Göğüste Kelebek Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?


Lupus (kelebek hastalığı), diğer bir deyişle sistemik lupus eritematozus (Lupus SLE), kesin nedeni bilinmeyen ve kontrol edilemeyen, hayatı tehdit eden bir durum olarak bilinir. Lupus kelebek hastalığı nedir nasıl tedavi edilir? Lupus (kelebek hastalığı) kadınlarda sık görülür ve kesin bir tedavisi olmadığı için bağışıklık sisteminin sağlıklı hücrelere ve dokulara saldırması ve işlevlerini etkilemesi sonucu ortaya çıkar.

Lupus (Kelebek) Hastalığı Nedir?

Sistemik lupus eritematozus yaygın olarak “kelebek hastalığı” olarak adlandırılır. Kronik ve ilerleyici inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın cilt, eklemler, böbrekler, beyin ve kalp dahil olmak üzere birçok organ ve sistemi etkilediği bilinir. En çok kadınlarda görülen lupusun teşhisi çok önemlidir. 

nota lupus
Göğüste Kelebek Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir? 36

Lupus (kelebek) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Lupus belirtileri, sorunun etkilediği vücut sistemine bağlıdır. Lupus yani kelebek hastalığı nedir nasıl tedavi edilir? İki farklı lupus hastasının sonuçları benzer olmayabilir. Bazı semptomlar aniden gelişebilirken bazıları yavaş ilerleyebilir. Bazı hastalıklar hafif, bazıları ise şiddetlidir. Hastalık genel olarak güneşe karşı hassasiyet, güneşe maruz kalan kişilerde burun ve yanakları etkileyen döküntülerde şişme ve kızarıklık, genellikle kaşıntı olmaması, yüz dışındaki bölgelerde cilt lezyonları ve ağızda ağrılara neden olur. Göz kuruluğu, baş ağrısı, ateş, hafif eklem ağrısı, eklemlerde sabah tutukluğu, eklemlerde şişme, akciğer ve kalp zarlarında sıvı tutulması, nefes alırken keskin göğüs ağrısı, idrarda kan ve protein, böbrek fonksiyon bozukluğu vb. Çeşitli belirti ve semptomlar görebilirsiniz.

Lupus (Kelebek) Hastalığına Neden Olan Nedir?

Güneşe maruz kalma, sigara içme ve stres genellikle lupus gelişimi için risk faktörleri olarak bilinir, ancak bir ailede lupus, diğerinde lupus gelişme olasılığının artmasıyla ilişkilidir. Bazı viral enfeksiyonlar (örn. mononükleoz) ile hastalık arasındaki ilişki uzun zamandır bilinir. Yüksek östrojen seviyelerinin de lupus eritematozus gelişimine katkıda bulunabileceğine inanılır. Ayrıca belirli ilaçların uzun süreli kullanımı ilaca bağlı lupusa neden olabilir.

Lupus (kelebek) Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Öncelikle detaylı bir tıbbi görüşme ve hastanın fizik muayenesi yapılır. Hastalığa bağlı belirti ve şikayetleri olan kişilerde tam kan sayımı, sedimantasyon hızı, tam idrar tahlili ve başta antinükleer antikorlar olmak üzere çeşitli serolojik testler yapılır. Bazı hastalardan ayrıntılı bir kalp değerlendirmesi için göğüs röntgeni ve ekokardiyografisi istenebilir. Kalpte, çevresinde ve akciğerlerde sıvı birikip birikmediğini kontrol edilir. Kelebek hastalığı nedir nasıl tedavi edilir sorusuna cevap olarak şunları söyleyebiliriz. Döküntüden biyopsi örnekleri de alınabilir. Böbrekler bu hastalıktan etkilenebilir. Bir böbrek biyopsisi, bir böbrek sorununun daha belirgin olup olmadığını belirlemeye de yardımcı olabilir. Bu, özellikle tam bir idrar testi ile tespit edilen bir proteini olan veya idrar çökeltisinde aktif hücreler bulunan hastalarda geçerlidir. 

Lupus (kelebek) Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bu makalede kelebek hastalığı nedir nasıl tedavi edilir kısmına ilişkili semptomlara ve organ sistemine dayanır. Her hastanın durumu farklı olabileceğinden, tedavi seçenekleri ve riskleri hakkında hastaya özel bilgilerin verilmesi gerekir. Tedavisi öncelikle sıtma ve kortizon içeren ilaçlar, steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar, bağışıklık sistemini kontrollü bir şekilde baskılayan bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ve bazı hastalarda bazı biyolojik ilaçlardır. Bu ilaçların tümü, hastalığın semptomlarına, seyrine ve ciddiyetine bağlıdır. Hastalara güneşe dikkat etmeleri talimatı verilmelidir. Tedavi sürecinde mutlaka tavsiye edilen sıklıkta ve aksatılmadan doktora gidilmelidir. Düzenli egzersiz veya sigara değil sağlıklı bir diyet de tedavinin önemli bir unsurudur. D vitamini ve kalsiyum eksikliği olan hastalar uygun tamamlayıcı tedaviye başlamalıdır.  

sistemik lupus eritematozus 3 jCiM cover.jpg
Göğüste Kelebek Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir? 37

Lupus (kelebek) Hastalığı Hangi Yaşta Ortaya Çıkar?

En çok 15 ila 45 yaş arasındaki kadınlarda ve doğurganlık çağındaki kadınlarda görülür. Çocuklarda, yaşlılarda ve erkeklerde daha az görülür. 

Lupus (kelebek) Hastalığı Ne Sıklıkla Görülür? 

Türkiye’de bu konuda net bir istatistiksel veri yok, ancak anketin yapıldığı ülkelerde 100.000’de 40-100 kişinin ölçüldüğü tahmin ediliyor. 

Lupus (kelebek) Hastalığı Kalıtsal Mıdır? 

Lupus hastalığı, multifaktöriyel nedenlere bağlı olarak gelişen ve kalıtsal bir yapıya sahip kişilerde çevresel faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan, bağışıklık sisteminin kronik inflamatuar bir hastalığıdır.

Lupus (kelebek) Hastalığı ile Bağışıklık Arasındaki İlişki Nedir? 

Lupusta insan bağışıklık sistemi düzgün çalışmıyor. Sağlıklı insan hücreleri yabancı cisimler olarak tanınır ve bağışıklık sistemi sağlıklı hücrelere ve dokulara saldırır. Bağışıklık sistemi kolajene, diğer doku proteinlerine ve vücudun bileşenlerine saldırdığında iltihaplanmaya, iç organlarda hasara ve eklem sorunlarına neden olur. 

Lupus (kelebek) Hastalığının Farklı Türleri Nelerdir? 

Kelebek hastalığı nedir nasıl tedavi edilir diye soracak olursak, bunun kendi arasında İki tipi vardır: Diskoid lupus eritematozus (DLE) ve sistemik lupus eritematozus (SLE). DLE ile iç organlar etkilenmez, ancak cilt etkilenir. Cilt yaralanmaları iz bırakabilir. Öte yandan, SLE organları ve cildi etkiler. Tedavi edilmezse önemli organlar zarar görebilir. 

Lupus (kelebek) Kastalığının Tedavisi Var Mı? 

Kelebek hastalığı için bir tedavi yoktur, ancak rahatsızlığı ve yaşamı tehdit eden başlangıcı önlemek için günümüzde hala birçok etkili tedavi kullanılır. Kelebek hastalığı nedir nasıl tedavi edilir; tedavisinin amacı, ilerlemesini durdurmak, kalıcı hasarları ve yaşamı tehdit eden sorunları önlemek ve semptomları hafifletmektir. Tedavide kullanılan ilaçlar hastalığın seyrine, kişiye ve klinik bulgulara bağlıdır. 

Bir Çocuğun Kelebek Hastalığı Nedir? 

Tıbbi olarak epidermolizis bülloza olarak bilinen hastalık, ciltte su dolu lezyonlar (çıkıntılar) ile karakterizedir. Çocuklarda kelebek hastalığı nedir nasıl tedavi edilir sorusu ayrıca önemli olmaktadır. Kelebek hastalığı olan çocuklara “kelebek çocukları” da denir. Deri lezyonları ayrıca ağız, yemek borusu, mide, bağırsaklar ve solunum yollarında bulunur. Derideki ve mukoz membranlardaki kabarcıklara genellikle basınç veya darbe neden olur. En ufak bir temas bile su toplaması için yeterlidir. Hassas cilt ile karakterize kalıtsal bir hastalık olan kelebek hastalığı, sistemik enfeksiyonlara ve ağrıya neden olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir