Göğüs Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?


Göğüs tıkanıklığı, akciğerlerde ağrı, rahatsızlık, hassasiyet, öksürük ve nefes almada güçlük gibi problemlere neden olabilen mukus birikmesidir. Göğüs tıkanıklığı, acil tıbbi tedavi gerektiren ciddi bir kalp veya akciğer hastalığının bir işareti olabilir. Göğüs tıkanıklığında hem verimli (mukus çıkaran) bir öksürük hem de kuru bir öksürük görülebilir. Bazı durumlarda göğüs tıkanıklığı solunum sesleri dinlenerek ve göğsün röntgen görüntülerini analiz ederek teşhis edilebilir.

Bronşit

Bronşit, akciğerlerdeki bronşiyal tüplerin veya birincil hava yollarının bakteriyel veya viral enfeksiyonunun neden olduğu bir iltihaptır. Akut bronşit, soğuk algınlığı gibi diğer solunum yolu enfeksiyonlarından gelişebilir, kronik bronşit ise sürekli akciğer tahrişinin neden olur daha ciddi bir durumdur ve genellikle sigara içilmesinden kaynaklanır. Her tür bronşit, akciğerlerin bazı bölgelerini dolduran, normal solunumu engelleyen ve göğüs tıkanıklığına neden olan büyük miktarlarda mukus üretimine yol açabilir.

bronsit
Göğüs Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir? 36

Bronşit, akciğerlerdeki bronşiyal tüplerin veya birincil hava yollarının bakteriyel veya viral enfeksiyonunun neden olduğu bir enflamasyondur.

Her tür bronşit, akciğerlerin bazı bölgelerini dolduran, normal solunumu engelleyen ve göğüs tıkanıklığına neden olan büyük miktarlarda mukus üretimine yol açabilir.

Akciğer iltihaplanması

Bakteriyel, viral, parazitik veya mantar enfeksiyonu, akciğerlerde pnömoni enfeksiyonuna yol açabilir. Bu hastalığa otoimmün reaksiyonlar da neden olabilir. Zatürree, ateş, yorgunluk, burun tıkanıklığı, nefes almada güçlük ve göğüs tıkanıklığı gibi belirtiler görülür.

Bir pnömoni enfeksiyonunun hafiften yaşamı tehdit edebilir ve zayıf bağışıklık sistemi gibi diğer sağlık koşulları nedeniyle komplike olabilir.

Bakteriyel, viral, parazitik veya mantar enfeksiyonu, akciğer iltihaplanmasına yol açabilir.

Tüberküloz

Tüberküloz, Mycobacterium tuberculosis bakterisinin neden olduğu akciğer enfeksiyonudur. Bu bakteriyel enfeksiyonun akciğerlere, böbreklere, beyne ve omurgaya saldırabilir. Akciğerlerde tüberküloz şiddetli öksürük, ağrı, nefes almada güçlük çekme ve göğüs tıkanıklığına neden olabilirTedavi edilmediği sürece bu hastalık ölümcül olabilir.

Tüberküloz, Mycobacterium tuberculosis bakterisinin neden olduğu akciğer enfeksiyonudur.

Akciğerlerde tüberküloz şiddetli öksürük, ağrı, nefes almada güçlük çekme ve göğüs tıkanıklığına neden olabilir.

Tuberkuloz
Göğüs Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir? 37

Konjestif Kalp Yetmezliği

Kalp kanı vücuda etkili bir şekilde pompalayamadığında konjestif kalp yetmezliği oluşur.  Bu tür kalp yetmezliğinin birincil etkeni, akciğerlerde sıvı biriktikçe ortaya çıkan akciğer tıkanıklığıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir