fakat çok kesin bir bilgi vermek, mümkün değildir.

Göze renk veren yani her şeyi renkli olarak görmemizi sağlayan kısım, iris olarak adlandırılır. Göz rengi iristeki pigmentasyon ve ışığın yansıması gibi faktörlere bağlı olarak görülür. İris bölümü iki kısımdan oluşur. Bunların kahverengi pigment yani melanin ve sarımtırak pigment olan lipokramdan oluşur. Eğer iris hücreleri içinde melanin yoğun olarak bulunuyorsa, gözler koyu renkli, eğer lipokram yoğun ise göz rengi daha açık olur. Göz renkleri neye göre oluşur diye soracak olanlar için, net bilgilerden biridir. Kahverengi ve tonlarında göz rengini, toplumumuzda daha yaygın görürken, mavi, yeşil gibi renkleri nadir olarak görürüz.

Göz Renkleri Nasıl Oluşur?

En çok merak edilen konulardan biri de göz renkleri neye göre oluşur konusudur. Şunu öncelikle bilmek gerekir ki göz rengimiz ebeveynlerden kalıtsal olarak bize geçer. Genlerin çoklu olarak etkileşiminden ortaya çıkar. Bundan dolayı bazı göz renkleri nadir görülür. Bu da genlerin nadir olmasından kaynaklı bir durumdur. Çekinik olan gözler genel de nadir görülür. Sık görmek mümkün değildir. Görüldüğü zaman hemen toplumda ilgi çeker çünkü farklı gelir. Toplumumuzda en sık rastlanan kahverengi gözdür. Nadir olarak, mavi, yeşil, ela gibi ve renkler görürüz. Göz renklerinin bağlı olduğu genler hakkında araştırmalar hala devam eden bir konudur. Göz renkleri neye göre oluşur hala kesin olarak açıklanmış bir konu değildir.

1 25
Göz Renkleri Neye Göre Oluşur? 36

Gözün renkli olan kısmına iris denildiğini herkes bilir. Aslında bir ışık yansıması sonucu göz rengimiz ortaya çıkar. Melanin ve maddesi baskınsa koyu renkli gözler ortaya çıkar. Lipokramın ağır bastığı gözler ise yeşil, mavi ve ela tonlarındadır. Toplumumuzun genelinde koyu renkli göz baskın olduğu için, her zaman renkli gözlere karşı daha çok ilgi ve merak vardır. Annenin ya da babanın gözü kahverengi ise çocukları da bu göz rengine sahip olur. Ebeveynlerden biri renkli göze sahipse çocuğun daha düşük ihtimalle renkli gözlü olması beklenir. Yüzyıllardan beri bu gen aktarımı bu şekilde devam eder.

En Çok Görülen Göz Renkleri 

Yeşil Gözler

Dünyada çoğu kişinin beğendiği göz renklerinden biri de yeşil gözlerdir. Nadir olarak görülür. Değişik tonları vardır. Yeşil göz renkleri neye göre oluşur bilmek gerekir. Dünya nüfusuna genel olarak bakıldığı zaman yeşil gözlü insan sayısı azdır. Daha çok Avrupa’ da yaygın olarak görülür. Bu kişilerin gözünde melalin oranı az olduğu için, gözleri yeşildir. Az miktarda da olsa melanin vardır ama lipokram daha baskındır. Mavi ve sarımsı rengin karışımı sonrası ortaya yeşil renk çıkar. Yeşil rengin yoğunluğu değişiklik gösterir. İrise gelen ışıkla alakalı bir durumdur.

2 24
Göz Renkleri Neye Göre Oluşur? 37

Mavi Gözler

İristeki melanin pigmenti daha az ve lipokram da yoksa, gözler mavi olarak ortaya çıkar. Gözün koyulaşmasına neden olan melanin maddesidir. Bu madde az olursa açık renkli göz beklenir. Lipokramın olmaması da çok beğenilen masmavi gözlerin ortaya çıkmasını sağlar. Mavi gözlerde de tıpkı yeşil gözlerde olduğu gibi, irise ışığın yansımasına bağlı olarak, tonlarda değişiklik olabilir. Mavi gözleri olan kişiler, toplumda her zaman ilgi çekmiştir.

Siyah Kahverengi Gözler

Siyah renkli gözler de melanin oranı çok yüksektir. Lipokram çok azdır. Gözler siyah göründüğü gibi irise gelen ışığa bağlı olarak, kahverengi de görülebilir. Aslında gözler siyah renge sahip değildir, koyu kahverengidir olarak pek çok görüş vardır. Melaninin yoğun olması sonucu koyu kahverengi olan gözler, siyah görülebilir. Yapılan birçok araştırma sonucu hala gözlerin siyah mı ya da kahverengi mi olduğuna dair net bir bilgi yoktur. Göz renkleri neye göre oluşur, hakkında net bilgiler mevcuttur.

Ela Gözler

Ela gözler en çok beğenilen ve toplumda gördüğümüz zaman ilgimizi çeken bir göz rengidir. Bu göz renginin özelliği bulunduğu ortama göre, renginde değişiklik olmasıdır. Ela gözler kehribar rengi ile yeşil rengin karışımı gibidir. İris bölümüne bakıldığı zaman, bazıları yeşil, bazıları ise kehribar görür. Bu en iç kısmı için geçerlidir. Gözün biraz daha dış kısmına bakıldığı zaman ise daha mavi, yeşil tonları hâkimdir. Bu gözler de hem melanin hem de lipokram çok azdır.  Göz renkleri oluşumu öncelikle genetik olduğu gibi, aynı zamanda göz de bulunan melanin ve lipokram miktarına bağlıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir