Glutensiz Şekersiz Süt İçermeyen Diyet


Birçok insan glutensiz bir diyet aklından geçiremez. Glutensiz şekersiz süt içermeyen diyet için besinler; Buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunan protein, Süt ürünlerin de karşımıza işlenmiş şeker olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda, bazıları için, otoimmün hastalıklar, kanser ve diğer ciddi kronik hastalıklardan muzdarip olanlar gibi, bunu tetikleyen suçluları diyetlerinden çıkarmak, iltihaplanmayı azaltmaya ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini teşvik etmeye ve glütensiz şekersiz süt içermeyen diyet yapmanıza yardımcı olabilir.

Glutensiz
Glutensiz Şekersiz Süt İçermeyen Diyet 35

Geçirgen Bağırsak Sendromunun Onarımı

Geçirgen bağırsak sendromu, sızıntılı bağırsak sendromu olarak da adlandırılır-bağırsak duvarlarında bozulma olduğunda ortaya çıkar ve otoimmün bozukluklar da dahil olmak üzere bir dizi kronik hastalığa neden olabilir. Akupunktur uzmanı ve bütünleştirici uygulayıcı Chris Kresser’e göre, farmasötik ilaçlar, işlenmiş şeker ve glütende bulunan gliadin adı verilen bir protein sızıntıya neden olabilir. L.Ac. Bağırsak bütünlüğü bozulduğunda, gıda proteinleri gibi büyük moleküller bariyere sığabilir, bu da bağışıklık tepkimesine neden olur ve gıda alerjilerine de neden olur ve potansiyel olarak otoimmüniteyi tetikler. Şeker gibi geçirgen bağırsak sendromundan ortak suçluları çıkarmak, süt ve glüten gibi yeniden bağışıklık sistemi dengesi ve genel sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir.

Neden Glutenden Kaçınmalısınız?

Çölyak Hastalığı Araştırma ve Tedavi Merkezi tarafından sağlanan 2013 bilgilerine göre, Gluten intoleransı yaklaşık 18 milyon insanı veya ABD nüfusunun yüzde 6’sını etkilemektedir. Çölyak hastalığı (gluten alımının neden olduğu ciddi bir otoimmün hastalık) Amerika Birleşik Devletleri’ndeki nüfusun yüzde 1’ini etkilediğine inanılmaktadır. Bu glutensiz diyet çaba ve dikkat gerektirir. Buğday, çavdar ve arpa kaçınmalı ve ek olarak, tamamen kaldırmak için düşük glüten olan buğday, kılçıksız buğday ve kamut gibi yiyeceklere yönelmeliyiz. karamel rengi, kabartma tozu, sitrik asit ve sayısı saymakla bitmeyen malzemeler kendi içinde gizli gluten içerebilir. Dr. Amy Myers, glutensiz yaşam tarzı konusunda ‘tamamen bırakmalısınız’ demektedir.

Glutensiz diyet listesi
Glutensiz Şekersiz Süt İçermeyen Diyet 36

Süt Neden Uygun Değildir?

Huffpost Healthy Living için yazan MD Mark Hyman’a göre, süt ürünleri dünyadaki en yaygın gıda hassasiyetlerinden biri olabilir. Bu özellikle çölyak hastalığı, gluten intoleransı veya sızdıran bağırsak sendromu olan kişiler için geçerlidir. Harvard Halk Sağlığı okulu web sitesine göre, süt ürünleri, yüksek doymuş yağ içeriği ve bazı kanserlere olası bağlantıları nedeniyle ideal bir diyet kalsiyum kaynağı değildir. Kalsiyum baklagillerde, fındıkta ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde de bulunabilir.

Sağlık İçin Şekerden Uzak Durun

Kresser’e göre, şeker sadece geçirgen bağırsak sendromunda ve artan inflamasyonda rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda tip 2 diyabet ve obezite gibi bir dizi başka sağlık sorunuyla da ilişkili olabilir ve bu da kardiyovasküler hastalık ve kanser riskinizi artırabilir. Ayrıca, hakemli derginin Şubat 2013 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, şeker tüketimi, obezite, alkol kullanımı ve sedanter yaşam tarzı gibi dış faktörler dikkate alındığında bile diyabet ile doğrudan bağlantılıdır.

Diyet Önerileri

Glutensiz şekersiz ve süt içermeyen diyet için, meyve, sebze, fındık, tohumlar, baklagiller, quinoa ve kahverengi pirinç gibi kepekli tahıllar da dahil olmak üzere sağlıklı, bütün gıdalara yönelilmelidir. Protein kaynakları, yabani balıkları, organik veya otla beslenen cinslerin etleri içerisinde bulunabilir. Gizli glüten ve şekerden kaçınmak için işlenmiş gıdalardan uzak durunuz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir