Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır? Göz Kapağı Ameliyatı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler


Blefaroplasti adı verilen göz kapağı ameliyatı, göz kapağının cerrahi modifikasyonudur. Göz kapağı ameliyatı fonksiyonel amaçlarla ya da kozmetik amaçlı yapılabilir. Göz kapaklarımız insan vücudunun en ince cilt yapısıdır. Çok hassas yapıda olmaları, gözleri korumaları, sürekli hareket etmeleri yüzünden ve çevresel ya da genetik faktörlerden çok kolay etkilenmeleri sebebiyle özel bir önem taşırlar.

İnsanlarda yaşlanma belirtileri yüzde ilk olarak göz çevresinde oluşan kırışıklıklarla ve göz torbalarının oluşmasıyla 30’lu yaşlarda başlamaktadır. Yılların etkisiyle göz kapaklarının gerginliği azalır, derin kısımlardaki yağ dokularının dışarıya doğru baskı yapmasıyla sarkmalar ve torbalanma oluşumu görülür. Bu ameliyat sadece kişide estetik görünüş sağlamak yapılmaz.

Göz Kapağı Ameliyatı Nedir?

Bazen doğuştan olan ya da sonradan oluşabilen göz kapağı sarkıklıklarının tedavisi için, düşüklükleri gidermek için ya da göz kapağı üzerinde bulunan cilt tümörlerinin tedavisi için de yapılabilmektedir. Estetik göz kapağı ameliyatları bazı insanlarda burada saydığımız nedenlerin dışında, gittikçe azalan görme alanlarını arttırması sebebiyle, gözlerini daha kolay açabilmesini sağladığı ve bunun sonucunda kitap okuyabilmek gibi birçok önemli günlük işlemleri kolaylaştırdığı sebebiyle fonksiyonel nedenlerle de yapılabilir.

Yorgunluk, stres ve ilerleyen yaş sebebiyle göz kapaklarında kabarık ve pörsümüş görünüm meydana gelebilir. Gözaltlarında belirgin torbalanmalar olduğu durumlarda bu yağ dokusu çıkarılabilir, ancak genellikle de bu yağ torbalarının çoğunun korunup dışarıya doğru sarkan yağ dokusu normal  yerine getirilir. Genç yaştaki kişilerde de alt göz kapaklarında torbalanmalar görülebilir. Göz kapağı ameliyatı sayesinde kişilerin daha keskin ve etkileyici bakışlara sahip olmaları da sağlanır.

1 14
Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır? Göz Kapağı Ameliyatı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler 36

 Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetik ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Alt göz kapağı kirpiğinin altından bir kesi yapılır ve iyileştiğinde ise hemen hemen görünmez hale gelir. Eğer belirgin bir torbalanma varsa yağ dokusu da çıkartılır ya da normal yerine getirilir. Fazla deri ise bu kesi yerinden çıkartılır. Açılan kesi ince dikişler ile kapatılır ve bu dikişler 4-5 günde alınır ve bazen kendiliğinden kaybolur.

Sadece üst göz kapağı estetik ameliyatı yapılacaksa lokal anestezi yâda ilave olarak sedasyon denilen uyku ile uyanıklık arası anestezi altında işlem yapılır. Üst göz kapağı ameliyatında işlem süresi genelde 1 saati geçmez. Yapılan çizim ile çıkarılacak deri ve kas miktarına karar verilir. Çoğunlukla uygun ölçülerde kapağın katlanma çizgisinde gizlenmesi mümkün olacak bir çizgi şeklinde yapılan deri ve kas çıkartılması göz için yeterli gerginliği sağlar. Bazı kişilerde iç ve orta kısımdaki mevcut olan yağ yastıkçıkları daha belirgin ise çok az miktarda onların da küçültülmesinin yapılması mümkündür.

Alt göz kapağı ameliyatında ise kirpiklerin altından bir kesi atılır, böylece alt göz kapağı derisi kasla birlikte kaldırılır. Bu yağ yastıkçıklarına torbalanma adı verilir ve bu torbalanmalara yönelik küçültme işlemine oldukça nadir ihtiyaç duyulur. Yapılan işlem genellikle yağ paketlerinin göz çukuru kenarına yayılmasını önler ve gözaltında oluşan çöküntünün düzeltilmesine yardımcı olur. Deri ve kas bolluğu giderildikten hemen sonra kas dokusu göz çukurunun dış duvarına asılarak yapılan bu göz kapağı estetiği operasyonları, hastaları yorgun yüz ifadesinden kurtarır ve daha genç ve çekici gözlere sahip olmasını sağlar.

Göz Kapağı Ameliyatı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

İnsanlar için göz kapakları gözü korumayı sağlar. Sağlıksız göz kapakları da görme üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Göz kapağı estetiği ameliyatı son günlerde çok popüler hale gelmeye başlamıştır. Estetiğin ve güzelliğin sembolü olan gözleriniz, bu operasyonla birlikte genç, dinamik, sağlıklı ve çekici bir görünüm kazanır. Göz kapağı ameliyatı diğer estetik ameliyatlara oranla daha basit bir işlem olmasına rağmen ameliyat öncesinde yapılacak değerlendirmelerde genel sağlık durumunuz, yara iyileşme özellikleriniz ve göz sağlığınıza yönelik araştırmalar mutlaka titizlikle yapılmalıdır.

2 14
Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır? Göz Kapağı Ameliyatı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler 37

Eğer göz tansiyonu, göz kuruluğu, lens ve gözlük kullanımı gibi herhangi bir göz şikâyetinizin varsa, mutlaka bir göz hekimi konsültasyonu istenmektedir. Kullandığınız tüm ilaçları, özellikle de kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza söylemelisiniz, ayrıca daha önce geçirmiş olduğunuz tüm ameliyatları, göz kapağı ameliyatından önce mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Sadece üst göz kapağı ameliyatı olacaksanız bu işlem yaklaşık 20 dakika civarı sürer. Ust ve alt göz kapakları birlikte olacaksanız ameliyatınız yaklaşık 1 saat kadar sürebilir. Ameliyat sonrasında genelde aynı gün içinde taburcu olabilirsiniz.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz kapağı ameliyatından sonra gözlerinizin çevresinde ödem, şişlik ve-veya kızarıklık oluşabilir. 2-3 gün içerisinde bu şişlikler yerini morluklara bırakır ve bir hafta sonraki doktor kontrolünde dikişleriniz ve göz çevrenizdeki bantlar alındığı sırada morluklar tamamen geçmiş ve neredeyse normal bir görünüm kazanmış olursunuz. Ameliyat sonrasında doktorunuz size göz damlaları ile birlikte antibiyotik, ağrı kesici, ödem azaltıcı gibi ilaçlar reçete edecektir.

Estetik göz kapağı ameliyatından sonraki ilk hafta kitap okuma, bilgisayar kullanma, televizyon seyretme gibi göz yorucu aktivitelerden göz kuruluğuna sebebiyet verebileceği için kaçınmalısınız. İlk hafta sonrasında normal aktivitelerinizi yapabilecek kadar iyi hissetmeniz mümkündür fakat ağır egzersiz ve aktivitelerden dört hafta daha kaçınmanız gerekir. Bu işlemlerden 21 gün sonra istediğiniz her türlü makyajı yapabilirsiniz ve hatta tüm sosyal aktivitelere katılabilirsiniz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir