Göz Altı Şişliği Neden Olur? Göz Altlarındaki Torbalar Nasıl Kaybolur?


Çoğu bireyin gözlerinin altındaki şişlikler dış görünüm açısından da canını sıkabilir. Bu durum canınızı daha fazla sıkmadan gözaltı şişliklerinizden kurtulmanız mümkün olacaktır. Merak edilen nedenler arasında genetik faktörler ve yaşlanma da vardır. Fakat yaşlanan bireylerde görüldüğü gibi genç kesimlerde de gözaltı şişliği görülebilmektedir.

Bazı faktörler ve sağlık koşulları da gözaltı şişliklerine neden oluyor. Dikkat edilmesi gereken faktörler arasından vücuda giren sodyum miktarıdır. Böbrekleriniz aldığınız sodyumu tutarak dengelenmesini sağlar. Fakat fazla sodyum alımında böbrekten taşan sodyum kanda fazla birikerek gözaltlarınızın ve neredeyse tüm vücudunuzun şişmesine neden olur. Günlük sodyum alımınızı 2400 mg olacak şekilde ayarlamanız gerekir.

2 9
Göz Altı Şişliği Neden Olur? Göz Altlarındaki Torbalar Nasıl Kaybolur? 36

Göz Altı Şişliğiniz Nasıl Kaybolur?

Gözlerinizin altında sıvı birikmesi dış görüntüsü etkilediği kadar sağlığınıza da zararlı olacak durumlar arasında yer alır. Sağlıksız olduğunuzun bir göstergesi olan gözaltı şişliğinizden kurtulmanız mümkündür. Öncelikle neden olabilecek durumlara bakmanız gerekir. Düzensiz bir uyku sorununuz varsa belirli başlı nedenlerinden biri bu olacaktır.

Uykunuzu düzene sokmak durumunda gözaltı şişliğinizin ilerlemesine engel olabilirsiniz. Uyku pozisyonunuzda bir hayli önem taşıyan konulardan biridir. Sürekli sırt üstü yatmak sinüslerinizde oluşan sıvıların boşalmasına engel olur. Yastığınızın altına bir yastık daha koyarak başınızı kaldırabilirsiniz. Bu durum gözaltı şişliğinizin azalmasını sağlamada yardımcı olacaktır.

1 14
Göz Altı Şişliği Neden Olur? Göz Altlarındaki Torbalar Nasıl Kaybolur? 37

Göz Altı Ve Yanaklarınızdaki Şişliklerden Kurtulabilirsiniz

Yanak bölgenizin ve gözlerinizin altındaki şişlik canınızı sıkan durumlardan biri olarak sağlığınıza da ciddi zararlar verebilir. Yaşamınızda yapacağınız değişiklikler ve rutinler sayesinde bu durumdan kurtulabilirsiniz. Tuzlu yiyecekleri fazla tüketme durumda vücudunuz daha fazla su tutulmasına neden olur. Tuzlu yiyeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız. Şişliği en aza indirmek için sabahları uyandığınızda soğuk çay poşeti ile kompres yapabilirsiniz.

Aynı işlemi yanaklarınıza da uygulayabilirsiniz. Soğuk baskı uygulamak damarlarınızın daraltarak daha az kabarık durmasını sağlar. Bu durumda da gözaltı şişlikleriniz ve yanaklarınızdaki şişlikler azalacaktır. Bu uygulamaları uygulayıp hiç gelişme yaşamadıysanız genetik faktörler sebebi ile olabilir. Bu nedenle dermatolog ya da cerrah tarafından muayeneye gidebilirsiniz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir