Göz Altı Çizgilerine ve Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir?


Göz çevresini günlük olarak nemlendirmek, diyetinizde antioksidan besinler içeren doğal yaşlanma karşıtı tedavileri uygulamak, bol su içmek, gözlerinizi güneşten korumak, ince göz altı çizgilerini azaltmaya yardımcı olabilecek basit adımlardır. Göz altlarında küçük kıvrımlar oluşturan bu çizgiler hem yorgun ve bitkin görünmemize neden olabilir hem de yüzünüze yaş katabilir. Ayrıca, yüz ifadelerinde hareketlerin çoğu göz bölgesini içerdiğinden kolayca vurgulanma eğilimindedirler.

Göz Altı Kırışıklıkları Nedenleri Nelerdir?

Göz altındaki ifade çizgileri veya kırışıklıklar, cilt, dokuları genç, esnek, elastik ve pürüzsüz tutmamıza yardımcı olan iki protein olan kolajen ve elastinin doğal olarak kendini yenileme yeteneğini kaybettiğinde ortaya çıkar. Göz altı kırışıklıklarının en yaygın nedenlerinden bazıları şu şekildedir; Nem eksikliği ve zayıf cilt bakımı, kötü beslenme alışkanlıkları, aşırı güneşe maruz kalma, doğal yaşlanma süreci, genetik faktörler ve sigara içmek göz altı çizgilerine neden olur. Göz altındaki ince çizgileri önlemek ve yok etmek için cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Göz altındaki ince çizgileri önlemek ve yok etmek için en önemli önlemlerden biri cildi her gün nemlendirmektir. Birkaç gün ara verdiğinizde göz altı kırışıklıklarının görünürlüğünü hızlıca fark edebilirsiniz. Göz çevresindeki cilt son derece hassas, ince ve narindir. Bu nedenle daha çabuk yaşlanma eğilimindedir ve bu yaşlanma belirtilerini azaltmak için her gün sabah ve akşam göz cildini nemlendirmek önemlidir. Piyasada pek çok göz kremi vardır. Bu kremler elastikiyet ve sıkılığı artıran maddeler içermeleri çok önemlidir. Çünkü ihtiyacınız olan ifade çizgilerinin görünürlüğünü azaltmak olduğu için bu kremler yaşlanma karşıtı olarak size fayda sağlayabilir.

Kırışıklık Engelleyici Krem Göz Çevresine Nasıl Sürülür?

Yüzünüzü sabun ve suyla iyice temizleyin.  Sonrasında makyaj kalıntılarını da temizlemeniz gerekebileceğinden makyaj temizleyici de kullanın. Bir miktar kremi parmağınıza uygulayın ve çok fazla bastırmadan veya sürüklemeden küçük hareketlerle kremi göz çevresine uygulamaya başlayın. Göz altı torbalarınız da varsa göz çevresine dışarıdan uygulama yapılması önerilir. Cildinizi iyice temizledikten sonra hem sabah hem de gece göz çevresine uygulayın, çok hızlı sonuç alırsınız.

Güneşe maruz kaldığınızda cildinizi koruyun. En iyi güneş gözlüklerini takın. Güneş ışınlarına her maruz kaldığınızda gözlerinizi korumak, göz altı kırışıklıklarını önlemenin en iyi yollarından biridir ve çoğu durumda bu bölgedeki cilt tam olarak güneşe uzun süre maruz kalmaktan dolayı yaşlanır. Yeterli koruma olmadan güneş gözünüze çarptığında gözlerinizin kıvrımlarının ataleti ile basit bir jest bile o bölgedeki ifade çizgilerini vurgulamayı kolaylaştırır.

Güneşin Cildiniz Üzerindeki Kırışıklık Etkileri

Güneşin cildiniz üzerindeki etkileri çok büyüktür ve göz altı kırışıklıklarına ek olarak ultraviyole ışınları ciltte yanıklara neden olabilir ve koyu halkaları yoğunlaştırabilir. Bu nedenle, kendinizi güneşe maruz bırakmayı planladığınızda, uygun bir yüz güneş gözlüğü kullanmanın bunun dışında güneş kremi ve şapka ile de kendinizi koruyun.

Her gün gözlerinizdeki makyajı çıkarın. Günün sonunda, göz ve genel olarak yüzdeki makyajı temizlemek, aydınlık, güzel ve genç bir cilt için çok önemlidir. Bu eylemi göz ardı edersek, uygulanan ürünler nedeniyle normal bir şekilde terleyemediği veya yenilenemediği için cildimizin erken yaşlanmasına katkıda bulunuruz. Ayrıca makyajı çıkarmaz veya cildimizi temizlemezsek kir ve kırışıklık görünümü sağlanır.

Kırışıklık Önlemek İçin Gözlerdeki Makyajı Temizlemek

Gözlerdeki makyajı temizlemek için özel temizlik gerektiren hassas bir bölge olduğundan bazı noktalara dikkat etmek önemlidir: Göz bölgesi için özel bir makyaj temizleyici seçin ve hipoalerjenik olduğundan emin olun. Bifazik formüller (su ve yağ bazlı) misel suları ile en iyi seçenektir. Bir pamuğa biraz makyaj temizleyici dökün ve 10 saniye gözlerinize uygulayın. Ardından üst göz kapağı bölgesinden kirpiklere doğru pamuklu çubukla silin. Gözleri nazikçe ve sert bir şekilde ovalamadan temizlemek önemlidir.

Daha fazla antioksidan yiyecekler yiyin ve bol su için. Bunun nedeni, bu gıdaların hücresel yaşlanmanın ana nedeni olan serbest radikallerle savaşma yeteneğine sahip olmaları ve birçok yaşlanma karşıtı özelliğe sahip olmalarıdır. Antioksidan bakımından en zengin besinler arasında: turunçgiller, omega-3’lü balıklar, yeşil yapraklı sebzeler, yulaf, domates, avokado, kivi vb. yiyeceklerde bol miktarda bulunur. Cildi toksinlerden, ince çizgilerden veya kırışıklıklardan arındırmak için diyete ek olarak tercihen günde 1,5 veya 2 litre olmak üzere bol su içmeyi de unutmayın.

Göz Altındaki Çizgilerini Ortadan Kaldırmak

Göz altındaki ifade çizgilerini ortadan kaldırmak için evde yapabileceğiniz kürleri de uygulayabilirsiniz.  Aşağıda, hangi ev tedavilerinin göz kırışıklıklarını ameliyat olmadan tamamen doğal bir şekilde gidermenize yardımcı olabileceğini görelim: Vazelin tedavisi: Bu ürünün küçük bir miktarını küçük hareketlerle tüm göz çevresine uygulayın. Bir gece bekletin ve ertesi sabah yüzünüzü yıkayın. Bu ürün cildin su kaybetmesini, kurumasını ve erken yaşlanmasını engeller.Salatalık ve E Vitamini Maskesi: 1/2 adet ezilmiş salatalığı 1 adet E vitamini kapsülünden gelen sıvı ile karıştırın, maskeyi göz kırışıklarına uygulayın ve 20 dakika bekletin. Bu tedavi, dokuları içeriden gençleştiren, kolajen ve elastin üretimini uyaran antioksidan özellikleri nedeniyle mükemmeldir.

Üzüm yağı ve aloe vera: 5 yemek kaşığı üzüm yağını 2 yemek kaşığı aloe vera ile bir kapta karıştırın. Hazırladığınız karışımı göz çevresine uygulayın ve 15 dakika bekletin. Bu tedavi ile göz derisini nemlendirecek, arındıracak ve gençleştireceksiniz.

Ananas Maskesi: 2 yemek kaşığı ananas suyunu 1 çay kaşığı organik bal ile karıştırmak, yüz çizgilerini gidermek için harika bir ev ilacı olabilir. Ananas, doku hasarını onarmak için harika olan alfa hidroksi asit içeren bir meyvedir.

İnce Çizgileri Azaltmak

İnce çizgileri azaltmak ve bölgeyi nemlendirmek için uyumadan önce göz çevresine biraz vazelin sürmeniz şiddetle tavsiye edilir. Gözlerin ruhun aynası olduğunu ve birisiyle konuştuğumuzda beynimizin sabitlendiği söylenir. Bu nedenle göz altı kırışıklıkları oluştuğunda derdimiz onları mümkün olduğunca azaltmak olmalıdır.

Cilt hücrelerine direnç ve esneklik sağlayan protein lifleridir. Lifler, genç, sağlıklı cildin preslendiğinde veya çekildiğinde hızlı ve kolay bir şekilde iyileşmesini sağlayan bol miktarda bir kolajen ağı oluşturur. Bununla birlikte, kolajen ve elastin üretimi zamanla tükenir. Bu nedenle cilt incelir ve iyileşme yeteneğini kaybeder.

Güneş ayrıca çoğu cilt değişikliğini etkiler. Bu bölgedeki cilt çok ince olduğundan ve yüzünüz gün boyunca doğrudan veya dolaylı olarak güneşe maruz kaldığı için en çok göz altı bölgesi zarar görür. Göz altındaki kırışıklıkları azaltmak için ipuçları ve çözümler. Göz altı kırışıklıkları da kalıtım tarafından belirlenir. Doğuştan gelen kırışıklıkları yeniden şekillendirmek için yapılabilecek çok az şey varken, göz altı kırışıklıklarını gidermek için evde kürler uygulanabilir.

Yumurta Akı Kürü

Yumurta akı besleyici, yumuşatıcı ve büzücüdür. Cilt sıkılaştırma üzerindeki önemli etkisi ile bilinir ve bu hoş olmayan kırışıklıkları ortadan kaldırmak istiyorsak çok faydalı olacaktır. Aynı zamanda sakinleştiricidir ve büyük gözenekleri tedavi etmek için uygundur.

Avokado Kürü

Avokado, içerdiği yüksek E vitamini nedeniyle her zaman çok sağlıklı bir besin olmuştur ve olacaktır. Kollajen oluşumunu uyarır. Bu nedenle cildin yaşlanma ile savaşmasına ve ayrıca dermatit ve akne problemlerinde yardımcı olur. Avokado maskesi, göz çevresindeki cildin nemlenmesine yardımcı olur ve bu bölgeye fayda sağlayacak yağ asitlerini sağlar. Zamanla, B ve E vitaminlerinin güzel cildinizi onaracağını görebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir