Göğüs Ağrısı Neden Olur? Göğüs Ağrısının Sebepleri Nelerdir?


Göğüste meydana gelen ağrı ya da kaşıntı hissi, birçok sağlık sorunu ile alakalı olabilir. Bu iki belirti bir arada oluştuğu zaman kalp krizi ya da astım gibi sorunlar da meydana gelebilir. Göğüste ağrı ve basınç hissi, her zaman acil bir müdahale gerektiren bir durumdur. Göğüs bölgenizde yayın bir kaşıntı hissi ya da şiddetli bir ağrı hissederseniz acil servise başvurun.

Göğüs Ağrısının Nedenleri

Gogus Agrisinin Nedenleri
Göğüs Ağrısı Neden Olur? Göğüs Ağrısının Sebepleri Nelerdir? 36

Kalp hastalıkları: Kalpte meydana gelen bir problem genelde göğüs ağrısına yol açar. Bunun yanında bazen de göğüste bir kaşıntı hissi oluşabilir. Bunun dışındaki diğer nedenler ise genelde ciddi olmayan durumlardır.

Astım hastalığı: Bazen yeteri kadar hava almak için hızlı solunum yapmanın sonucunda göğüste basınç oluşturan bir hastalıktır. Sık olarak görülen kaşıntı hissi öksürüğü ve nefes alma güçlüğünü arttırabilir.

Anksiyete atağı: Herkeste farklı belirtilere yol açabilir. Anksiyetesi olan kişiler atak sırasında göğüslerinde kaşıntı hissi olduğunu ve kalp krizi geçirdiklerine dair endişe duyduklarını ifade eder.

Mide ekşimesi: Bu durum da zaman zaman göğüste bir ağrı ve basınç oluşmasının yanı sıra bir kaşıntı hissine de neden olan bir sağlık problemidir.

Göğüs Ağrısı Hissedince Ne Yapılmalı?

Gogus Agrisi Tedavisi
Göğüs Ağrısı Neden Olur? Göğüs Ağrısının Sebepleri Nelerdir? 37

Göğüs ağrısının nedeni her ne olursa olsun, birkaç dakikadan daha fazla sürerse tıbbi bir yardım alınması gerekir. Göğsünüzde meydana gelen kaşıntı hissi de dahil bütün detayları doktor ile paylaşın. Bu şekilde göğüs ağrısına neden olan durumun tespit edilmesi ve tedavisi daha kolay olur.

Sonuçlara dayalı olarak, doktorunuz izlemeniz gereken yolu ve kullanmanız gereken ilaçları belirleyecektir.

Göğüs Ağrısı Tedavisi

Göğüs ağrısı ve göğüste kaşıntı bir kalp krizi ya da başka bir kalp rahatsızlığından kaynaklanıyorsa, büyük ihtimalle hastaneye yatış gerektirir. Doktor ilaçlar vererek cerrahi bir müdahalenin gerekip gerekmediğini değerlendirecektir.

Bunun dışında eğer bu belirtiler mide ekşimesi, astım ya da anksiyete ile alakalıysa, ilaç kullanımı ve yaşam tarzında bazı değişiklikler ile söz konusu durum kontrol altına alınır. Bu şekilde göğüs ağrısı ve kaşıntı hissi azalır.

Doktorun vermiş olduğu tedavi önerileri düzgün bir şekilde uygulamak, belirtilerin devam etmesini ve kötüleşmesini önlemek açısında oldukça önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir